Produkty dozwolone i zakazane w diecie niskopurynowej wg dietetyk Izabeli Nowak

Rozwój choroby, takiej jak dna moczanowa, jest ściśle związany z codzienną dietą. Organizm osoby chorej zmaga się z nadmiarem kwasu moczowego, do którego powstawania przyczyniają się puryny. Dieta uboga w puryny ma na celu zmniejszenie zawartości kwasu moczowego w organizmie, którego nadmiar odkłada się w stawach, powodując intensywny ból. Zasady diety niskopurynowej wydają się proste, trzeba tylko wiedzieć, jakie produkty można spożywać bez ograniczeń, a jakie wykluczyć ze swojego codziennego menu – tłumaczy Izabela Nowak, dietetyk kliniczny ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny.
Izabela Nowak
Dietetyk kliniczny
Spis treści

Ma ona na celu złagodzić, a czasem nawet całkowicie zapobiec nawracającym atakom artretyzmu. Najlepsze efekty przynosi dieta uboga w mięso, ryby (szczególnie wędzone) i owoce morza.

Osobom cierpiącym na podagrę nie służą w diecie także rośliny i strączkowe, niektóre warzywa w dużej ilości np. kalafior i papryka, a nawet owoce, np. banan i melon.

Pacjentów, którzy chorują na dnę moczanową proszę zawsze o zastosowanie kilku zasad:

 • Wybieraj produkty niskotłuszczowe.
 • Spożywaj dobre, złożone węglowodany, np. kasze czy pełnoziarniste makarony, które wspomagają wydalanie z organizmu kwasu moczowego.
 • Jedz regularnie, najlepiej w odstępach 2,5-3h (bardzo ważne : ostatni posiłek zjedz 3-4 godziny przed snem, inaczej w nocy zwiększy się stężenie kwasu moczowego we krwi).
 • Pij dużo płynów- nawet ok. 3l /dziennie, zwłaszcza przed snem i po posiłkach, ponieważ wtedy stężenie kwasu moczowego może być największe. Zrezygnuj ze słodzonych soków, mocnej herbaty i kawy.
 • Zrezygnuj ze smażenia: produkty duś, piecz, gotuj w wodzie lub na parze, a ilość zawartych w nich puryn zostanie zmniejszona.

Zawsze należy pamiętać o tych kilku prostych zasadach, jednak najważniejsze jest to, by spożywając produkt wiedzieć, czy jest on zalecany osobie będącej na diecie ubogiej w puryny, czy nie.

Reklama

Dieta niskopurynowa - produkty zalecane

Do grupy produktów, które powinny być obecne w każdym jadłospisie niskopurynowym należą:

 • Warzywa tj. kapusta (biała, kwaszona i pekińska), buraki czerwone, marchew, ziemniaki, cebula, pomidory, cukinia, ogórki, sałata
 • Owoce (większość): winogrona, śliwki, truskawki, pomarańcze, czerwone porzeczki, kiwi, jabłka, maliny, gruszki, czereśnie, wiśnie, agrest, brzoskwinie
 • Nabiał: twaróg (chudy), jogurty naturalne, kefiry, maślanki, mleko
 • Jajka

Reklama

Dieta niskopurynowa - produkty zakazane

W przypadku diety ubogopurynowej istnieją produkty, których należy kategorycznie unikać. Z diety niskopurynowej należy wykluczyć:

 • Warzywa tj. szczaw szpinak, dużej ilości brokuły, brukselka, kalafior, kapusta
 • Owoce suszone
 • Rośliny strączkowe: fasolka, groszek, kukurydza, soczewica, soja
 • Ryby tj. wędzone szproty, śledzie, sardynki w oleju, krewetki
 • Mięso tj. wątróbka (wołowa i wieprzowa), większość wędlin, podroby- pasztety, tłuste i wędzone ryby, śledzie, szproty, sardynki, galarety mięsne, zupy na wywarach mięsnych
 • Sery: tłuste białe, pleśniowe, topione, Feta
 • Grzyby
 • Napoje: alkohol, mocna herbata, kawa, kakao, napoje gazowane, nierozcieńczone soki owocowe

Dieta niskopurynowa powinna być podstawą żywienia w okresie utajenia podagry.

Reklama

Co zrobić w przypadku ataku dny moczanowej?

Podstawą diety w przypadku ataku dny moczanowej jest wykluczenie z codziennego menu produktów o dużej zawartości puryny. Co to oznacza w praktyce?

 • W ataku dny moczanowej można spożywać produkty, które dostarczą organizmowi nie więcej niż 120 mg kwasu moczowego dziennie. Postawmy zatem na produkty, które zawierają mało związków purynowych m.in. chudy nabiał, jaja, owoce i warzywa. Po spożyciu 100 g wytworzy się mniej niż 50 mg kwasu moczowego
 • W przypadku ataku dny moczanowej bezwzględnie należy wyeliminować produkty, z których po spożyciu 100 g wytworzy się ponad 500 mg kwasu moczowego tj. drożdże browarnicze zawarte w piwie, wędzone szproty, drożdże piekarnicze, wątroba wołowa i wieprzowa. Zawierają one najwięcej związków purynowych, dlatego osoba chora na dnę moczanową w ogóle nie powinna spożywać tych potraw.

Dla niektórych pacjentów leczenie dny moczanowej polega na całkowitej zmianie dotychczasowego trybu życia. Należy nie tylko regularnie chodzić do lekarza, zażywać leki, ale także przestrzegać ścisłej diety i dbać o formę.

Zaleca się również rzucenie palenia oraz znaczne ograniczenie ilości spożywanego alkoholu. Zwłaszcza całkowite wykluczenie piwa.

Czytaj również
Izabela Nowak
Artykuł napisany przez
Izabela Nowak
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dieta przy dnie moczanowej
Przepisy kulinarne w diecie moczanowej [WIDEO]
Owsianka dla osób cierpiących na dnę moczanową
Lekarz Halina Komorowka: bez odpowiedniej diety, nie ograniczymy powikłań dny moczanowej
Halina Komorowska
Podobne artykuły
Zioła stosowane w leczeniu diety moczanowej
Które zioła można stosować przy dnie moczanowej?
Izabela Nowak
Produkty dozwolone i zakazane w diecie niskopurynowej wg dietetyk Izabeli Nowak
Produkty z diety niskopurynowej
Zasady diety przy dnie moczanowej - niskopurynowej. Co można jeść?
Wizualizacja artretyzmu w kostce
Jaką dietę stosować po ataku dny moczanowej?
Wizualizacja artretyzmu w kostce
Sposoby leczenia dny moczanowej

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!