Na czym polega podcięcie wędzidełka? Co warto wiedzieć?

Zbyt krótkie wędzidełko języka u niemowlaka może powodować trudności w ssaniu piersi, a co za tym idzie być przyczyną zbyt szybkiego przejścia dziecka na mleko modyfikowane. Przerośnięte i niskie wędzidełko wargi górnej jest zwykle przyczyną diastemy, czyli przerwy pomiędzy siekaczami oraz tzw. dziąsłowego uśmiechu. W tych przypadkach zaleca się wykonanie frenotomii, czyli zabiegu podcięcia wędzidełka. Sprawdź, na czym polega podcięcie wędzidełka języka oraz górnej wargi.
Skrócenie wędzidełka
Źródło: 123RF
Spis treści

Podcięcie wędzidełka

Wędzidełko jest tworem włóknistym, który łączy ze sobą dwa elementy oraz ogranicza ich ruchomość. U człowieka wyróżnia się kilka wędzidełek – między innymi wędzidełko wargi górnej, wargi dolnej, języka, łechtaczki czy napletka prącia. Wędzidełko jest zbudowane z tkanki łącznej włóknistej, a pokrywa je błona śluzowa. Popularnym zabiegiem wykonywanym w gabinetach stomatologicznych jest plastyka wędzidełek warg górnej i dolnej. Od podcięcia wędzidełka górnej wargi zwykle rozpoczyna się leczenie ortodontyczne oraz protetyczne. Natomiast zabieg podcięcia wędzidełka języka jest często zalecany przez laryngologów i logopedów. Wskazaniem do zabiegu są trudności z ssaniem piersi u niemowlaków oraz wady wymowy u starszych dzieci. 

Podcięcie wędzidełka języka

Wędzidełko języka jest fałdem tkankowym łączącym dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Wędzidełka różnią się pod względem długości, grubości oraz sprężystości. Osoby, które mają ankyloglosję, czyli za krótkie wędzidełko, kwalifikują się do zabiegu podcięcia wędzidełka języka nazywanego frenotomią. Frenotomię wykonuje się u osób, u których wędzidełko jest na tyle krótkie, że ogranicza zakres ruchów języka. Ankyloglosja często występuje u niemowląt. Objawia się trudnościami w ssaniu piersi, co z kolei skutkuje odrzuceniem piersi przez dziecko i szybszym przejściem niemowlaka na sztuczne mleko. Zdarza się także, że jest wykrywana u starszych dzieci przez logopedę. Dzieci, które mają za krótkie wędzidełko języka zwykle seplenią. Ankyloglosja objawia się także ślinotokiem oraz trudnościami z przełykaniem. 

Podcięcie wędzidełka wargi górnej

Wędzidełko wargi górnej jest pionowym fałdem błony śluzowej łączącym wewnętrzną stronę wargi górnej z wyrostkiem zębodołowym szczęki. Wędzidełka wargi górnej różnią się kształtem, grubością oraz miejscem przyczepu. Ze względu na typ przyczepu wyróżnia się wędzidełka śluzówkowe, dziąsłowe, brodawkowe oraz penetrujące. Dwa pierwsze uznaje się za prawidłowe, a dwa ostatnie zwykle wymagają przeprowadzenia zabiegu podcięcia wędzidełka wargi górnej. Wskazaniem do zabiegu jest także przerost wędzidełka lub jego niedostateczne wykształcenie. Wady rozwojowe wędzidełek oraz ich niewłaściwy przyczep są przyczynami problemów ortodontycznych i protetycznych. Niskie i przerośnięte wędzidełko jest powodem diastemy - przerwy pomiędzy siekaczami lub tzw. gummy smile, czyli dziąsłowego uśmiechu. Problemy te są postrzegane przez pacjentów jako poważne defekty estetyczne. 

Przerośnięte wędzidełko wargi górnej a rodzaje zabiegów

W przypadku przerośniętego wędzidełka wargi górnej wykonuje się: 

  • frenulotomię– zabieg polegający na podcięciu wędzidełka, najczęściej jest wykonywany u osób z cienkim wędzidełkiem, 
  • frenulektomię – wycięcie niskiego i sprężystego wędzidełka, 
  • renuloplastykę – plastyka wykonywana w przypadku szerokiego wędzidełka z licznymi włóknami tkanki łącznej. 

 

Wycięcie lub podcięcie wędzidełka można wykonać tradycyjnie za pomocą skalpela lub z użyciem techniki laserowej. Obecnie zdecydowana większość zabiegów jest wykonywana laserowo w znieczuleniu powierzchniowym lidokainą. Zabieg trwa zaledwie kilka minut, jest bezkrwawy i nie wymaga założenia szwów. Rana goi się przez około dwa tygodnie. 

Podcięcie wędzidełka jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt wykonania zabiegu w prywatnym gabinecie stomatologicznym waha się od 100 do 300 złotych.

Na czym polega podcięcie wędzidełka u niemowlaka? 

W nomenklaturze medycznej zabieg podcięcia wędzidełka języka funkcjonuje jako frenotomia, rzadziej jako frenulotomia. Bardziej skomplikowany zabieg wycięcia wędzidełka języka nazywa się frenektomią lub frenulektomią, a plastykę wędzidełka – frenuloplastyką. Plastyka, wycięcie lub podcięcie wędzidełka u niemowlaka powinno być wykonywane na oddziałach noworodkowych i niemowlęcych lub w warunkach ambulatoryjnych (w specjalistycznych poradniach). Zabiegi wykonują stomatolodzy, chirurdzy oraz laryngolodzy. W przypadku niemowląt zabieg wykonuje się wyjałowionymi nożyczkami lub jałowym nożykiem chirurgicznym. Krwawienie tamuje się jałową gazą opatrunkową. Jest ono zwykle niewielkie i ustępuje w ciągu kilku minut. Często frenotomię u noworodków wykonuje się bez znieczulenia, a starszym dzieciom podaje się 2 proc. lidokainę. 

Czytaj też:

Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.

Bibliografia

  • Sioda T., Wędzidełko języka u noworodka – ocena neonatologiczna i zalecenia, Oddział Noworodkowy z Pododdziałem Intensywnej Opieki Neonatologicznej, Szpital Wojewódzki w Poznaniu.
  • Wacińska-Drabińska M., Zadurska M., Zwierzchowska H.,Wędzidełka wargi górnej – w aspekcie ortodoncji, periodontologii, protetyki i estetyki, Nowa Stomatologia 4/2007.
  • E. Grzesiak-Janas, A. Janas, M. Ratajek-Gruda, Porównanie skuteczności metod klasycznych z techniką laserową plastyki wędzidełka wargi górnej, dolnej i języka, Zakład Chirurgii Stomatologicznej Katedry Stomatologii Ogólnej UM w Łodzi.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Afty - u dzieci i dorosłych. Domowe sposoby
Przeczytaj artykuł
Afty w jamie ustnej - na dziąśle, języku, wardze. Leczenie
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Afty - u dzieci i dorosłych. Domowe sposoby
Afty w jamie ustnej - na dziąśle, języku, wardze. Leczenie
Żylaki przełyku - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Przepuklina rozworu przełykowego - objawy, operacja
Usunięcie migdałków – u dorosłych i dzieci. Cena zabiegu

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama