Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Microlax

Spis treści

Reklama

Microlax - skład

5 ml roztworu doodbytniczego zawiera 4,4650 g ciekłego (krystalizującego) sorbitolu, 0,0645 g 70% laurylosulfooctanu sodu, 0,4500 g cytrynianu sodu. Preparat zawiera kwas sorbinowy.

Reklama

Microlax - działanie

Cytrynian sodu działa zmiękczająco na twardą masę kałową dzięki wnikaniu w jej głąb i uwalnianiu związanej wody. Laurylosulfooctan sodu poprawia właściwości zwilżania i przenikania roztworu, natomiast sorbitol wspomaga uwalniające wodę działanie cytrynianu sodu. Czas działania: od 5 do 20 min. Przypuszcza się, że substancje aktywne charakteryzują się jedynie ograniczonym wchłanianiem ogólnoustrojowym i są wydalane z kałem.

Reklama

Microlax - wskazania

Objawowe leczenie okresowych zaparć u dorosłych.

Reklama

Microlax - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować w przypadku niedrożności jelit lub bólu brzucha o nieznanej etiologii. Jednoczesne leczenie żywicą kationowymienną na bazie sulfonianu polistyrenu wapnia lub sodu.

Reklama

Microlax - ostrzeżenia

Nie zaleca się stosowania preparatu w przypadku występowania stanu zapalnego żylaków odbytu, szczeliny odbytu lub zapalenia odbytnicy i okrężnicy powiązanego z krwawieniem. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania u pacjentów ze stanem zapalnym lub owrzodzeniem jelita grubego lub cierpiących na ostre zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W przypadku pogroszenia bądź utrzymywania się objawów przez więcej niż kilka dni należy skonsultować się z lekarzem. Unikać stosowania preparatu przez długi czas. Leczenie zaparć z zastosowaniem leków stanowi jedynie dodatkowy środek względem zdrowego trybu życia: zalecane spożywanie dużych ilości płynów i błonnika pokarmowego; zalecana aktywność fizyczna i ćwiczenia na pobudzenie pracy jelit. Preparat zawiera kwas sorbinowy (5 mg/5 ml), który może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Reklama

Microlax - ciąża

Brak wystarczających danych i odpowiednio kontrolowanych badań dotyczących stosowania u kobiet w ciąży. Jako że preparat charakteryzuje się prawdopodobnie jedynie ograniczonym wchłanianiem ogólnoustrojowym, w przypadku użycia zgodnego z zaleceniem, nie przewiduje się niekorzystnego wpływu w razie stosowania w czasie ciąży. Nie jest wiadome, czy cytrynian sodu, laurylosulfooctan sodu i sorbitol przenikają do mleka matki. Jako że preparat charakteryzuje się prawdopodobnie jedynie ograniczonym wchłanianiem ogólnoustrojowym, w przypadku użycia zgodnego z zaleceniem, nie przewiduje się niekorzystnego wpływu na noworodki/niemowlęta w razie stosowania podczas karmienia piersią. W związku z tym należy rozważać stosowanie niniejszego leku w czasie ciąży i karmienia piersią tylko w razie konieczności. Badania przeprowadzone na szczurach i królikach (wyłącznie sorbitol) nie wykazały wpływu na płodność.

Reklama

Microlax - efekty uboczne

Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości (np. pokrzywka), ból w jamie brzusznej (w tym dyskomfort w jamie brzusznej, ból brzucha i ból w nadbrzuszu), dyskomfort okołodbytniczy, luźne stolce.

Microlax - interakcje

Zgłaszano pojedyncze przypadki perforacji jelita krętego oraz martwicy okrężnicy lub jelit po doustnym i doodbytniczym podaniu sulfonianu polistyrenu wapnia lub sodu pacjentom leczonym z powodu hiperkaliemii. Pacjenci przyjmujący sorbitol powinni unikać przyjmowania sulfonianu polistyrenu wapnia lub sodu.
Nie należy stosować innych preparatów doodbytniczych, gdyż mogą zostać usunięte z przewodu pokarmowego i nie wchłonięte.

Microlax - dawkowanie

Doodbytniczo. Dorośli: 1 tubka dziennie. Jedną dawkę należy zastosować 5 do 20 min przed pożądanym działaniem. Sposób podania. Złamać końcówkę.
Wprowadzić całą końcówkę aplikatora do odbytnicy i nacisnąć tubkę, opróżniając całą jej zawartość. Wysunąć aplikator, ciągle naciskając tubkę.

Microlax - uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Enema

Reklama

Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
Sprawdź!