Wegetarianizm, weganizm i inne formy diety bezmięsnej

Wegetarianizm to zbiorowe określenie na wiele rodzajów diet, które dopuszczają lub zabraniają spożywania określonych grup produktów spożywczych. Istnieje szereg form wegetarianizmu, które w mniejszym lub większym stopniu pozwalają na włączenie ograniczonych ilości produktów pochodzenia zwierzęcego.

Spis treści

Najłagodniejszą formą wegetarianizmu jest semiwegetarianizm, w którym podstawą diety są produkty roślinne, choć dopuszczone jest ich uzupełnianie produktami mlecznymi i jajami oraz spożywanie niewielkich ilości drobiu i ryb. Odmianą semiwegetarianizmu jest pescowegetarianizm, który pozwala na spożywanie ryb, jednak całkowicie wyklucza mięso, nawet drobiowe.

Niewielki wegetarianizm

Najpopularniejszą formą wegetarianizmu jest laktoowowegetarianizm, który pozwala na włączenie do diety roślinnej mleka, nabiału i jaj, wyklucza też jakiekolwiek formy mięsa. O krok dalej idzie laktowegetarianizm, który eliminuje z diety jaja. Niekiedy pojawiają się także pojęcia pollowegetarianizmu (oznaczającego dopuszczalne spożywanie jedynie drobiu spośród produktów zwierzęcych) oraz ichtiwegetarianizmu (oznacza wyłącznie z diety ryb).

Zobacz też: O co chodzi w wegetarianizmie?

Reklama

Weganizm

Zdecydowanie bardziej radykalną formą wegetarianizmu jest weganizm, który dopuszcza stosowanie w diecie wyłącznie produktów roślinnych. Jego zwolennicy eliminują produkty pochodzenia zwierzęcego nie tylko z diety, ale także z codziennego życia. Filozofia weganizmu wyklucza spożywanie mięsa i produktów odzwierzęcych (nabiał, jajka), a jego zwolennicy rezygnują z ubrań i kosmetyków powstałych ze zwierzęcych surowców (wełna, skóry).

W skrajnej wersji weganie unikają także produktów, które były testowane na zwierzętach. Wyróżnia się dwie odmiany weganizmu: witarianizm i frutarianizm. Dieta witariańska dopuszcza odżywianie się wyłącznie surowymi owocami i warzywami, natomiast skrajny frutarianizm ogranicza dietę wyłącznie do surowych owoców.

Zdarzają się sytuacje, kiedy osoby na co dzień przestrzegające ścisłej diety wegetariańskiej okazjonalnie ze względów kulturowych spożywają mięso. W takich sytuacjach można mówić o wegetarianizmie częściowym lub półwegetarianizmie.

Zobacz też: Mity na temat wegetarianizmu.

Zobacz też: Ciecierzyca, czyli cieciorka - kalorie, właściwości i wartości odżywcze

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!