Neo-Angin

Spis treści

Neo-Angin - Skład

1 tabl. do ssania, 1 tabl. do ssania bez cukru, 1 pastylka twarda o smaku wiśni zawiera: 1,2 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego, 0,6 mg amylometakrezolu, 5,9 mg lewomentolu (5,72 mg lewomentolu - tabl. do ssania bez cukru). 1 ml roztworu zawiera: 14,58 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego, 2,92 mg amylometakrezolu, 0,87 mg lewomentolu.

Neo-Angin - Działanie

Preparat o działaniu antyseptycznym oraz łagodzącym ból gardła. Alkohol 2,4-dichlorobenzylowy oraz amylometakrezol działają głównie powierzchniowo; wpływają na transport lipidów przez błonę komórkową, co tłumaczy ich aktywność przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą. Lewomentol uzupełnia działanie ww. substancji czynnych; podrażnia zakończenia czuciowe receptorów zimna wywołując na błonach śluzowych uczucie chłodu; zmniejsza także wrażliwość włókien czuciowych przewodzących ból i w związku z tym wywołuje słabe działanie miejscowo znieczulające.

Reklama

Neo-Angin - Wskazania

Wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, przebiegających z objawami, takimi jak: ból gardła, zaczerwienienie, obrzęk.

Neo-Angin - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci poniżej 6 lat. Nietolerancja fruktozy (tabl. i tabl. bez cukru). Zaburzenia wchłaniania glukozy-galaktozy oraz niedobór sacharazy-izomaltazy (tabl.). Roztworu nie należy stosować u pacjentów z astmą oskrzelową lub innymi schorzeniami dróg oddechowych w przebiegu których dochodzi do stanów spastycznych (ryzyko skurczu oskrzeli).

Neo-Angin - Ostrzeżenia

Ze względu na zawartość izomaltu, tabletek do ssania bez cukru oraz pastylek o smaku wiśni nie stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy. Zawartość izomaltu w ww. lekach (2,58 g izomaltu w 1 tabl. bez cukru/pastylce) oraz glukozy (1,14 g w tabl. z cukrem) i sacharozy (1,42 g w tabl. z cukrem) należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Leki te mogą mieć lekkie działanie przeczyszczające. Tabl. do ssania, tabl. do ssania bez cukru oraz pastylki twarde o smaku wiśni zawierają ponceau 4R (E 124), która może powodować reakcje alergiczne. Roztwór zawiera małe ilości etanolu (alkoholu), mniej niż 100 mg na dawkę.

Neo-Angin - Ciąża

Brak wystarczających danych klinicznych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Tabl. do ssania i tabl. do ssania bez cukru: należy zachować ostrożność zalecając lek kobietom w ciąży lub karmiącym piersią. Pastylki do ssania: nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Roztwór: ze względu na zawartość etanolu nie stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Neo-Angin - Efekty uboczne

Bardzo rzadko: podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i przewodu pokarmowego. Mogą również wystąpić reakcje alergiczne (częstość nieznana).

Neo-Angin - Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci >6 lat: 1 tabletkę/pastylkę powoli ssać lub rozpuszczać w jamie ustnej co 2-3 h. Nie stosować więcej niż 6 tabletek/pastylek na dobę. Nie należy połykać tabletek/pastylek w całości; nie żuć. Roztwór rozpylać dwukrotnie (co odpowiada 1 dawce), zabieg powtarzać do 6 razy na dobę. Nie stosować dłużej niż 4-5 dni (tabl., tabl. bez cukru)/3-4 dni (pastylki, roztwór).

Neo-Angin - Uwagi

Pharmindex
<-- popup -->