Mukolina

Reklama

Działanie

Lek mukolityczny. Karbocysteina wpływa na ilość i rodzaj glikoprotein śluzowych wydzielanych przez drogi oddechowe. Normalizuje czynności wydzielnicze nabłonka błony śluzowej dróg oddechowych, zmniejsza lepkość wydzieliny, ułatwia odkrztuszanie i zmniejsza częstotliwość napadów kaszlu. Jest szybko wchłaniana z przewodu pokarmowego, osiągając Cmax w czasie 1-1,7 h. Dobrze przenika do dróg oddechowych. Głównymi drogami metabolizmu są: acetylacja, dekarboksylacja i sulfooksylacja. Jest wydalana z moczem w postaci niezmienionej i w postaci metabolitów. T0,5 wynosi 1,33 h.

Wskazania

Leczenie wspomagające chorób układu oddechowego przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny: zapalenie oskrzeli, mukowiscydoza. Pomocniczo w zapaleniu ucha środkowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na karbocysteinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy.

Środki ostrożności

Zachować ostrożność u pacjentów z chorobą wrzodową przewodu pokarmowego w wywiadzie. Ze względu na zawartość sorbitolu, nie należy stosować preparatu u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu, lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Rzadko: nudności, biegunka. Bardzo rzadko: krwawienia z przewodu pokarmowego, zaburzenia żołądkowe, ból brzucha, reakcje alergiczne (wysypka skórna, świąd, pokrzywka). Częstość nieznana: pojedyncze przypadki pęcherzowego zapalenia skóry (tj. zespół Stevensa-Johnsona). Pojedyncze przypadki: ból głowy. U pacjentów nadwrażliwych może wystąpić zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i nosa.

Interakcje

Nie stosować z lekami przeciwkaszlowymi i lekami hamującymi wydzielanie śluzu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 750 mg (15 ml) 3 razy na dobę przez 7 dni, następnie 500 mg (10 ml) 3 razy na dobę. W stanach ostrych syrop stosuje się przez 8-10 dni, w stanach przewlekłych można stosować przez 10-21 dni. Sposób podania. Przyjmować po posiłkach. Nie przyjmować leku bezpośrednio przed snem.

Reklama

Uwagi

Lek może być stosowany u pacjentów z cukrzycą. Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex