ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Apitussic

Spis treści

Reklama

Apitussic - skład

5 ml syropu zawiera 52 mg sulfogwajakolu. Preparat zawiera sacharozę (w postaci ziołomiodu sosnowego).

Reklama

Apitussic - działanie

Gwajakol powstający z rozpadu sulfogwajakolu działa wykrztuśnie, zmniejszając lepkość wydzieliny oskrzelowej, która traci niemiły smak i zapach. Działa także słabo odkażająco. Wprowadzenie do cząsteczki gwajakolu podstawnika sulfonowego w postaci soli potasowej złagodziło działanie drażniące na błony śluzowe przewodu pokarmowego. Sulfogwajakol rozpada się powoli w jelitach do wolnego gwajakolu. Gwajakol jest wchłaniany do krwi, wydala się przez drogi oddechowe i drażni błonę śluzową oskrzeli, wywołując odruch wykrztuśny.

Reklama

Apitussic - wskazania

Stany zapalne górnych dróg oddechowych, kaszel.

Reklama

Apitussic - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Unikać stosowania u osób z czynną chorobą wrzodową – lek może nasilać dolegliwości. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Reklama

Apitussic - ostrzeżenia

Syrop zawiera ziołomiód sosnowy - nie powinien być stosowany u osób uczulonych na produkty pszczele. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharozy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu. Pacjenci, którzy po zastosowaniu zaobserwowali niepokojące objawy (np. działanie przeczyszczające) powinni odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.

Reklama

Apitussic - ciąża

Ze względu na nierozpoznane ryzyko działań toksycznych, lek może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią wyłącznie w porozumieniu z lekarzem.

Reklama

Apitussic - efekty uboczne

Sporadycznie przypadki działania przeczyszczającego. Istnieje możliwość nadwrażliwości na składniki preparatu.

Apitussic - dawkowanie

Doustnie. Dzieci w wieku powyżej 6 lat: 5 ml (1 łyżeczka od herbaty) 3-4 razy dziennie. Dzieci starsze i młodzież: 10 ml (2 łyżeczki od herbaty) 3-4 razy dziennie. Dorośli: 10 ml (1 łyżka stołowa) 3-4 razy dziennie.

Apitussic - uwagi

W trakcie leczenia oraz w ciągu 24 h od ostatniego podania, metabolity gwajakolu obecne w moczu mogą zmieniać wyniki badań biochemicznych a zwłaszcza wyniki oznaczeń kwasu hydroksyindolooctowego (5-HIAA) i kwasu wanilinomigdałowego. Dotychczas nie stwierdzono wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Guajazyl
GuajaVIS
Kalium guajacolosulfonicum
Rubital

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!