Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

W jaki sposób przewijać noworodka i jak często?

Przewijanie noworodka wymaga stosowania się do podstawowych zasad. Szczególnie istotne są: technika zmiany pieluchy, sposób przemywania ciała oraz częstotliwość tego typu zabiegów.
Przewijanie dziecka
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Przewijanie noworodka wymaga wiedzy i umiejętności. Nieprawidłowa zmiana pieluchy może skutkować infekcją, odparzeniami, a nawet wywichnięciem stawu biodrowego.
 • Nieco inaczej przewija się chłopca i dziewczynkę. Wynika to z różnic anatomicznych.
 • Dziecko należy przewijać co 2-3 godziny, a także po każdej defekacji. Pielucha musi pozostawać względnie sucha i czysta od wewnątrz.
SPRAWDŹ TEŻ: ieluchy tetrowe czy jednorazowe? Jakie wybrać?
Spis treści

Reklama

Jak przewijać noworodka?

Przewijanie jest czynnością, która wraz z nabywanym doświadczeniem staje się coraz łatwiejsza. Jednak pierwsze dni po przybyciu ze szpitala mogą być dla świeżo upieczonych rodziców stresujące. Dlatego wcześniej warto dobrze się przygotować, przyswajając podstawową wiedzę na temat zabiegów higienizacyjnych u tak małych dzieci.

Jak wygląda przewijanie noworodka krok po kroku?

 • Połóż dziecko na płaskiej, stabilnej i wygodnej powierzchni – najlepiej do tego celu nadaje się specjalny przewijak, ale można to zrobić również w łóżeczku, a w sytuacji awaryjnej – nawet na stole czy podłodze. Dobrze jest miejsce przewijania zabezpieczyć podkładem uniemożliwiającym przesiąkanie wilgoci.
   
 • Delikatnie rozepnij i odchyl śpioszki lub inne ubranie, które maluch ma na sobie.
   
 • Rozepnij pieluchę. Oceń jej zawartość, szczególną ostrożność zachowując w przypadku stwierdzenia rzadkiego stolca. Uważaj, by nieczystości nie wylały się na przewijak lub nie zabrudziły dziecka.
   
 • Unieś lekko pośladki dziecka i zwiń pieluchę, tak by nieczystości znalazły się wewnątrz. Przetrzyj wstępnie pupę i nóżki nawilżaną chusteczką, a następnie ułóż dziecko na złożonej pieluszce (jeśli nie jest zabrudzona od zewnątrz). Pamiętaj, by postępować wyjątkowo delikatnie. W żadnym razie nie podciągaj dziecka za nogi, gdyż grozi to uszkodzeniem stawu biodrowego. Zamiast tego lekko przygnij nóżki do brzucha, zginając w kolanach – to wystarczy, by pupa uniosła się na odpowiednią wysokość.
   
 • Wyczyść dokładnie okolice krocza – narządy intymne, pośladki, uda, a nawet plecy i brzuch, jeśli jest taka potrzeba, nie omijając żadnego fałdu.
   
 • Gdy dziecko zostanie dokładnie umyte, możesz użyć specjalnego kremu, który będzie zabezpieczać przed odparzeniami.
 • Wyjmij spod pośladków starą pieluchę i załóż nową. Zapnij ją dokładnie, tak by opinała ciało ściśle, ale nie zbyt mocno. W sytuacji gdy wciąż nie odpadł kikut pępowiny, zawiń lekko górną krawędź pieluchy, by nie zakrywała ona newralgicznego miejsca.

Należy pamiętać, że istnieją drobne, ale bardzo istotne różnice, jeśli chodzi o płeć dziecka. Dlatego należy wiedzieć, jak przewinąć noworodka dziewczynkę, a jak chłopca.

Reklama

Przewijanie noworodka dziewczynki

Pielęgnacja noworodka dziewczynki powinna uwzględniać specyfikę budowy anatomicznej, w tym przede wszystkim bliskie sąsiedztwo ujścia cewki moczowej, pochwy oraz odbytu. Ze względu na ryzyko wywołania infekcji przez bakterie bytujące w dolnym odcinku układu pokarmowego, nigdy nie należy dziecka w kierunku od tyłu do przodu.

Aby wyczyścić krocze, wykonuje się ruchy chusteczką od wzgórka łonowego w stronę odbytu. Dodatkowo należy pamiętać o lekkim rozchyleniu warg sromowych, tak by dokładnie wymyć wszystkie nieczystości z trudno dostępnych zakamarków.

Nie należy jednak zbyt intensywnie usuwać wydzieliny z pochwy, która pełni funkcję ochronną. Poza tym pielęgnacja noworodka dziewczynki nie różni się w sposób szczególny od postępowania z chłopcem.

Reklama

Jak przewijać noworodka chłopca?

A jak przewijać chłopca? W tym przypadku podstawowym problemem nie jest ryzyko przeniesienia zarazków z odbytu do cewki moczowej – są one położone wystarczająco daleko od siebie. Większe wyzwanie stanowi czyszczenie brudu zbierającego się na szczycie prącia, pod napletkiem.

W takim przypadku należy członek przemywać wilgotną chusteczką, ale nie powinno się silnie odwodzić skóry pokrywającej żołądź. Wystarczy delikatnie odsłonić ujście cewki moczowej. Poza tym, istotne jest dokładne mycie wszelkich fałdów skórnych, w takich miejscach jak pachwiny, czy styk prącia z jądrami.

Jeśli zastanawiasz się, jak założyć pampersa chłopcu, pamiętaj że członek powinien być skierowany ku dołowi.

Reklama

Jak często przewijać noworodka?

Jedną z naczelnych zasad pielęgnacji dziecka jest unikanie sytuacji, gdy jego skóra ma bezpośredni kontakt z odchodami. Współcześnie produkowane pieluchy wchłaniają w znacznym stopniu wilgoć, ale mają ograniczoną objętość. Po pewnym czasie robią się więc mokre i wymagają zmiany. Co ile?

Jak często przewijać noworodka? Wiele zależy od tego, jak dużo dziecko wydala, ale w praktyce zaleca się, by robić to:

 • Co 2-3 godziny,
 • Po każdym oddaniu stolca, który z oczywistych względów nie wchłania się w pieluchę

Często położne instruując rodziców, zalecają by zmieniać maleństwu pieluchę tyle razy, ile razy jest ono przystawiane do piersi lub butelki. Rodzi to jeszcze jedno pytanie - kiedy przewijać noworodka przed, czy po karmieniu?

Lepiej po. Dlaczego? Biorąc pod uwagę płynną postać pokarmu oraz niedojrzałość układu trawiennego, przewinięcie dziecka przed jedzeniem i tak skutkowałoby koniecznością powtórzenia tego „zabiegu” po spożyciu posiłku.

Reklama

Noworodek płacze przy przewijaniu

Częsta jest sytuacja, że dziecko płacze przy przewijaniu. Co do zasady nie należy się tym martwić. Dla malucha w tym wieku płacz jest praktycznie jedyną dostępną formą ekspresji, dobywa się więc z jego gardzieli z każdego możliwego powodu.

Bardzo często tak małe dziecko szlocha, gdyż przewijanie zaburza jego spokój. Nie należy wówczas stosować różnych form zabawiania (pozytywki, zabawki etc.), zalecanych w przypadku nieco starszych dzieci, uporczywie walczących z nudą. Lepiej jest szybko dokończyć zaplanowane czynności i dać maleństwu odpocząć.

Oczywiście nie można wykluczyć, że płacz spowodowany jest niewłaściwym postępowaniem rodzica. Przykładowo – ból może wywołać zbyt gwałtowne unoszenie nóg ku górze.

Reklama

Czy przewijać noworodka w nocy?

Wielu rodziców pyta, czy przewijać dziecko w środku nocy? W tej akurat materii funkcjonują dwie szkoły. Istnieje pogląd w myśl którego nie powinno się zmieniać pieluchy, gdy maluch śpi – aby go nie wybudzić.

Większość specjalistów zaleca jednak, by noworodka choć raz w nocy przewinąć, tak by nie spędzał 7-8 godzin w jednej, mokrej pieluszce. Należy pamiętać, że dziecko wydala mocz, a nawet kał, śpiąc. Rano niezmieniona pielucha jest bardzo mokra, co sprzyja infekcjom intymnym oraz odparzeniom.

Oczywiście, przewijając noworodka należy się starać, by go nie obudzić. Dlatego czynności pielęgnacyjne w nocy zazwyczaj wykonuje się przy mocno przytłumionym świetle.

Czytaj również

Bibliografia

 • Przewijanie noworodka i niemowlęcia, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/87816,przewijanie-noworodka-i-niemowlecia, data dostępu 27 09 2021
 • Przewijanie dziecka krok po kroku, https://docplayer.pl/25489079-Przewijanie-dziecka-krok-po-kroku.html, data dostępu 27 09 2021
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Opakowanie czopków glicerynowych
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Dziecko trzymające główkę
Katar u noworodka – co stosować, aby trwał jak najkrócej?
Noworodek z katarem
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Kobieta karmiąca dziecko
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?
Wcześniak w inkubatorze
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Niemowlak z gorączką
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!