Metylokobalamina, czyli najlepsza witamina B12 - właściwości i zalety

Metylokobalamina, czyli najlepsza postać witaminy B12 ma właściwie same zalety: doskonale się wchłania, dłużej magazynuje w tkankach i nie zawiera toksycznego cyjanku. Ta aktywna forma witaminy B12 jest tak skuteczna, bo w organizmie nie musi ulec przekształceniu, jak syntetyczna jej postać.
Witamina B12
Źródło: 123RF

Spis treści

Niedobory witaminy B12 są coraz powszechniejsze, uważa się, że nawet 40 procent mieszkańców Europy może mieć z tego powodu dolegliwości. Witamina ta jest niezwykle ważna dla pracy całego naszego systemu życiowego, ponieważ:

 • wspomaga proces tworzenia się czerwonych krwinek, które transportują tlen do wszystkich komórek organizmu
 • wspomaga pracę systemu nerwowego, prawidłową syntezę DNA i RNA oraz przekaźników nerwowych
 • wspomaga utrzymanie prawidłowej gospodarki węglowodanowej, tłuszczowej, białkowej oraz wytwarzanie kwasów nukleinowych (DNA)

Witamina B12 w postaci metylokobalaminy

Głównym naturalnym źródłem witaminy B12 jest mięso i produkty zwierzęce, dlatego niedobory tej witaminy często występują u wegetarian, wegan oraz laktowegetarian.  Witaminy B12 brakuje także innym osobom, które po prostu ograniczają w swojej diecie mięsne dania, co zresztą jest zgodnej z zaleceniami wielu dietetyków. Dlatego jednym z najlepszych sposobów na uzupełnianie tych niedoborów jest suplementacja, a witamina B12 w postaci metylokobalaminy jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Co to jest ta tajemnicza metylokobalamina?

Witamina B12 jest jedyną substancją biologiczną, która zawiera śladowy pierwiastek kobaltu. W zależności od tego jakie cząsteczki połączą się z atomem kobaltu, można podzielić witaminę B12 na pięć rodzajów. Cztery występujące naturalnie to:

 • metylokobalamina
 • adenozylokobalamina
 • hydroksykobalamina
 • akwakobalamina

Piąta zwana cyjanokobalaminą jest syntetyczną postacią witaminy B12, bardzo popularną w preparatach witaminowych dostępnych w aptekach.

 • Czytaj też: Witamina B6 - występowanie i działanie

Reklama

Metylokobalamina - właściwości i zalety

Aktywnymi formami witaminy B12 są jedynie metylokobalamina i adenozylokobalamina. Pozostałe rodzaje tej substancji biologicznej muszą dopiero zostać przekształcone w organizmie w formy czynne, żeby mogły pełnić swoją rolę.

Metylokobalamina, czyli najlepsza witamina B12 jest formą, która występuje w naturze i dzięki temu, że jest połączona z cząsteczką metylową, natychmiast po spożyciu wchłaniana jest przez organizm. Metylokobalamina ma też przewagę nad innymi postaciami witaminy B12, bo dłuższej jest magazynowana w tkankach, a także nie zawiera toksycznego cyjanku, który możemy znaleźć w syntetycznej formie witaminy B12.

Dlaczego warto sięgnąć po metylowaną witaminę B12? Bo zażywanie metylokobalaminy pomoże choremu już w początkowych objawach niedoborów witaminy B12:

 • zmniejszy uczucia zmęczenia i znużenia,
 • poprawi funkcjonowanie układu odpornościowego,
 • poprawi koncentrację,
 • ułatwi proces uczenia się i zapamiętywania.

Zobacz też: Poznaj źródła witamin z grupy B

B12 metylokobalamina, czyli od tabletki do plastra

Metylokobalamina B12 może występować w formie tabletek, w postaci zastrzyków (zazwyczaj stosuje się u osób, u których witamina ta źle jest absorbowana np. ze względu na kłopoty żołądkowo-jelitowe i anemię, stany po operacjach, u osób starszych), w postaci preparatów podjęzykowych (wchłanianie metylokobalaminy do osocza krwi następuje bezpośrednio przez śluzówkę) oraz plastrów, które przykleja się na skórę i tą drogą metylokobalamina przedostaje się do organizmu.

Sięgając po tabletki z metylokobalaminą warto przeczytać na opakowaniu, czy kapsułki wykonano z celulozy roślinnej, co ma znaczenie dla wegan i wegetarian, a także, czy w składzie nie ma zbędnych dodatków, takich jak barwniki, konserwanty i syntetyczne osłonki.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 80)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!