Atussan

Spis treści

Atussan - skład

5 ml syropu zawiera 7,5 mg cytrynianu butamiratu; lek zawiera sorbitol oraz glicerol.

Atussan - Działanie

Nieopioidowy lek przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym. Nie jest znany jego dokładny mechanizm działania. Lek ma właściwości przeciwcholinergiczne oraz rozszerza oskrzela, co ułatwia oddychanie. Nie powoduje uzależnienia ani przyzwyczajenia. Cytrynian butamiratu jest szybko i dobrze wchłaniany po podaniu doustnym. Następnie jest metabolizowany na drodze hydrolizy do 2 metabolitów (kwasu fenylo-2-masłowego i dietyloaminoetoksyetanolu), które również działają przeciwkaszlowo. Kwas fenylo-2-masłowy jest w dalszym etapie częściowo metabolizowany w wyniku hydroksylacji. Metabolity są wydalane z moczem w postaci połączeń z kwasem glukuronowym. T0,5 wynosi 6-26 h.

Atussan - wskazania

Leczenie objawowe kaszlu różnego pochodzenia.

Atussan - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Atussan - ostrzeżenia

Ze względu na działanie cytrynianu butamiratu powodujące hamowanie odruchu kaszlu, należy unikać jednoczesnego stosowania leków wykrztuśnych, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, co zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych. Ze względu na zawartość sorbitolu, lek może mieć lekkie działanie przeczyszczające; ponadto leku nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Ze względu na zawartość glicerolu, lek może powodować ból głowy, zaburzenia żołądkowe i biegunkę.

Atussan - ciąża

Nie określono bezpieczeństwa stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania w I trymestrze ciąży. W II i III trymestrze ciąży lek może być stosowany jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności. Brak danych odnośnie przenikania substancji czynnej i jej metabolitów do mleka matki - ze względów bezpieczeństwa nie należy stosować leku podczas karmienia piersią.

Atussan - efekty uboczne

Rzadko: senność, nudności, biegunka, pokrzywka.

Atussan - interakcje

Nie stosować jednocześnie z lekami wykrztuśnymi.

Atussan - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 15 ml (22,5 mg cytrynianu butamiratu) 4 razy na dobę; młodzież >12 lat: 15 ml (22,5 mg cytrynianu butamiratu) 3 razy na dobę; dzieci 6-12 lat: 10 ml (15 mg cytrynianu butamiratu) 3 razy na dobę; dzieci 3-6 lat: 5 ml (7,5 mg cytrynianu butamiratu) 3 razy na dobę. Syropu 7,5 mg/5 ml nie stosować u dzieci Sposób podawania. Lek należy przyjmować przed posiłkiem.

Atussan - uwagi

Lek może wywoływać zawroty głowy lub senność, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex