Weganizm a wegetarianizm - czy się różni? Rodzaje i odmiany

Wegetarianizm to zbiorowe określenie na wiele rodzajów diet, które dopuszczają lub zabraniają spożywania określonych grup produktów spożywczych. Istnieje szereg form wegetarianizmu, które w mniejszym lub większym stopniu pozwalają na włączenie ograniczonych ilości produktów pochodzenia zwierzęcego. Są to m.in.: semiwegetarianizm, laktoowowegetarianizm czy weganizm.
Produkty z diety wegetariańskiej
Źródło: 123RF

Spis treści

Rodzaje wegetarianizmu

Najłagodniejszą formą wegetarianizmu jest semiwegetarianizm, w którym podstawą diety są produkty roślinne, choć dopuszczone jest ich uzupełnianie produktami mlecznymi i jajami oraz spożywanie niewielkich ilości drobiu i ryb. Odmianą semiwegetarianizmu jest pescowegetarianizm, który pozwala na spożywanie ryb, jednak całkowicie wyklucza mięso, nawet drobiowe.

Najpopularniejszą formą wegetarianizmu jest laktoowowegetarianizm, który pozwala na włączenie do diety roślinnej mleka, nabiału i jaj, wyklucza też jakiekolwiek formy mięsa. O krok dalej idzie laktowegetarianizm, który eliminuje z diety jaja.

Niekiedy pojawiają się także pojęcia pollowegetarianizmu (oznaczającego dopuszczalne spożywanie jedynie drobiu spośród produktów zwierzęcych) oraz ichtiwegetarianizmu (oznacza wyłącznie z diety ryb).

Wegetarianizm a weganizm

Zdecydowanie bardziej radykalną formą wegetarianizmu jest weganizm, który dopuszcza stosowanie w diecie wyłącznie produktów roślinnych. Jego zwolennicy eliminują produkty pochodzenia zwierzęcego nie tylko z diety, ale także z codziennego życia.

Filozofia weganizmu wyklucza spożywanie mięsa i produktów odzwierzęcych (nabiał, jajka), a jego zwolennicy rezygnują z ubrań i kosmetyków powstałych ze zwierzęcych surowców (wełna, skóry).

W skrajnej wersji weganie unikają także produktów, które były testowane na zwierzętach.

Wyróżnia się dwie odmiany weganizmu:

  • witarianizm;
  • frutarianizm.

Witarianizm i dieta witariańska dopuszcza odżywianie się wyłącznie surowymi owocami i warzywami, natomiast skrajny frutarianizm ogranicza dietę wyłącznie do surowych owoców.

Zdarzają się sytuacje, kiedy osoby na co dzień przestrzegające ścisłej diety wegetariańskiej okazjonalnie ze względów kulturowych spożywają mięso. W takich sytuacjach można mówić o wegetarianizmie częściowym lub półwegetarianizmie.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

17766
Pytanie: W jakiej formie najczęściej stosujesz suplementy diety?

  Tabletki

  Syrop

  Proszek do rozpuszczania

  Krople

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij