Lamblioza czyli zakażenie lambliami - objawy, leczenie i zapobieganie

Lamblioza to choroba, z którą zmagają się przede wszystkim dzieci, choć zdarza się, że pasożyt lamblia atakuje również dorosłych. Można zetknąć się z nim w toaletach, na placach zabawach czy basenie. Jakie są objawy lamblii i jak przebiega leczenie lambliozy?
Dziecko zakażenie lambliami
Źródło: 123RF

Spis treści

Co to jest lamblia?

Lamblia to pasożyt, który ma gruszkowaty kształt, cztery pary wici i przyssawkę, dzięki którym szybko się porusza i przyczepia do błony śluzowej przewodu pokarmowego żywiciela (zwierzęcia lub człowieka). Tam żywi się i rozmnaża. Powoduje to zmniejszenie powierzchni chłonnej jelita, co w konsekwencji zaburza wchłanianie składników odżywczych. Po jakimś czasie część pasożytów wraz z kałem jest wydalana na zewnątrz.

Lamblia jelitowa

Lamblie rozmnażają się przez podział, dlatego ich populacja zwiększa się bardzo szybko. To sprawia, że zakażenie może wystąpić równocześnie u kilku osób w rodzinie. Walkę z pasożytem utrudnia jego długa żywotność, a jeśli dziecko chorowało na lambliozę kilkakrotnie w krótkim czasie - także odporność na leki.

Objawy lambliozy

Niestety lamblioza nie jest prosta do zdiagnozowania. Z początku większość zakażonych nie odczuwa żadnych dolegliwości i nie ma pojęcia, że w układzie pokarmowym bytują pasożyty. Jedynie 10% wszystkich zakażeń przebiega z dolegliwościami, jednak te są mało charakterystyczne. Należą do nich:

  • Bóle brzucha, najczęściej po jego prawej stronie, zwykle występujące po jedzeniu
  • Uczucie zmęczenia
  • Bóle głowy i stany podgorączkowe
  • Cuchnące stolce z niestrawionymi resztkami jedzenia
  • Biegunka
  • Wysypki

Typowym dla lamblii objawem jest zwiększony apetyt na słodycze. Jeśli do tej pory normalnie odżywiające się dziecko ma ochotę wyłącznie na słodkie potrawy, to znak, że mogło dojść do zakażenia lambliami.

Zakażenie lamblią

Do zakażenia lamblią może dojść, gdy wypijemy skażoną pasożytem wodę lub zjemy zanieczyszczone nim produkty. Najczęściej lamblia trafia do układu pokarmowego na nieumytych rękach po wyjściu z toalety lub kontakcie z zakażonymi ludźmi czy zwierzętami. Aby zapobiec zachorowaniu na lambliozę, należy przede wszystkim przestrzegać zasad higieny: często i dokładnie myć ręce, a także owoce i warzywa – również te, które będą później obierane. Nie pijmy wody z nieznanych źródeł, np. miejskich wodotrysków. Dbajmy o czystość w toalecie, używając do dezynfekcji preparatów z zawartością chloru. Pamiętajmy, by uczyć tego także dzieci.

Zobacz też: Glistnica (glista ludzka) - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Leczenie lamblii

O sposobie leczenia lambliozy decyduje lekarz. Na podstawie wyników zleconych wcześniej badań dobiera on właściwy lek i ustala jego dawkowanie. Absolutnie nie wolno robić tego na własną rękę, ponieważ leki na lamblie mocno obciążają wątrobę i jeśli nie ma do tego wskazań, lambliozy się nie leczy.

Lamblie - dieta

Leczenie farmakologiczne warto wspomóc odpowiednią dietą. Lamblie wyjątkowo szybko tuczą się i rozmnażają przy dużej ilości węglowodanów, dlatego ich ilość w jadłospisie powinna zostać ograniczona do minimum. Cukry proste zamieńmy na te złożone. Całkowicie zrezygnujmy ze słodyczy.

Oceń artykuł

(liczba ocen 22)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij