Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Ból pięty przy chodzeniu - od czego bolą i co na bolące pięty?

Ból pięty może oznaczać m.in. problemy z tkanką kostną, ścięgnem Achillesa lub rozcięgnem podeszwowym czyli tkanki przebiegającej przez całe śródstopie, która łączy ścięgna i stawy palców z piętą.
Kobietę boli pięta przy chodzeniu
Źródło: 123RF
Spis treści

Ból pięty uniemożliwia codzienne, sprawne funkcjonowanie i może skutecznie popsuć nie tylko humor oraz samopoczucie, ale też plany np. urlopowe. Jeśli ból pięty pojawia się o określonych lub różnych porach dnia, częściowo zanika w trakcie chodzenia, później powraca i stan ten utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni, konieczna jest konsultacja lekarska.

Boląca pięta może być oznaką problemów związanych z kością piętową lub schorzeń tkanek. Często zdarza się, że dolegliwości te są spowodowane doznanym urazem, noszeniem zbyt małych butów lub nieprawidłowym stawianiem stopy, a także nadwagą.

Dlaczego bolą pięty? Co na bolące pięty? I wreszcie ja leczyć taką dolegliwość? To pytania, które zadają osoby, którym ból pięty spędza sen z powiek. Postaramy się na nie odpowiedzieć. 

Reklama

Przyczyny bólu pięty

Najczęstszą przyczyną bólu pięty jest zapalenie rozcięgna podeszwowego. Dochodzi do niego najczęściej w wyniku:

Inną przyczyną może być otyłość połączona z wadami postawy np. płaskostopiem. Zapalenie rozcięgna podeszwowego to jedna z typowych kontuzji biegaczy, tenisistów czy piłkarzy. Bardzo często jednym z objawów jest występowanie zmiany kostnej, która narasta na kości piętowej - jest to tzw. ostroga piętowa. Co ciekawe, sama ostroga nie musi powodować dolegliwości bólowych. 

Zapalenie rozcięgna podeszwowego charakteryzuje się bólem pięty występującym przede wszystkim rano, zaraz po przebudzeniu, gdy zastygłe rozcięgno jest “pobudzane” do normalnego funkcjonowania.

Następnie, podczas wykonywania codziennych czynności ból pięty niejako przygasa, by powrócić wieczorem, zwłaszcza po intensywnym chodzeniu w ciągu dnia. Warto podkreślić, że przy tej dolegliwości zazwyczaj jest to ból pięty od spodbu, zaraz pod jej centralną częścią, czasami ból jest odczuwany z boku. 

Kłujący ból pięty może zwiastować poważniejszy problem, mianowicie chorobę Haglunda, czyli jałową martwicę guza kości pięty. Choroba ta najczęściej dotyka dzieci w wieku szkolnym. Schorzenie występuje stosunkowo rzadko i można je szybko wykluczyć lub potwierdzić wykonując prześwietlenie stopy.

Choroba Haglunda wynika z niedokrwienia tylnej części stopy. Ból pięty z tyłu pojawia się sporadycznie, jest silny, często określany jako przeszywający.

Nagły ból pięty w wypadku tej choroby zdarza się co jakiś czas i trudno go przewidzieć. W wyniku niedokrwienia tkanka pięty ulega martwicy, z biegiem czasu pojawiają się zwyrodnienia kości piętowej.

Leczenie w tym wypadku rozpoczyna się od metod nieinwazyjnych - dobrania odpowiednich wkładek ortopedycznych, ćwiczeń, masaży, rehabilitacji. Jeżeli zmiana jest bardzo poważna i żadna z metod nieoperacyjnych nie przynosi efektu, wykonywany jest zabieg chirurgiczny. 

Reklama

Pozostałe przyczyny bólu pięty

Od czego bolą pięty? Innymi przyczynami mogą być schorzenia takie, jak:

 • uraz ścięgna Achillesa- naderwanie, zapalenie, czy jakiekolwiek inne uszkodzenie ścięgna Achillesa powoduje ból pięty i łydki. W takiej sytuacji konieczne jest przerwanie treningów, ograniczenie ruchu i oszczędzanie nogi. Pomocne mogą okazać się maści przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jeżeli ból ścięgna achillesa i pięty jest wyjątkowo intensywny, należy skonsultować się z lekarzem,
 • ból pięty a dna moczanowadna moczanowa to zaburzenie metabolizmu kwasu moczowego. Jego nadmiar krystalizuje się w struktury zwane moczanami, które odkładają się i rosną w stawach. Prowadzi to do postępujących zwyrodnień, a typowymi objawami są silne bóle stawów. Czasami chory odczuwa ból pięty i śródstopia jeśli kryształki odkładają się w tkance miękkiej pięty. Dochodzi do tego w bardziej zaawansowanym stadium choroby, 
 • ból pięty od kręgosłupa- ból pięty przy wstawaniu lub w ciągu dnia, może wiązać się z problemami odkręgosłupowymi. Jeżeli podczas badań obrazowych w obrębie pięty nie zostaną wykryte żadne zmiany, warto wziąć pod uwagę schorzenia kręgosłupa. Ból pięty może być spowodowany m.in. dolegliwościami stawu biodrowo-krzyżowego.

Reklama

Jak leczyć ból pięty?

Co zrobić, gdy boli pięta? Pierwszym krokiem powinna być konsultacja lekarska z ortopedą lub fizjoterapeutą. Lekarz zleci dodatkowe badania, na podstawie których będzie można ustalić, czy doszło do zmian kostnych, czy ból spowodowany jest innymi czynnikami. W większości przypadków leczenie nie wymaga ingerencji chirurgicznej. 

Stosowane są:

 • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne,
 • w trudnych przypadkach pacjent dostaje zastrzyki sterydowe, 
 • w leczeniu mogą pomóc takie metody jak m.in. laseroterapia, fonoforeza, fala uderzeniowa lub terapia manualna,
 • w procesie powrotu do pełnej sprawności i zapobieganiu powtarzających się problemów zalecana jest rehabilitacja oraz odpowiednie masaże, 
 • jeśli istnieje taka konieczność, chirurg usuwa zmiany powstałe w wyniku choroby. 

Reklama

Domowe sposoby leczenia na bolące pięty

W większości przypadków związanych ze schorzeniami pięty stosuje się nieinwazyjne metody leczenia, takie jak:

 • delikatne rozciąganie rozcięgna podeszwowego (tylko po wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą),
 • chłodzenie miejsca bólu, 
 • ćwiczenia rehabilitacyjne,
 • stosowanie wkładek ortopedycznych,
 • zmiana obuwia na wygodne, z miękką podeszwą i dobrą wyściółką,  
 • w trakcie trwania kontuzji rezygnacja z intensywnych treningów,
 • w przypadku otyłości - dieta i zmniejszenie masy ciała.
 
Zobacz także: 
Monika Król
Autoryzacja medyczna
Monika Król
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ kostno-stawowy
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka? Sprawdź przyczyny
Boląca lewa ręka
Osteomalacja - co to jest i jak się objawia? Leczenie
Mężczyzna z bolącą nogą z powodu osteomalacji
Przyczyny bólu żeber - co oznacza i jak się pozbyć bólu żebra?
Mężczyznę bolą żebra
Podobne artykuły
Mężczyzna odczuwa ból uda
Ból uda - co oznacza? Ćwiczenia na bolące uda
Ból w stopie
Ból śródstopia - od góry, od spodu, z boku i przy chodzeniu. Co oznacza?
Co na ból pod pachami?
Ból pod pachami - o czym świadczy, skąd się bierze i jak go załagodzić
Rentgen żeber
Jak długo bolą stłuczone żebra? Lista objawów i sposobów leczenia
Mężczyzna trzyma się za plecy
Protruzja: co to jest? Operacja, leczenie, rehabilitacja

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior