string(8) "szukanie" Paradontoza – jakie są objawy i na czym polega leczenie?

Paradontoza – jakie są objawy i na czym polega leczenie?

Paradontoza jest drugą po próchnicy przyczyną utraty zębów. U jej źródeł leży przede wszystkim niewłaściwa higiena jamy ustnej i odkładanie się tzw. płytki nazębnej wraz z bytującymi w niej bakteriami. Zobacz, jakie są objawy i na czym polega leczenie paradontozy, a także – czym grozi zlekceważenie choroby.
Zapalenie przyzębia
Źródło:123RF

Spis treści

Czym jest paradontoza?

Paradontoza to potoczna nazwa chronicznego zapalenia przyzębia, czyli tkanek otaczających i unieruchamiających ząb, do których zaliczyć należy:

 • dziąsła, 
 • ozębną, 
 • okostną, 
 • cement korzeniowy, 
 • kość wyrostka zębowego.

Choroba ta w Polsce jest niemalże powszechna – szacuje się, że cierpi na nią 50 do 70 procent dorosłych osób (podczas gdy w niektórych rozwiniętych krajach odsetek ten oscyluje w granicach 10 procent). W ten sposób jest paradontoza drugą po próchnicy przyczyną utraty zębów. Z czego się bierze, jakie są jej objawy i na czym polega leczenie tej przykrej i uciążliwej choroby?

Przyczyny paradontozy

Główną przyczyną paradontozy jest niewystarczająca higiena jamy ustnej. Kluczowym czynnikiem jest gromadzenie się tak zwanej płytki nazębnej, składającej się między innymi z zawartych w pożywieniu węglowodanów, będącej miejscem kolonizacji przez szkodliwe bakterie. 

Drobnoustroje bytujące w płytce (m.in. beztlenowe bakterie Porphyromonas gingivalis) po przedostaniu się do kieszeni przydziąsłowych, wywołują stan zapalny w miejscu gdzie zęby stykają się z dziąsłami. Brak odpowiedniego leczenia powoduje niszczenie kości wyrostka zębodołowego i odsuwanie się dziąseł od zębów, czego konsekwencją jest ich rozchwianie. 

Czynnikami zwiększającymi ryzyko paradontozy są:

 • predyspozycje genetyczne, 
 • osłabiona aktywność układu odpornościowego, 
 • wiek – w większy sposób predestynowane są osoby po 35 roku życia.

Objawy paradontozy

Najbardziej charakterystycznym objawem paradontozy jest wspomniane wyżej rozchwianie zębów, w znaczy sposób utrudniające przeżuwanie pokarmów. Jeśli na tym etapie nie zostanie podjęte leczenie, dalszy postęp choroby prowadzi do wypadania zębów. O rozwoju paradontozy świadczy też widoczne gołym okiem odsłanianie szyjek zębowychprzez ustępujące dziąsła. Inne możliwe objawy paradontozy, to silne krwawienie z dziąseł oraz nieprzyjemny zapach dobywający się z ust chorej osoby.Towarzyszyć im może bolesność. W niektórych przypadkach chorobą towarzyszącą paradontozie jest zapalenie dziąseł. 

Leczenie paradontozy

Jak leczyć paradontozę? Profesjonalne leczenie jej zaawansowanej postaci polega zazwyczaj na wykonaniu zabiegu kiretrażu dziąsłowego(po uprzednim przeprowadzeniu skalingu i piaskowania, czyli usunięciu kamienia oraz płytki nazębnej). Zabieg ten wykonuje się w gabinecie stomatologicznym. Polega on na mechanicznym oczyszczeniu kieszonek przydziąsłowych. Wyróżnia się tzw. kiretraż otwarty i zamknięty. Ten pierwszy stosuje się w sytuacji, gdy kieszonki mają powyżej 5 mm głębokości. Wymaga to nacięcia dziąsła w celu precyzyjnego oczyszczenia osadów.

Ze względu na inwazyjność, zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu. Jeśli chodzi natomiast o kiretraż zamknięty, wykonuje się go, gdy głębokość kieszonek nie przekracza 5 mm i nie wymaga on rozcinania dziąsła. W większości przypadków oczyszczenie powoduje ustąpienie stanu zapalnego. 

Domowe leczenie paradontozy

Mniej zaawansowane stany leczyć można sposobami domowymi. Pierwszym i podstawowym z nich jest dbałość o higienę jamy ustnej,a więc przede wszystkim dokładne mycie zębów po posiłkach wraz z czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych. Zapobiega to nadmiernemu osadzaniu się płytki nazębnej wraz z bytującymi w niej bakteriami. 

Paradontozę w domu leczyć można też płukankami z chlorheksydynąoraz wywarami z:

 • szałwii, 
 • rumianku, 
 • kory dębu, 
 • kłącza pięciornika. 

Przygotować je można samodzielnie, bądź nabyć w aptece (większość tego typu preparatów na paradontozę kosztuje w granicach 3-10 zł).

Pasta na paradontozę

Osoby chore na paradontozę powinny też stosować pasty do zębów zawierające składniki przeciwzapalne i antybakteryjne, a także wzmacniające tkanki zębów. Wśród tego typu substancji czynnych wymienia się przede wszystkim chlorheksydynę, środek o silnym działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym, który wykazuje dużą skuteczność w zwalczaniu drobnoustrojów bytujących w płytce nazębnej. Uzupełnieniem mogą być fluor, wapń, fosfor czy witaminy (m.in. E, B5). Ceny past na paradontozę są zróżnicowane, mogą jednak sięgać nawet 20-35 zł. 

Bibliografia

 • Karina Adamowicz: Analiza lokalnego i systemowego stanu zapalnego wywołanego infekcją Porphyromonas gingivalis, rozprawa doktorska, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij