Hedelix

Spis treści

Hedelix - Skład

100 ml preparatu zawiera: 0,8 g wyciągu gęstego z liści bluszczu pospolitego (2,2-2,9:1). Preparat zawiera sorbitol.

Hedelix - Działanie

Preparat pochodzenia roślinnego o działaniu wykrztuśnym wywołanym poprzez drażnienie błony śluzowej żołądka. Włókna czuciowe układu parasympatycznego stymulują odruch gruczołów śluzowych błony śluzowej oskrzeli.

Reklama

Hedelix - Wskazania

Preparat roślinny stosowany jako lek wykrztuśny w produktywnym (tzw. mokrym) kaszlu.

Hedelix - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, rośliny z rodziny araliowatych (<i>Araliaceae</i>) lub jakikolwiek składnik preparatu. Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 2 lat z powodu ryzyka nasilenia objawów ze strony układu oddechowego.

Hedelix - Ostrzeżenia

Nie należy stosować leku u osób z zaburzeniami syntezy bursztynianu argininy (choroba metaboliczna cyklu mocznikowego). Zalecana jest ostrożność u pacjentów z nieżytem żołądka lub wrzodem żołądka. Utrzymujący się lub nawracający kaszel u dzieci w wieku od 2 do 4 lat wymaga zdiagnozowania przed zastosowaniem leku. Jeśli pojawi się duszność, gorączka lub ropna plwocina należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jednoczesne stosowanie z opiatowymi środkami przeciwkaszlowymi, takimi jak kodeina lub dekstrometorfan nie jest zalecane bez kontroli medycznej. Lek w 5 ml zawiera 1,75 g sorbitolu (co odpowiada 0,44 g fruktozy) i stanowi około 0,15 jednostek węglowodanowych - nie należy stosować syropu u pacjentów z rzadką wrodzoną nietolerancją fruktozy. Ze względu na zawartość wyciągu roślinnego, syrop może tworzyć osad w butelce. Osad może powodować zmętnienie roztworu, a smak może ulegać niewielkim zmianom.

Hedelix - Ciąża

Ze względu na brak wystarczających danych stosowanie leku w okresie ciąży i laktacji nie jest zalecane.

Hedelix - Efekty uboczne

Częstość nieznana: reakcje alergiczne (pokrzywka, wysypka skórna, duszność), zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka).

Hedelix - Dawkowanie

Doustnie. Młodzież, dorośli i osoby w podeszłym wieku: 5 ml 3 razy na dobę. Dzieci w wieku 6-11 lat: 2,5 ml 4 razy na dobę. Dzieci w wieku 2-5 lat: 2,5 ml 3 razy na dobę. Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 2 lat jest przeciwwskazane. Jeśli w czasie stosowania leku objawy utrzymują się dłużej niż tydzień, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. <u>Sposób podania.</u> Lek należy przyjmować w stanie nierozcieńczonym. Zaleca się popicie syropu znaczną ilością płynu, najlepiej szklanką wody.

Hedelix - Uwagi

Pharmindex
<-- popup -->