Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Kurzajka na palcu – jak wygląda? Czym ją usunąć?

Kurzajka na palcu dłoni lub stopy to objaw zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, czy boli i jest groźna. Dowiedz się, jak usunąć brodawkę farmakologicznie bądź zabiegowo.
Kurzajka na palcu u stopy
źródło:123RF
W skrócie
 • Kurzajka na palcu powstaje w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Jest on bardzo zakaźny, łatwo go przenieść z ręki na rękę, lub pośrednio, poprzez przedmioty
 • Kurzajka zwykła nie boli. Jednak brodawki zwane myrmecjami są głęboko zakorzenione i mogą powodować niezwykle uciążliwe dolegliwości bólowe
 • W leczeniu kurzajek używa się leków zawierających kwas salicylowy, imikwimod lub 5-fluorouracyl. Alternatywą jest zabieg: wymrażanie ciekłym azotem, laseroterapia, elektrokoagulacja.
SPRAWDŹ TEŻ: Brodawki stóp - przyczyny, leczenie i usuwanie kurzajek
Spis treści

Reklama

Jak wygląda kurzajka na palcu?

Kurzajka na palcu, zwana też brodawką zwykłą, jest niewielką naroślą, stanowiącą efekt zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV 0d ang.: Human Papillomavirus). Jest jeden z najbardziej upowszechnionych patogenów, występujący w przeszło 100 odmianach, uszeregowanych w kilka grup. Za powstawanie kurzajek odpowiedzialne są wirusy HPV typu 2, rzadziej także 1, 4 i 7. 

Kurzajka na palcu na początku jest niewielką wypukłością, lekko zaczerwienioną, na tym etapie często bywa mylona z odciskiem. Szybko jednak przybiera swoją dojrzałą postać. 

W pełni wykształcona brodawka:

 • ma kilka do kilkunastu milimetrów średnicy;
 • jej kształt jest zbliżony do okręgu, ale nieregularny – brzegi są wyraźnie poszarpane;
 • jest wyraźnie wypukła, wystaje ponad powierzchnię skóry;
 • jest twarda, często szorstka, drapiąca;
 • jej zabarwienie jest nierzucające się w oczy, wręcz cieliste;
 • występuje pojedynczo lub w większej ilości – w drugim przypadku kurzajki mają tendencję do zlewania się w jedną całość, jeśli zlokalizowane są blisko siebie;
 • skóra wokół brodawki nie jest zmieniona chorobowo, nie występuje odczyn zapalny, rumień, obrzęk. 

Reklama

Kurzajka na palcu u dziecka

Kurzajki najczęściej występują u osób młodych, a także o obniżonej odporności. Sprzyja temu kilka czynników. W przypadku dzieci jest to niedojrzałość układu immunologicznego, ale przede wszystkim wielość sytuacji, w których potencjalnie może dojść do zakażenia wirusem HPV w czasie codziennej aktywności. 

Kurzajka u dziecka na palcu pojawić się może w każdym wieku, ale w praktyce najbardziej narażone są na nią maluchy uczęszczające do przedszkola lub szkoły. Wirus z łatwością rozprzestrzenia się wówczas poprzez kontakty bezpośrednie, ale też pośrednie (wspólne zabawki, poręcze, przyrządy do ćwiczeń, urządzenia na placu zabaw, których dzieci dotykają bez ograniczeń każdego dnia). Podobnie, jak w przypadku osób dorosłych, kurzajki u dzieci nie są ani bolesne, ani niebezpieczne dla zdrowia. Stanowią jednak źródło zakażeń, dlatego należy z nimi walczyć. Nieleczone, mogą się utrzymywać nawet 5-6 lat. 

Reklama

Kurzajka na palcu u ręki

Zdecydowanie najczęściej tego typu brodawki umiejscawiają się po wewnętrznej stronie dłoni i palców, a także w okolicach tak zwanego wału paznokciowego i pod płytką paznokciową. Inne lokalizacje są rzadziej spotykane, choć również zdarzają się. 

Kurzajki na palcach rąk bardzo często przenoszą się przez uścisk dłoni, ale też pośrednio, w komunikacji miejskiej, w czasie zakupów z wózkiem w hipermarkecie, w gabinecie manicure i innych tego typu okolicznościach. Należy pamiętać, że wirus HPV jest bardzo zaraźliwy, a w dodatku często spotykany. Jedynym sposobem, aby całkowicie wyeliminować ryzyko zakażenia nim, jest używanie rękawiczek we wszystkich miejscach publicznych, co w praktyce na dłuższą metę jest niemal awykonalne.  

Kurzajki na palcu u ręki leczy się stosunkowo dobrze, aczkolwiek niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych preparatów.

Reklama

Kurzajka na palcu u nóg

Kurzajka na palcu u stopy może być brodawką o charakterze zbliżonym do wykwitów pojawiających się na dłoniach, wywoływaną przez ten sam rodzaj wirusa HPV. Ale niekoniecznie. Bardziej prawdopodobne jest wystąpienie w tej lokalizacji tzw. brodawek stóp, które stanowią odmienną kategorię, i ze względu na umiejscowienie, i z uwagi na charakter narośli. 

Kurzajka na palcu stopy może mieć dwojaką postać:

 • Myrmecia to efekt zakażenia HPV 1. Są bardzo twarde i wyraźnie zaznaczone na powierzchni skóry. Są też głęboko wrośnięte – od zewnątrz przez na wpół prześwitującą powłokę widoczny jest ciemny korzeń. Skóra wokół ma odczyn zapalny. W czasie chodzenia wywołują silny ból. Nieleczone utrzymują się latami.
   
 • Brodawki mozaikowe (czynnik etiologiczny - HPV2) lokują się w rozległych skupiskach, często obejmujących palec oraz jego nasadę. Są bardziej wypłaszczone i nie są zakorzenione. Nie towarzyszy im stan zapalny. 

Kurzajki na palcach u stóp są typowym problemem u osób chodzących boso w przestrzeniach publicznych – na basenie, w saunie, w szatni. 

Reklama

Jak usunąć kurzajkę na palcu?

Jak leczyć kurzajkę na palcu? Dostępne są metody farmakologiczne oraz zabiegowe. Jeśli chodzi o pierwszą grupę, skutecznością wykazują się preparaty zawierające:

 • kwas salicylowy w 15 procentowym stężeniu – lek przyspieszający usuwanie martwych, zrogowaciałych komórek naskórka;
 • 5-fluorouracyl – lek cytostatyczny, czyli działający toksycznie na komórki rakowe, na co dzień wykorzystywany w onkologii, ale w małych ilościach przydatny też w leczeniu kurzajek
 • imikwimod – lek wywołujący lokalny stan zapalny, w celu pobudzenia organizmu do zwalczania kurzajki;
 • ekstrakt z glistnika jaskółcze ziele, rośliny zaliczanej do rodziny makowatych. Na brodawki stosowany w medycynie ludowej od wieków
   

Leczenie farmakologiczne może trwać kilka tygodni. Dlatego bolącą kurzajkę na palcu warto niekiedy usunąć w gabinecie zabiegowym. Najczęściej stosowaną metodą jest zamrażanie płynnym azotem. 

Alternatywnie, w bardziej skomplikowanych i rozległych przypadkach wykorzystuje się też laser. Brodawkę można również wypalić w czasie zabiegu elektrokoagulacji  lub usunąć metodą łyżeczkowania.  Czynności te wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

 • J. Broniarczyk i inni, Struktura i właściwości wirusa brodawczaka ludzkiego, Biotechnologia 3 (90) 126-145 2010
 • S. Jabłońska., S. Majewski, Brodawki płaskie, w: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL,Warszawa, 2008
 • G. Rassner, Choroby wywołane przez wirusy brodawczaka (brodawki), w: Dermatologia. Podręcznik i atlas, Urban & Partner,Wrocław, 1994
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Mężczyzna z krostami na plecach
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Podobne artykuły
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Kaszka na czole
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Kobietę swędzą nogi
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie cechy powinien mieć dobry glukometr?
Diagnosis_sonda