ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Atussan

Spis treści

Reklama

Atussan - skład

5 ml syropu zawiera 7,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol (ciekły, niekrystalizujący E 420), glicerol E 422, benzoesan sodu E 211, etanol.

Reklama

Atussan - działanie

Nieopioidowy lek przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym. Nie jest znany jego dokładny mechanizm działania. Lek ma właściwości przeciwcholinergiczne oraz rozszerza oskrzela, co ułatwia oddychanie. Nie powoduje uzależnienia ani przyzwyczajenia. Cytrynian butamiratu jest szybko i dobrze wchłaniany po podaniu doustnym. Następnie jest metabolizowany na drodze hydrolizy do 2 metabolitów (kwasu fenylo-2-masłowego i dietyloaminoetoksyetanolu), które również działają przeciwkaszlowo. Kwas fenylo-2-masłowy jest w dalszym etapie częściowo metabolizowany w wyniku hydroksylacji. Metabolity są wydalane z moczem w postaci połączeń z kwasem glukuronowym. T0,5 wynosi 6-26 h.

Reklama

Atussan - wskazania

Leczenie objawowe kaszlu różnego pochodzenia.

Reklama

Atussan - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Atussan - ostrzeżenia

Ze względu na działanie cytrynianu butamiratu powodujące hamowanie odruchu kaszlu, należy unikać jednoczesnego stosowania leków wykrztuśnych, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, co zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych. Lek zawiera sorbitol (1 ml syropu zawiera 450 mg sorbitolu), dlatego nie należy go stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy; może mieć łagodne działanie przeczyszczające; wartość kaloryczna: 2,6 kcal/g sorbitolu. Ze względu na zawartość glicerolu (1 ml syropu zawiera 250 mg glicerolu), lek może powodować ból głowy, zaburzenia żołądkowe i biegunkę. Ponadto lek zawiera 1 mg benzoesanu sodu w 1 ml syropu oraz niewielkie ilości etanolu, będącego składnikiem aromatu (6,96 mg etanolu w 5 ml syropu). W przypadku maksymalnej dawki dobowej, ilość alkoholu jest równoważna: u dzieci od 3 do 6 lat - mniej niż 1 ml piwa i mniej niż 1 ml wina, u dzieci od 6 do 12 lat - mniej niż 2 ml piwa i mniej niż 1 ml wina, u młodzieży powyżej 12 lat - mniej niż 2 ml piwa i mniej niż 1 ml wina, u dorosłych - mniej niż 2 ml piwa i 1 ml wina. Preparat zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) w 1 ml syropu, to znaczy uznaje się go za „wolny od sodu”.

Reklama

Atussan - ciąża

Nie określono bezpieczeństwa stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania w I trymestrze ciąży. W II i III trymestrze ciąży lek może być stosowany jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności. Brak danych odnośnie przenikania substancji czynnej i jej metabolitów do mleka kobiecego - ze względów bezpieczeństwa nie należy stosować leku podczas karmienia piersią.

Reklama

Atussan - efekty uboczne

Rzadko: senność, nudności, biegunka, pokrzywka.

Atussan - interakcje

Ponieważ cytrynian butamiratu hamuje odruch kaszlu, należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych.

Atussan - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 15 ml (22,5 mg cytrynianu butamiratu) 4 razy na dobę; młodzież >12 lat: 15 ml (22,5 mg cytrynianu butamiratu) 3 razy na dobę; dzieci 6-12 lat: 10 ml (15 mg cytrynianu butamiratu) 3 razy na dobę; dzieci 3-6 lat: 5 ml (7,5 mg cytrynianu butamiratu) 3 razy na dobę. Preparatu nie stosować u dzieci <3 lat. Maksymalny czas trwania leczenia wynosi 1 tydz.; jeśli po tym czasie kaszel nadal się utrzymuje, należy zweryfikować diagnozę. Sposób podawania. Lek należy przyjmować przed posiłkiem.

Atussan - uwagi

Lek może wywoływać zawroty głowy lub senność, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Sinecod
Levopront
Supremin
Butamid

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!