Kurzajka na palcu – jak wygląda? Czym ją usunąć?

Kurzajka na palcu dłoni lub stopy to objaw zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, czy boli i jest groźna. Dowiedz się, jak usunąć brodawkę farmakologicznie bądź zabiegowo.
Kurzajka na palcu u stopy
źródło:123RF
 • Kurzajka na palcu powstaje w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Jest on bardzo zakaźny, łatwo go przenieść z ręki na rękę, lub pośrednio, poprzez przedmioty
 • Kurzajka zwykła nie boli. Jednak brodawki zwane myrmecjami są głęboko zakorzenione i mogą powodować niezwykle uciążliwe dolegliwości bólowe
 • W leczeniu kurzajek używa się leków zawierających kwas salicylowy, imikwimod lub 5-fluorouracyl. Alternatywą jest zabieg: wymrażanie ciekłym azotem, laseroterapia, elektrokoagulacja.
SPRAWDŹ TEŻ: Brodawki stóp - przyczyny, leczenie i usuwanie kurzajek
Spis treści

Jak wygląda kurzajka na palcu?

Kurzajka na palcu, zwana też brodawką zwykłą, jest niewielką naroślą, stanowiącą efekt zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV 0d ang.: Human Papillomavirus). Jest jeden z najbardziej upowszechnionych patogenów, występujący w przeszło 100 odmianach, uszeregowanych w kilka grup. Za powstawanie kurzajek odpowiedzialne są wirusy HPV typu 2, rzadziej także 1, 4 i 7. 

Kurzajka na palcu na początku jest niewielką wypukłością, lekko zaczerwienioną, na tym etapie często bywa mylona z odciskiem. Szybko jednak przybiera swoją dojrzałą postać. 

W pełni wykształcona brodawka:

 • ma kilka do kilkunastu milimetrów średnicy;
 • jej kształt jest zbliżony do okręgu, ale nieregularny – brzegi są wyraźnie poszarpane;
 • jest wyraźnie wypukła, wystaje ponad powierzchnię skóry;
 • jest twarda, często szorstka, drapiąca;
 • jej zabarwienie jest nierzucające się w oczy, wręcz cieliste;
 • występuje pojedynczo lub w większej ilości – w drugim przypadku kurzajki mają tendencję do zlewania się w jedną całość, jeśli zlokalizowane są blisko siebie;
 • skóra wokół brodawki nie jest zmieniona chorobowo, nie występuje odczyn zapalny, rumień, obrzęk. 

Kurzajka na palcu u dziecka

Kurzajki najczęściej występują u osób młodych, a także o obniżonej odporności. Sprzyja temu kilka czynników. W przypadku dzieci jest to niedojrzałość układu immunologicznego, ale przede wszystkim wielość sytuacji, w których potencjalnie może dojść do zakażenia wirusem HPV w czasie codziennej aktywności. 

Kurzajka u dziecka na palcu pojawić się może w każdym wieku, ale w praktyce najbardziej narażone są na nią maluchy uczęszczające do przedszkola lub szkoły. Wirus z łatwością rozprzestrzenia się wówczas poprzez kontakty bezpośrednie, ale też pośrednie (wspólne zabawki, poręcze, przyrządy do ćwiczeń, urządzenia na placu zabaw, których dzieci dotykają bez ograniczeń każdego dnia). Podobnie, jak w przypadku osób dorosłych, kurzajki u dzieci nie są ani bolesne, ani niebezpieczne dla zdrowia. Stanowią jednak źródło zakażeń, dlatego należy z nimi walczyć. Nieleczone, mogą się utrzymywać nawet 5-6 lat. 

Kurzajka na palcu u ręki

Zdecydowanie najczęściej tego typu brodawki umiejscawiają się po wewnętrznej stronie dłoni i palców, a także w okolicach tak zwanego wału paznokciowego i pod płytką paznokciową. Inne lokalizacje są rzadziej spotykane, choć również zdarzają się. 

Kurzajki na palcach rąk bardzo często przenoszą się przez uścisk dłoni, ale też pośrednio, w komunikacji miejskiej, w czasie zakupów z wózkiem w hipermarkecie, w gabinecie manicure i innych tego typu okolicznościach. Należy pamiętać, że wirus HPV jest bardzo zaraźliwy, a w dodatku często spotykany. Jedynym sposobem, aby całkowicie wyeliminować ryzyko zakażenia nim, jest używanie rękawiczek we wszystkich miejscach publicznych, co w praktyce na dłuższą metę jest niemal awykonalne.  

Kurzajki na palcu u ręki leczy się stosunkowo dobrze, aczkolwiek niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych preparatów.

Kurzajka na palcu u nóg

Kurzajka na palcu u stopy może być brodawką o charakterze zbliżonym do wykwitów pojawiających się na dłoniach, wywoływaną przez ten sam rodzaj wirusa HPV. Ale niekoniecznie. Bardziej prawdopodobne jest wystąpienie w tej lokalizacji tzw. brodawek stóp, które stanowią odmienną kategorię, i ze względu na umiejscowienie, i z uwagi na charakter narośli. 

Kurzajka na palcu stopy może mieć dwojaką postać:

 • Myrmecia to efekt zakażenia HPV 1. Są bardzo twarde i wyraźnie zaznaczone na powierzchni skóry. Są też głęboko wrośnięte – od zewnątrz przez na wpół prześwitującą powłokę widoczny jest ciemny korzeń. Skóra wokół ma odczyn zapalny. W czasie chodzenia wywołują silny ból. Nieleczone utrzymują się latami.
   
 • Brodawki mozaikowe (czynnik etiologiczny - HPV2) lokują się w rozległych skupiskach, często obejmujących palec oraz jego nasadę. Są bardziej wypłaszczone i nie są zakorzenione. Nie towarzyszy im stan zapalny. 

Kurzajki na palcach u stóp są typowym problemem u osób chodzących boso w przestrzeniach publicznych – na basenie, w saunie, w szatni. 

Jak usunąć kurzajkę na palcu?

Jak leczyć kurzajkę na palcu? Dostępne są metody farmakologiczne oraz zabiegowe. Jeśli chodzi o pierwszą grupę, skutecznością wykazują się preparaty zawierające:

 • kwas salicylowy w 15 procentowym stężeniu – lek przyspieszający usuwanie martwych, zrogowaciałych komórek naskórka;
 • 5-fluorouracyl – lek cytostatyczny, czyli działający toksycznie na komórki rakowe, na co dzień wykorzystywany w onkologii, ale w małych ilościach przydatny też w leczeniu kurzajek
 • imikwimod – lek wywołujący lokalny stan zapalny, w celu pobudzenia organizmu do zwalczania kurzajki;
 • ekstrakt z glistnika jaskółcze ziele, rośliny zaliczanej do rodziny makowatych. Na brodawki stosowany w medycynie ludowej od wieków
   

Leczenie farmakologiczne może trwać kilka tygodni. Dlatego bolącą kurzajkę na palcu warto niekiedy usunąć w gabinecie zabiegowym. Najczęściej stosowaną metodą jest zamrażanie płynnym azotem. 

Alternatywnie, w bardziej skomplikowanych i rozległych przypadkach wykorzystuje się też laser. Brodawkę można również wypalić w czasie zabiegu elektrokoagulacji  lub usunąć metodą łyżeczkowania.  Czynności te wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. 

Czytaj też:

Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Czytaj również

Bibliografia

 • J. Broniarczyk i inni, Struktura i właściwości wirusa brodawczaka ludzkiego, Biotechnologia 3 (90) 126-145 2010
 • S. Jabłońska., S. Majewski, Brodawki płaskie, w: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL,Warszawa, 2008
 • G. Rassner, Choroby wywołane przez wirusy brodawczaka (brodawki), w: Dermatologia. Podręcznik i atlas, Urban & Partner,Wrocław, 1994
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przeczytaj artykuł
Usuwanie przebarwień: laserem, kwasami i kremem. Sposoby
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

  >15

  15-20

  20-30

  30<

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Usuwanie przebarwień: laserem, kwasami i kremem. Sposoby
Kaszak - rozpoznanie, przyczyny powstawania. Jak usunąć?
Dlaczego dłonie puchną? - przyczyny i objawy. Profilaktyka dłoni
Znamiona na skórze - czerwone, czarne. Rodzaje
Nadpotliwość - leczenie i przyczyny nadpotliwości

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama