Dla Ciebie, na zdrowie!

Woda mineralna - jak działa na mózg?

Twój mózg w niemal 80% zbudowany jest z wody. Picie wody jest podstawą zachowania zdrowia, w tym przede wszystkim zdrowia mózgu. Okazuje się, że ze wszystkich napojów, to właśnie wodę mózg lubi najbardziej. Woda usprawnia komunikację między komórkami w mózgu, poprawiając pamięć i koncentrację. Dowiedz się, jaką wodę i w jakich ilościach pić, aby zapewnić mózgowi dobre nawodnienie?
Szklanka wody mineralnej
Źródło: 123RF
Spis treści

Zazwyczaj spotykamy się z opinią, że należy pić 2,5 l wody dziennie. Okazuje się jednak, że można bardziej precyzyjnie oszacować, ile wody powinieneś wypijać każdego dnia. Dietetycy przyjmują, że człowiek powinien dostarczać 1 l wody na każde 30 kg masy swojego ciała. Aby dowiedzieć się, w jakiej ilości picie wody ciebie nawodni, podziel swoją aktualną wagę przez 30. (Np. 60:30=2, czyli powinieneś wypijać 2 litry wody dziennie).

Reklama

Picie wody – najlepsza woda mineralna

Picie wody, a właściwe nawodnienie organizmu, nie jest jednak tym samym. Możesz pić dużo wody, a mimo to nie być dobrze nawodnionym. Czy wiesz o tym, że kawa, czarna herbata i słodkie napoje butelkowane odwadniają organizm? Aby uzupełnić straty wody, na każdą filiżankę kawy, powinieneś wypijać 2 szklanki wody. Staraj się jednak unikać wody w plastikowych butelkach. Dlaczego?

Woda w plastikowej butelce nie jest chroniona przed światłem, zawiera więc wolne rodniki, które w głównej mierze uszkadzają mózg. Warto pamiętać też o tym, że plastikowe butelki wykonane są ze związku o nazwie politereftalan etylenu (PET). Jest to związek chemiczny, który – jak wskazują wyniki licznych badań – może przenosić do wody pewne szkodliwe substancje, na przykład ftalany.

Reklama

Co to są ftalany?

 • ftalany są stosowane do zwiększenia elastyczności plastiku i są składnikiem każdej plastikowej butelki na wodę mineralną,
 • zalicza się je do estrogenów środowiskowych, które naśladują działanie hormonów płciowych przez co zaburzają ich działanie,
 • ftalany podłączają się one do receptorów estrogenowych w organizmie człowieka i blokują je,
 • ftalany przyspieszają starzenie organizmu i spożywane w dużych ilościach mogą prowadzić do powstania problemów o charakterze endokrynologicznym u młodych osób.

Reklama

Jaką pić wodę?

Warto więc wybierać wodę w ciemnych, szklanych butelkach. Najlepiej wysokomineralizowaną.

Zdrową dla organizmu wodę, pełną antyutleniaczy, można także przygotować samodzielnie w domu, za pomocą jonizatorów wody. Jak?

 • Aby zjonizować wodę można użyć przegotowanej wody z kranu lub szklanej butelki.
 • Wodę także można zamrozić, a następnie, przed zjonizowaniem, rozmrozić. Takie działanie nada wodzie odpowiednią strukturę – cząsteczka wody zjonizowanej jest znacznie mniejsza, dzięki czemu bezpośrednio wchłania się do każdej komórki organizmu, nie posiada także ftalanów.

Dzięki temu twój organizm – i oczywiście mózg – będą optymalnie nawodnione.

Reklama

Odwodnienie – objawy

W diecie dobrej dla mózgu w każdym wieku jest nie tylko odpowiednie odżywienie, ale też nawodnienie tego organu. Sprawdź, czy nie jesteś odwodniony. Na początku odwodnienia pojawia się:

 • pragnienie napicia się wody
 • suchość w jamie ustnej
 • pragnienie nie mija mimo wypicia wody z plastikowej butelki lub słodkiego napoju
 • rzadsze oddawanie moczu
 • brak apetytu
 • senność
 • trudność w koncentracji
 • niedyspozycje pamięci

Jeśli nie zadbamy o odpowiednie nawodnienie organizmu, mogą pojawić się niepożadane skutki w postaci:

 • dotkliwego bólu głowy
 • migreny
 • spadku ciśnienia tętniczego krwi
 • w skrajnych przypadkach: drgawek lub utraty przytomności

Reklama

Picie wody – jak nawodnić organizm?

Za pomocą wody najlepiej nawodnisz swój organizm. Są osoby, które chcą dbać o swoje nawodnienie, jednak picie wody jest dla nich nudne ze względu na to, że woda posiada bardzo neutralny smak. Aby zadbać o swoje nawodnienie, nie rezygnuj z picia wody na rzecz słodkich soków butelkowanych. Jaka jest alternatywa dla wody mineralnej?

 • Można na przykład wybrać picie soków ze świeżych owoców – one również bardzo dobrze nawadniają organizm, jednak często, zwłaszcza cytrusy, wychładzają organizm i wbrew pozorom takie soki, ze względu na cukier (mimo że naturalny), mogą być kaloryczne.
 • Aby pić wodę i dobrze się nawodnić, do wody zjonizowanej warto dodać świeże liście, na przykład mięty, plastry cytryny lub pomarańczy.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dieta dla mózgu
Zdrowe jelita to zdrowy mózg
Jelita człowieka to drugi mózg
Migrena a zła dieta dla mózgu
Mózg z karki papieru
Dieta na koncentrację i pamięć u dziecka
Śniadanie dla dziecka
Podobne artykuły
Szklanka wody mineralnej
Woda mineralna - jak działa na mózg?
Witaminy
Dieta dla mózgu dziecka – witaminy i minerały
Produkty na pracę mózgu
Dieta dobra na pamięć - kwasy omega 3 i omega 6
Produkty do diety dla seniora
Dieta dla seniora – co jeść, aby mieć zdrowy mózg?
Naturalny sok na poprawę pracy mózgu
Soki na poprawę pamięci i koncentracji

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!