Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Neo-Angin

Spis treści

Reklama

Neo-Angin - skład

1 tabl. do ssania, 1 tabl. do ssania bez cukru, 1 pastylka twarda o smaku wiśni zawiera: 1,2 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego, 0,6 mg amylometakrezolu, 5,9 mg lewomentolu (5,72 mg lewomentolu - tabl. do ssania bez cukru). Ponadto tabl. do ssania zawierają glukozę (sucha masa), sacharozę oraz czerwień koszenilową A (E 124); tabl. do ssania bez cukru zawierają izomalt (E 953) i czerwień koszenilową A (E 124); pastylka twarda zawiera izomalt (E 953), Ponceau 4R (E 124), alkohol benzylowy i butylohydroksyanizol (E 320). 1 ml roztworu zawiera: 14,58 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego, 2,92 mg amylometakrezolu, 0,87 mg lewomentolu oraz etanol 96% i glikol propylenowy.

Reklama

Neo-Angin - działanie

Preparat o działaniu antyseptycznym oraz łagodzącym ból gardła. Alkohol 2,4-dichlorobenzylowy oraz amylometakrezol działają głównie powierzchniowo; wpływają na transport lipidów przez błonę komórkową, co tłumaczy ich aktywność przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą. Lewomentol uzupełnia działanie ww. substancji czynnych; podrażnia zakończenia czuciowe receptorów zimna wywołując na błonach śluzowych uczucie chłodu; zmniejsza także wrażliwość włókien czuciowych przewodzących ból i w związku z tym wywołuje słabe działanie miejscowo znieczulające.

Reklama

Neo-Angin - wskazania

Wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, przebiegających z objawami, takimi jak: ból gardła, zaczerwienienie, obrzęk.

Reklama

Neo-Angin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci w wieku poniżej 6 lat. Nietolerancja fruktozy (tabl. i tabl. bez cukru). Zaburzenia wchłaniania glukozy-galaktozy oraz niedobór sacharazy-izomaltazy (tabl.). Roztworu nie należy stosować u pacjentów z astmą oskrzelową lub innymi schorzeniami dróg oddechowych w przebiegu których dochodzi do stanów spastycznych (ryzyko skurczu oskrzeli).

Reklama

Neo-Angin - ostrzeżenia

Ze względu na zawartość izomaltu, tabletek do ssania bez cukru oraz pastylek o smaku wiśni nie stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy. Zawartość izomaltu w ww. lekach (2,58 g izomaltu w 1 tabl. bez cukru/pastylce) oraz glukozy (1,14 g w tabl. z cukrem) i sacharozy (1,42 g w tabl. z cukrem) należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Leki te mogą mieć lekkie działanie przeczyszczające. Tabl. do ssania, tabl. do ssania bez cukru oraz pastylki twarde o smaku wiśni zawierają czerwień koszenilową A/ponceau 4R (E 124), która może powodować reakcje alergiczne. Pastylki twarde zawierają 0,30 mg alkoholu benzylowego (składnik aromatu wiśniowego) w każdej pastylce twardej (2,6 g) - mogą powodować reakcje alergiczne; szczególną ostrożność należy zachować u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, u pacjentów z chorobami wątroby lub nerek, gdyż duża ilość alkoholu benzylowego może gromadzić się w ich organizmie i działać toksycznie (kwasica metaboliczna). Aromat wiśniowy pastylek twardych zawiera także butylohydroksyanizol (E 320), który może powodować podrażnienie błon śluzowych. Roztwór zawiera 35 mg alkoholu (etanolu) w każdej jednostce dawkowania - 2 rozpylenia odpowiadające 0,18 ml; ilość alkoholu w jednej dawce jest równoważna mniej niż 1 ml piwa lub wina. Mała ilość alkoholu w roztworze nie będzie powodowała zauważalnych skutków. Ponadto roztwór zawiera ok. 137 mg glikolu propylenowego w każdej dawce (2 rozpylenia odpowiadające 0,18 ml).

Reklama

Neo-Angin - ciąża

Brak wystarczających danych klinicznych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Tabl. do ssania i tabl. do ssania bez cukru: należy zachować ostrożność zalecając lek kobietom w ciąży lub karmiącym piersią. Pastylki twarde: nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Roztwór: ze względu na zawartość etanolu nie stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Reklama

Neo-Angin - efekty uboczne

Bardzo rzadko: podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i przewodu pokarmowego. Mogą również wystąpić reakcje alergiczne (częstość nieznana).

Neo-Angin - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku >6 lat: 1 tabletkę/pastylkę powoli ssać lub rozpuszczać w jamie ustnej co 2-3 h. Nie stosować więcej niż 6 tabletek/pastylek na dobę. Nie należy połykać tabletek/pastylek w całości; nie żuć. Roztwór rozpylać dwukrotnie (co odpowiada 1 dawce), zabieg powtarzać do 6 razy na dobę. Nie stosować dłużej niż 4-5 dni (tabl., tabl. bez cukru)/3-4 dni (pastylki, roztwór). Dzieci powinny stosować roztwór pod nadzorem osoby dorosłej. Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Neo-Angin - uwagi


Podobne leki
Strepsils
Septolete Plus
Orofar MAX
Gardimax Medica Spray

Reklama

Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!