Dla Ciebie, na zdrowie!

40 tydzień ciąży i brak oznak porodu. Czy jechać do szpitala?

W końcu nastał wyczekiwany moment – 40 tydzień ciąży i termin porodu. Zakończył się dziewiąty miesiąc ciąży. Często jednak trzeci trymestr ciąży przedłuża się o tydzień, a nawet o dwa tygodnie, kiedy ciężarna nie odczuwa żadnych oznak porodu. W takich sytuacjach zaleca się spokojne czekanie, a jeśli ono nie przyniesie wyczekiwanego porodu, indukuje się akcję porodową lub wykonuje cięcie cesarskie.
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czy 40 tydzień to już koniec ciąży?

40 tydzień ciąży jednocześnie zamyka okres ciąży, która teoretycznie powinna się zakończyć wraz z upływem dziewiątego miesiąca ciąży oraz otwiera nowy etap – narodzin dziecka i opieki nad maleństwem. Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Trzeci trymestr ciąży finiszuje, ciężarna przebiera nogami wyczekując pierwszych objawów porodu, ale nie zawsze czterdziesty tydzień ciąży oznacza jej koniec. Nierzadko kobieta jest w ciąży jeszcze 1-2 tygodnie zanim nastąpi poród. Wówczas 9 miesiąc ciąży gładko przechodzi w 10!

Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ zakłada się, iż dziecko terminowe to takie, które przychodzi na świat po 37 ale do 42 tygodnia ciąży. Zatem część kobiet cieszy się ze swojego bobaska już na 1-2 tygodnie przed planowanym terminem porodu, inne – poczekają na swoje dziecko jeszcze około 10-14 dni.

W 41 tygodniu ciąży kobieta jest zwykle pod opieką lekarza prowadzącego ciążę. Niektórzy ginekolodzy umawiają się z ciężarnymi pacjentkami na codzienny telefon, podczas którego przyszła mama melduje jak się czuje, lekarz udziela jej ewentualnych wskazówek albo zaleca udać się do jego gabinetu, bądź od razu do szpitala.

Być może ciężarna będzie pojawiała się w doktorskim gabinecie lub w szpitalu na jego dyżurze nawet codziennie. Dobrostan płodu i przyszłej mamy trzeba mieć jednak pod kontrolą, by nie dopuścić do ciąży przenoszonej, czy żeby nie przegapić niepokojących sygnałów, świadczących o problemach dziecka w łonie matki.

Najczęściej w 42 tygodniu ciąży, nawet jeśli poród się nie rozpocznie, kobieta będzie musiała stawić się do szpitala na ścisłą obserwację przebiegu ciąży. W Polsce zwykle wywołuje się poród po upływie 10 dni od terminu porodu.

Reklama

Co odczuwa ciężarna w 40 tygodniu ciąży?

W czterdziestym tygodniu ciąży kobieta może odczuwać podniecenie zbliżającym się terminem porodu, ulgę, że za chwilę będzie „po krzyku” ale też kumulację zmęczenia, roztargnienia i zdenerwowania.

W życiu ciężarnej nadal są obecne dolegliwości (w wielu przypadkach nawet się nasilają), takie jak skurcze Braxtona-Hicksa, bóle brzucha oraz kręgosłupa, obrzęki ciała (głównie rąk i stóp), potrzeba częstego oddawania moczu (kobiecie może wydawać się, że większość doby spędza w toalecie), problemy ze snem, rozchwianie emocjonalne, itp.

Dla własnego komfortu psychicznego kobieta oczekująca dziecka powinna do tej chwili załatwić najpilniejsze sprawy związane z porodem (prywatna położna, poród w wodzie, zabezpieczenie krwi pępowinowej dziecka czy dodatkowe usługi) oraz życiem rodzinnym po powrocie ze szpitala.

Wyprawka dla noworodka wyprana i wyprasowana powinna czekać na urodziny maleństwa, a przyszła mama powinna zająć się rozpieszczaniem siebie. Po porodzie może brakować czasu na rozrywkę i relaks.

Reklama

Waga i rozwój płodu

Waga dziecka w 40 tygodniu ciąży waha się między 2,5 a ponad 3 kilogramami (może dochodzić nawet do 3,5 kg). Wzrost natomiast oscyluje wokół 50 cm, rzadko kiedy wykraczając poza 55 cm. Masa malucha jest wystarczająca do tego by wybrać się w niełatwą podróż kanałem rodnym na świat.

Nawet jeśli po porodzie noworodek straci nieznacznie na wadze, nie ma powodów do zmartwień, ma spory zapas zebrany w czasie życia płodowego. Poza tym szybko nadrobi tę zgubę już po kilku dniach karmienia piersią.

Płód jest w pełni gotowy do przejścia ze świata wewnętrznego na zewnętrzny. Jego zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu pomogą mu po urodzeniu rozpoznać kojący głos mamy.

Reklama

Pierwsze objawy porodu w 40 tygodniu ciąży

Pierwsze objawy porodu, szczególnie te zobrazowane w filmach, to silne, bolesne, regularne skurcze. Na ekranie wygląda to tak, że kobieta nagle chwyta się za brzuch i krzyczy z bólu. Naprawdę może być … podobnie, ale częściej skurcze trwają od jakiegoś czasu zanim staną się bolesne.

Wcześniej, być może nawet przez kilkanaście tygodni, ciężarna odczuwała skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona-Hicksa), szykujące macicę do prawdziwych skurczy i rzeczywistej akcji porodowej.

Te prawdziwe, porodowe skurcze nie ustępują, ale zawzięcie powracają co 10-15 minut (czasem częściej) za każdym razem silniejsze i bardziej bolesne.

Poza skurczami poród zwiastują także bóle podbrzusza (podobne do miesiączkowych), bóle odcinka krzyżowego kręgosłupa, uczucie naporu na miednicę, obfite, gęste i zmienione kolorystycznie upławy z pochwy, biegunka, wymioty, odejście wód płodowych.

Reklama

Co oznacza brak oznak porodu w 40 tygodniu ciąży?

A co jeśli mija 40 tydzień ciąży, a nie ma oznak porodu? Przede wszystkim nie zaleca się paniki. Termin porodu podawany przez lekarza jest datą przybliżoną, należy od niego odjąć 8-10 dni oraz tyle samo dni dodać do ustalonego przez lekarza dnia porodu.

Zatem zgodnie z tym obliczeniem ciężarna w 40 tygodniu ciąży nadal jest w terminie i za 10 dni także wciąż będzie w terminie. Zazwyczaj jednak ginekolodzy czekają z wywołaniem porodu nie dłużej niż do 10 dni po terminie.

Wówczas, jeśli akcja porodowa nie następuje, decydują o wykonaniu cięcia cesarskiego (jeśli są ku temu przesłanki, jak na przykład niewłaściwe ułożenie dziecka, duża waga płodu, niedotlenienie dziecka, itd.) albo indukują poród, czyli wywołują go sztucznie, najczęściej podając oksytocynę.

To hormon wywołujący skurcze. Jeśli trzeba będzie, lekarze przebiją także pęcherz płodowy, by zwielokrotnić szanse na powodzenie porodu. Aby zwiększyć rozwarcie szyjki macicy położnicy mogą zastosować tzw. cewnik Foleya. Podczas, gdy Mama będzie już miała w ramionach swoje wyczekiwane maleństwo, położna na spokojnie będzie mogła pozyskać bezcenną krew pępowinową dziecka.

Po porodzie kobietę czeka okres połogu, który po porodzie naturalnym trwa 6 tygodni, po cesarce – dłużej, trudno jednak określić jak długo organizm będzie dochodził do siebie po operacji rozcięcia, a następnie zaszycia macicy i powłok brzusznych.

To czas kiedy ciało kobiety i poszczególne organy, które brały udział w porodzie, wracają do normy sprzed ciąży.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szkoła rodzenia online
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
Dieta kobiety w ciąży - smaczny i zdrowy obiad
Kobieta w ciąży podczas posiłku
Podobne artykuły
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca dłonie na brzuchu
38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, brzuch, poród
Płód widoczny na zdjęciu USG
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Sałatka z warzyw na białym talerzu
Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację
Seks po porodzie
Seks po porodzie. Kiedy zacząć?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!