Dla Ciebie, na zdrowie!

Olej z krokosza - jakie ma właściwości? Przeciwwskazania

Olej z krokosza wykorzystywany jest między innymi w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego oraz w pielęgnacji skóry trądzikowej. Znalazł też zastosowanie przy produkcji leków oraz suplementów diety zawierających witaminę D3. Jakie ma właściwości? Jak działa? Kiedy nie należy go używać?
Olej z krokosza w butelce a obok kwiaty
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Olej z krokosza barwierskiego to bogate źródło cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.
  • Może być stosowany w celach zdrowotnych i kosmetycznych. Pomaga m.in. chronić serce.
  • Olej krokoszowy połączony z witaminą D3 poprawia jej przyswajalność w organizmie.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie właściwości ma krokosz barwierski?
Spis treści

Reklama

Czym jest olej z krokosza?

Olej z krokosza jest pozyskiwany z rośliny znanej w Polsce jako krokosz barwierski lub szafran łąkowy (łac. Carthamus tinctorius). Jest to roślina jednoroczna, spokrewniona z ostem. Wywodzi się z Bliskiego Wschodu, gdzie była używana na różne sposoby już w czasach starożytnych.

W Europie krokosz jest uprawiany od XVII stulecia. Przed wiekami stanowił źródło barwników stosowanych między innymi przy wytwarzaniu ubrań - znajdująca się w jego kwiatach kartamina, zwana też hiszpańską czerwienią, ma bowiem silne właściwości koloryzujące.

Suszone kwiaty wykorzystywano także w różnych częściach świata jak lek wykrztuśny (rozrzedzający wydzielinę) oraz środek pobudzający i przeczyszczający.

Współcześnie używany jest przede wszystkim olej krokoszowy, który tłoczy się na zimno z nasion tej rośliny. Ma on liczne zastosowania kulinarne, prozdrowotne oraz kosmetyczne. Ze względu na swoje unikalne właściwości jest również używany przy produkcji leków i preparatów diety, jako substancja pomocnicza.

Rozpuszcza się w nim witaminę D3, regulującą gospodarkę wapniowo-fosforanową i niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania układu kostnego. Olej z krokosza barwierskiego pełni względem niej rolę transportera. Przyspiesza proces jej wchłaniania w układzie pokarmowym, zwiększając przyswajalność i efektywność działania.

Właściwości oleju z krokosza

Olej z krokosza jest cennym źródłem pożytecznych dla zdrowia człowieka wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, w tym zwłaszcza linolowego, a także linolenowego, oleinowego czy stearynowego. Związki te mają liczne właściwości prozdrowotne, w szczególności kardioprotekcyjne (ochronne dla układu sercowo-naczyniowego).

Dzięki nim, regularnie stosowany olej krokoszowy może obniżać poziom złego cholesterolu, co stanowi element profilaktyki miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, zawałów czy udarów.

Właściwości zdrowotne oleju z krokosza są związane także z zawartością innych składników, wśród których wymienić można między innymi witaminy A i E oraz fitosterole.

Cały ten zestaw, oprócz wyżej wymienionych korzyści, zapewnia również działanie między innymi:

  • przeciwcukrzycowe,
  • przeciwzapalne,
  • wykrztuśne,
  • łagodzące zaparcia.

Dodatkowo można wspomnieć o roli oleju z krokosza barwierskiego w kosmetyce. Ze względu na skład i działanie, nadaje się między innymi do pielęgnacji cery trądzikowej, objętej stanem zapalnym i łojotokiem.

Dzięki bardzo silnym właściwościom antyoksydacyjnym witaminy E, może też być używany na co dzień, jako specyfik spowalniający procesy starzenia, wygładzający, chroniący przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jest też polecany, jako skuteczny domowy środek do depilacji.

Jak stosować olej z krokosza?

Olej z krokosza jest przeznaczony zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak też zewnętrznych. Można go używać bezpośrednio do picia z łyżki- zwykle zalecane jest przyjmowanie w dawce 15 ml (trzy małe łyżeczki) dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Może też być dodawany do wyrobów kulinarnych, takich jak sałatki czy domowe majonezy. Miłośnicy dobrego jedzenia chwalą go za łagodny smak. Co jednak bardzo ważne - sens ma wyłącznie zastosowanie oleju z krokosza barwierskiego na zimno. Nie nadaje się on do smażenia. Poddany obróbce termicznej traci on bowiem znaczną część swoich właściwości.

Oprócz tego, tak jak zostało wspomniane wyżej, olej krokoszowy bywa przyjmowany przez osoby suplementujące witaminę D3. Niejako „przy okazji”, ale z korzyścią dla zdrowia.

Jeśli chodzi o zastosowania kosmetyczne, nadaje się on do wcierania bezpośrednio na twarz lub we włosy tudzież jako dodatek do innych kosmetyków - kremów, szamponów, odżywek etc.

Reklama

Przeciwwskazania do stosowania oleju z krokosza

Mimo wielu korzystnych właściwości i licznych wskazań do stosowania, olej z krokosza ma też przeciwwskazania. Nie wymienia się ich wiele, wszystkie jednak są istotne.

Przede wszystkim nie powinny go pić kobiety w ciąży. Istnieje ryzyko, że w dużych ilościach może powodować skurcze macicy, prowadząc do poronienia lub przedwczesnego porodu. Nie ma wprawdzie w tym zakresie wystarczających badań, ale generalnie nie poleca się też używania go w czasie karmienia piersią.

Innym przeciwwskazaniem jest uczulenie na którąkolwiek ze znajdujących się w nim substancji.

Reklama

Cena oleju z krokosza. Gdzie kupić?

Olej z krokosza jest stosunkowo drogi. Cena półlitrowej butelki zawierającej złocisty płyn wynosi około 25 złotych, choć są też produkty nawet dwa razy droższe. Z drugiej strony dostępne są też mniejsze opakowania, ćwierćlitrowe, w cenie kilkunastu złotych, w zupełności wystarczające do incydentalnych zastosowań.

Gdzie kupić olej z krokosza? Produkty te stosunkowo rzadko są dostępne w aptekach i drogeriach, hipermarketach i zwykłych sklepach spożywczych, można natomiast jest nabyć w sklepach z ekologiczną żywnością.

Czytaj również

Bibliografia

  • Beata W. Domagalska, Safflower (Carthamus tinctorius) - forgotten cosmetic plant, Cosmetology Today 2/2010.
  • E. Wincewicz i inni, Porównawcze badania wpływu nasion wiesiołka i krokosza barwierskiego na wybrane parametry morfologiczne i biochemiczne krwi szczurów doświadczalnych z dietą bogatotłuszczową.
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowa żywność
Len mielony - właściwości i zastosowanie w leczeniu. Na co pomaga i jak go stosować?
Właściwości lenu mielonego
Kasza perłowa - właściwości. Jak należy ją gotować?
Tortilla z kaszą perłową
Tempeh - jak go zrobić i gdzie kupić? Właściwości i przepisy
Tempeh gotowy do spożycia
Podobne artykuły
Produkty spożywcze zawierające dużo żelaza
Źródła żelaza - w czym jest żelazo i co jeść, aby podnieść jego poziom?
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - jakie to są? Które gatunki wybrać dla dzieci?
Orzechy nerkowca w miseczce
Orzechy nerkowca - właściwości zdrowotne i odżywcze
Buraki w słoikach w czasie kiszenia
Dlaczego warto spożywać kiszone buraki? Sprawdź, jak kisić buraki i zrób to sam
Szpinak, migdały i awokado, czyli produkty o dużej zawartości magnezu
Produkty bogate w magnez - jakie to są i gdzie ich szukać? Przykłady

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!