Dla Ciebie, na zdrowie!

Paradontoza – jakie są objawy i na czym polega leczenie?

Paradontoza jest drugą po próchnicy przyczyną utraty zębów. U jej źródeł leży przede wszystkim niewłaściwa higiena jamy ustnej i odkładanie się tzw. płytki nazębnej wraz z bytującymi w niej bakteriami. Zobacz, jakie są objawy i na czym polega leczenie paradontozy, a także – czym grozi zlekceważenie choroby.
Zapalenie przyzębia
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest paradontoza?

Paradontoza to potoczna nazwa chronicznego zapalenia przyzębia, czyli tkanek otaczających i unieruchamiających ząb, do których zaliczyć należy:

 • dziąsła, 
 • ozębną, 
 • okostną, 
 • cement korzeniowy, 
 • kość wyrostka zębowego.

Choroba ta w Polsce jest niemalże powszechna – szacuje się, że cierpi na nią 50 do 70 procent dorosłych osób (podczas gdy w niektórych rozwiniętych krajach odsetek ten oscyluje w granicach 10 procent). W ten sposób jest paradontoza drugą po próchnicy przyczyną utraty zębów. Z czego się bierze, jakie są jej objawy i na czym polega leczenie tej przykrej i uciążliwej choroby?

Reklama

Przyczyny paradontozy

Główną przyczyną paradontozy jest niewystarczająca higiena jamy ustnej. Kluczowym czynnikiem jest gromadzenie się tak zwanej płytki nazębnej, składającej się między innymi z zawartych w pożywieniu węglowodanów, będącej miejscem kolonizacji przez szkodliwe bakterie. 

Drobnoustroje bytujące w płytce (m.in. beztlenowe bakterie Porphyromonas gingivalis) po przedostaniu się do kieszeni przydziąsłowych, wywołują stan zapalny w miejscu gdzie zęby stykają się z dziąsłami. Brak odpowiedniego leczenia powoduje niszczenie kości wyrostka zębodołowego i odsuwanie się dziąseł od zębów, czego konsekwencją jest ich rozchwianie. 

Czynnikami zwiększającymi ryzyko paradontozy są:

 • predyspozycje genetyczne, 
 • osłabiona aktywność układu odpornościowego, 
 • wiek – w większy sposób predestynowane są osoby po 35 roku życia.

Reklama

Objawy paradontozy

Najbardziej charakterystycznym objawem paradontozy jest wspomniane wyżej rozchwianie zębów, w znaczy sposób utrudniające przeżuwanie pokarmów. Jeśli na tym etapie nie zostanie podjęte leczenie, dalszy postęp choroby prowadzi do wypadania zębów. O rozwoju paradontozy świadczy też widoczne gołym okiem odsłanianie szyjek zębowychprzez ustępujące dziąsła. Inne możliwe objawy paradontozy, to silne krwawienie z dziąseł oraz nieprzyjemny zapach dobywający się z ust chorej osoby.Towarzyszyć im może bolesność. W niektórych przypadkach chorobą towarzyszącą paradontozie jest zapalenie dziąseł. 

Reklama

Leczenie paradontozy

Jak leczyć paradontozę? Profesjonalne leczenie jej zaawansowanej postaci polega zazwyczaj na wykonaniu zabiegu kiretrażu dziąsłowego(po uprzednim przeprowadzeniu skalingu i piaskowania, czyli usunięciu kamienia oraz płytki nazębnej). Zabieg ten wykonuje się w gabinecie stomatologicznym. Polega on na mechanicznym oczyszczeniu kieszonek przydziąsłowych. Wyróżnia się tzw. kiretraż otwarty i zamknięty. Ten pierwszy stosuje się w sytuacji, gdy kieszonki mają powyżej 5 mm głębokości. Wymaga to nacięcia dziąsła w celu precyzyjnego oczyszczenia osadów.

Ze względu na inwazyjność, zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu. Jeśli chodzi natomiast o kiretraż zamknięty, wykonuje się go, gdy głębokość kieszonek nie przekracza 5 mm i nie wymaga on rozcinania dziąsła. W większości przypadków oczyszczenie powoduje ustąpienie stanu zapalnego. 

Reklama

Domowe leczenie paradontozy

Mniej zaawansowane stany leczyć można sposobami domowymi. Pierwszym i podstawowym z nich jest dbałość o higienę jamy ustnej,a więc przede wszystkim dokładne mycie zębów po posiłkach wraz z czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych. Zapobiega to nadmiernemu osadzaniu się płytki nazębnej wraz z bytującymi w niej bakteriami. 

Paradontozę w domu leczyć można też płukankami z chlorheksydynąoraz wywarami z:

 • szałwii, 
 • rumianku, 
 • kory dębu, 
 • kłącza pięciornika. 

Przygotować je można samodzielnie, bądź nabyć w aptece (większość tego typu preparatów na paradontozę kosztuje w granicach 3-10 zł).

Reklama

Pasta na paradontozę

Osoby chore na paradontozę powinny też stosować pasty do zębów zawierające składniki przeciwzapalne i antybakteryjne, a także wzmacniające tkanki zębów. Wśród tego typu substancji czynnych wymienia się przede wszystkim chlorheksydynę, środek o silnym działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym, który wykazuje dużą skuteczność w zwalczaniu drobnoustrojów bytujących w płytce nazębnej. Uzupełnieniem mogą być fluor, wapń, fosfor czy witaminy (m.in. E, B5). Ceny past na paradontozę są zróżnicowane, mogą jednak sięgać nawet 20-35 zł. 

Bibliografia

 • Karina Adamowicz: Analiza lokalnego i systemowego stanu zapalnego wywołanego infekcją Porphyromonas gingivalis, rozprawa doktorska, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Leczenie ropnia zęba
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna: wady i zalety. Jak dobrać odpowiednią?
Clear Aligner na zęby
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Uśmiechnięta kobieta trzyma niewidoczny aparat
Nakładki prostujące na zęby – cena i opinie. Jakie są rodzaje?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!