Choroba Parkinsona – jak rozpoznać pierwsze objawy?

​Charakterystycznymi objawami choroby Parkinsona w pełnym stadium są: drżenie rąk, problemy z pamięcią i koncentracją czy zaburzenia równowagi. Okazuje się, że można rozpoznać rozwijająca się chorobę nim pojawią się pierwsze objawy. Dowiedz się więc, jak szybko rozpoznać chorobę Parkinsona.
Strzykawka i stetoskop
Źródło: 123RF

Spis treści

Choroba Parkinsona zawdzięcza swą nazwę brytyjskiemu lekarzowi i chirurgowi Jamesowi Parkinsonowi (1755-1824). Już w 1817 r. dokładnie opisał on charakterystyczne dla tej choroby drżenie. Napięcie mięśniowe – drugi typowy objaw został opisany znacznie później przez francuskiego neurologa Jeana-Martina Charcota (1825-1893), który nadał jej nazwę choroba Parkinsona.

Choroba Parkinsona - co ją powoduje?

Znane zapewne każdemu z nas zaburzenia ruchowe i drżenie rąk charakterystyczne dla choroby Parkinsona są spowodowane nieprawidłową interakcją między określonymi strukturami mózgu.

  • U zdrowej osoby aktywność istoty czarnej – struktury znajdującej się w śródmózgowiu, jest hamowana przez prążkowie, którą zaliczamy do kresomózgowia.

Długie aksony (wypustki komórek nerwowych, in. neuronów) istoty czarnej sięgają do prążkowia i wysyłają mu ważny neuroprzekaźnik dopaminę. Prążkowie natomiast oddziałuje zwrotnie i za pomocą neuronów GABAergicznych hamuje czynność istoty czarnej. Zniesienie tego równoważącego wpływu, który zapewnia płynność ruchu, najczęściej wiąże się z obumieraniem komórek nerwowych w istocie czarnej. Jest to główna przyczyna rozwoju choroby Parkinsona, która powoduje zaburzenia ruchowe.

Jak szybko rozpoznać chorobę Parkinsona?

Objawy choroby Parkinsona są dyskretne i często mogą wskazywać zupełnie inne schorzenie. Do objawów charakterystycznych choroby Parkinsona takich jak: wzmożone napięcie mięśni, drżenie mięśni, zalicza się także:

  • ubóstwo mimiki, co nadaje twarzy wygląd maskowaty
  • mikrografia - pierwsze litery w zdaniu napisanym przez chorego mają prawidłową wysokość, natomiast następne są coraz mniejsze

Badacze wskazują też na to, że można szybko rozpoznać chorobę Parkinsona, gdy przebiega ona jeszcze bezobjawowo. Naukowcy wskazują na objawy choroby Parkinsona, które dotychczas zupełnie nie były brane pod uwagę, a które mogą pomóc w szybkim rozpoznaniu choroby.

Do najczęstszych należy:

  • utrata węchu (90% pacjentów) - ta obserwacja świadczy o tym, że  zmiany neurodegeneracyjne najpierw zaczynają się w obszarze mózgu odpowiedzialnym za węch (opuszka węchowa), a następnie pojawiają się w innych strukturach mózgu
  • nietrzymanie moczu (50%)
  • zaparcia (45%).
  • nadmierne przetłuszczanie się skóry, zwiększona potliwość, impotencja, bóle o nieokreślonym ognisku zapalnym, obniżenie nastroju, depresja (30%)
  • zaburzenie objawiające się widzeniem podwójnych przedmiotów (diplopia, in. podwójne widzenie) (10%)

Czytaj też:

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!