Hedelix

Reklama

Działanie

Preparat pochodzenia roślinnego o działaniu wykrztuśnym wywołanym poprzez drażnienie błony śluzowej żołądka. Włókna czuciowe układu parasympatycznego stymulują odruch gruczołów śluzowych błony śluzowej oskrzeli.

Wskazania

Preparat roślinny stosowany jako lek wykrztuśny w produktywnym (tzw. mokrym) kaszlu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, rośliny z rodziny araliowatych (Araliaceae) lub jakikolwiek składnik preparatu. Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 2 lat z powodu ryzyka nasilenia objawów ze strony układu oddechowego.

Środki ostrożności

Nie należy stosować leku u osób z zaburzeniami syntezy bursztynianu argininy (choroba metaboliczna cyklu mocznikowego). Zalecana jest ostrożność u pacjentów z nieżytem żołądka lub wrzodem żołądka. Utrzymujący się lub nawracający kaszel u dzieci w wieku od 2 do 4 lat wymaga zdiagnozowania przed zastosowaniem leku. Jeśli pojawi się duszność, gorączka lub ropna plwocina należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jednoczesne stosowanie z opiatowymi środkami przeciwkaszlowymi, takimi jak kodeina lub dekstrometorfan nie jest zalecane bez kontroli medycznej. Lek w 5 ml zawiera 1,75 g sorbitolu (co odpowiada 0,44 g fruktozy) i stanowi około 0,15 jednostek węglowodanowych - nie należy stosować syropu u pacjentów z rzadką wrodzoną nietolerancją fruktozy. Ze względu na zawartość wyciągu roślinnego, syrop może tworzyć osad w butelce. Osad może powodować zmętnienie roztworu, a smak może ulegać niewielkim zmianom.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak wystarczających danych stosowanie leku w okresie ciąży i laktacji nie jest zalecane.

Działania niepożądane

Częstość nieznana: reakcje alergiczne (pokrzywka, wysypka skórna, duszność), zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka).

Dawkowanie

Doustnie. Młodzież, dorośli i osoby w podeszłym wieku: 5 ml 3 razy na dobę. Dzieci w wieku 6-11 lat: 2,5 ml 4 razy na dobę. Dzieci w wieku 2-5 lat: 2,5 ml 3 razy na dobę. Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 2 lat jest przeciwwskazane. Jeśli w czasie stosowania leku objawy utrzymują się dłużej niż tydzień, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Sposób podania. Lek należy przyjmować w stanie nierozcieńczonym. Zaleca się popicie syropu znaczną ilością płynu, najlepiej szklanką wody.

Reklama

Uwagi

Pharmindex