string(8) "szukanie" Nietrzymanie moczu w depresji - objawy i sposoby leczenia

Nietrzymanie moczu w depresji - objawy i sposoby leczenia

Czy nietrzymanie moczu może mieć negatywny wpływ na psychikę? Lekarze wiążą inkontynencję z depresją, lękiem czy nerwicą. Pacjenci ze wstydliwym kłopotem popuszczania moczu mają przez to mniejsze poczucie własnej wartości, izolują się i cierpią na bezsenność.
Kobieta z depresją
Źródło: 123RF

Spis treści

Nietrzymanie moczu a ludzka psychika

Nietrzymanie moczu, czyli zaburzenie bezwiednego popuszczanie moczu, może mieć różne stopnia nasilenia. Wyróżniamy: lekkie, średnie i ciężkie nietrzymanie moczu, gdzie w ostatnim przypadku osoba cierpiąca na popuszczanie moczu ma ten problem, np. w czasie leżenia, siedzenia lub spania. Brak kontroli trzymania moczu znacząco wpływa na sam komfort psychiczny takiej osoby, która z każdym dniem czuje się coraz bardziej bezradna. 

Wskutek zaburzenia codziennego funkcjonowania, pacjent może cierpieć na problemy o podłożu psychicznym:

 • niską samoocenę,
 • izolację i niechęć do spotykania się z ludźmi,
 • lęk,
 • nerwicę,
 • depresję

Badania lekarzy pokazują, że około 20 proc. pacjentów z nietrzymaniem moczu ma problemy związanych z zaburzeniami psychicznymi. Problem głównie dotyka kobiety w średnim wieku.

Popuszczanie moczu a depresja - objawy

Badania pacjentów z nietrzymaniem moczu wskazują, że aż 80 proc. osób z ciężką formą inkontynencji ma objawy depresji. W przypadku lekkiej formy nietrzymania moczu w 40 proc. takie objawy wykazuje 40 proc. pacjentów. Inne badania dowodzą, iż na depresję związaną z nietrzymaniem moczu cierpią głównie młode kobiety. Starsze kobiety, które ukończyły 65. rok życia zwykle łatwiej dostosowują się do nowych okoliczności.

Spośród innych objawów depresyjnych w inkontynencji są:

 • spadek samooceny,
 • izolacja społeczna,
 • poczucie osamotnienia,
 • brak apetytu i trudności ze snem,
 • niechęć do kontaktów towarzyskich,
 • spadek aktywności seksualnej,
 • słaba motywacja do pracy i aktywności zawodowej, często prowadząca do rezygnacji z pracy.

Jak leczyć depresję przy nietrzymaniu moczu?

Rozpoczęcie leczenia objawów depresyjnych musi być uświadomioną decyzją pacjenta. Warto powiedzieć najbliższym osobom o swoich problemach i stanie psychicznym. Bardzo ważne jest, aby najbliższe grono: rodzina czy przyjaciele, postarali się zrozumieć chorego i wspierali go w walce z dolegliwościami. 

Kolejnym krokiem jest kontakt z psychologiem lub psychiatrą. Specjalista po wywiadzie z pacjentem, będzie mógł zaproponować odpowiednią ścieżkę i środki leczenia. Dodatkowo trzeba przystąpić do leczenia samego schorzenia nietrzymania moczu. W tym przypadku pomocny będzie lekarz urolog, ginekolog czy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. 

Równie ważna jest sama profilaktyka higieniczna. Pacjent z nietrzymaniem moczu, powinien mieć ze sobą drugi komplet bielizny, ubrania, wkładki urologiczne czy pieluchomajtki

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij