Guajazyl

Reklama

Działanie

Lek wykrztuśny. Po podaniu doustnym zwiększa objętość wydzieliny śluzowej w oskrzelach i tchawicy, a także zmniejsza jej lepkość. Dzięki temu łagodzi kaszel i ułatwia odkrztuszenie wydzieliny. Mechanizm działania nie jest ostatecznie poznany; wiąże się go albo z bezpośrednim działaniem na gruczoły wydzielnicze albo z podrażnianiem błony śluzowej żołądka i zwiększaniem wydzielania śluzu w oskrzelach na drodze odruchowej. Gwajafenezyna szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, a jej T0,5 wynosi ok. 1 h. Metabolizowana jest w wątrobie i wydalana z moczem w postaci związków nieaktywnych biologicznie.

Wskazania

Lek wykrztuśny stosowany w leczeniu kaszlu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Jeśli kaszel jest uporczywy, utrzymuje się dłużej niż tydzień, powraca lub towarzyszy mu gorączka, wysypka lub uporczywe bóle głowy, należy ustalić przyczynę kaszlu i podjąć właściwe leczenie, gdyż kaszel może być objawem poważnych chorób. U osób palących tytoń, pacjentów z astmą oskrzelową, przewlekłym zapaleniem oskrzeli lub rozedmą płuc, gwajafenezynę należy stosować ostrożnie i po rozważeniu przez lekarza stosunku korzyści do ryzyka. Preparat zawiera sacharozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Syrop zawiera etanol - 15 ml syropu (1 łyżka stołowa) zawiera 562 mg etanolu. Ze względu na zawartość etanolu syropu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat, a także u pacjentów z niewydolnością wątroby, chorobą alkoholową, padaczką, przy uszkodzeniach mózgu i chorobach psychicznych. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan etylu, który może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego) oraz czerwień koszenilową, która może powodować reakcje alergiczne.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią ze względu na zawartość etanolu.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić: uczucie dyskomfortu w żołądku, nudności, wymioty, biegunka, ból i zawroty głowy, wysypka skórna, pokrzywka.

Interakcje

U osób z nadciśnieniem, chorobami serca, cukrzycą, chorobami naczyń obwodowych, przerostem gruczołu krokowego i jaskrą, przyjmujących fenylopropanoloaminę, gwajafenezynę należy stosować ostrożnie.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 15 ml (1 łyżka stołowa) syropu 3-4 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 5 ml (1 łyżeczka do herbaty) 3-4 razy na dobę. Syrop przyjmować po posiłku, popijając niewielką ilością płynu.

Reklama

Uwagi

Produkty metabolizmu gwajafenezyny mogą wpływać na wyniki oznaczeń laboratoryjnych kwasu 5-hydroksyindolooctowego (5-HIAA) oraz kwasu wanilinomigdałowego (VMA); nie powodują jednak fałszywych, pozytywnych wyników u osób zdrowych. 15 ml syropu zawiera 562 mg etanolu - etanol wywiera wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, a także zmniejsza sprawność psychoruchową (np. pływanie, praca na wysokości).

Pharmindex