Dla Ciebie, na zdrowie!

Pastylki wykrztuśne

Spis treści

Pastylki wykrztuśne - skład

1 pastylka zawiera 200 mg sulfogwajakolu i 10 mg wyciągu suchego z korzenia lukrecji. Preparat zawiera sacharozę i glukozę.

Pastylki wykrztuśne - działanie

Preparat złożony o działaniu wykrztuśnym. Sulfogwajakol drażni błonę śluzową żołądka, powodując poprzez nerw błędny, odruchowe wydzielanie śluzu w oskrzelach. Suchy wyciąg z lukrecji nasila działanie wykrztuśne sulfogwajakolu i poprawia smak preparatu.

Pastylki wykrztuśne - wskazania

Wspomagająco w kaszlu z trudnościami w odkrztuszaniu wydzieliny, towarzyszącym stanom zapalnym górnych dróg oddechowych, oskrzeli, przeziębieniu lub grypie.

Pastylki wykrztuśne - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stany zapalne wątroby z zastojem żółci, marskością. Ostra niewydolność nerek. Nadciśnienie. Hipokaliemia. Cukrzyca.

Pastylki wykrztuśne - ostrzeżenia

Preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Pastylki wykrztuśne - ciąża

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Pastylki wykrztuśne - efekty uboczne

Częstość nieznana: pieczenie języka, nudności, odruchy wymiotne, brak łaknienia, biegunka.

Pastylki wykrztuśne - interakcje

W przypadku nadużycia preparatu istnieje ryzyko zwiększenia utraty potasu z organizmu; należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z glikozydami nasercowymi i z lekami moczopędnymi mogącymi nasilać utratę potasu. Z uwagi na to, że glicyryzyna zawarta w preparacie hamuje 5-α, 5-β-reduktazę i 11-β-dehydrogenazę, przedawkowanie leku może nasilać działanie równocześnie stosowanych kortykosteroidów.

Pastylki wykrztuśne - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: ssać powoli 1-2 pastylki 3-4 razy na dobę w przerwach pomiędzy posiłkami. Nie więcej niż 8 pastylek w ciągu doby. Dzieci 3-16 lat: ssać powoli 1 pastylkę do 3 razy na dobę. Nie więcej niż 3 pastylki w ciągu doby. Preparatu nie stosować dłużej niż 4-6 dni. U dzieci w wieku pomiędzy 3 a 6 rż. stosować ostrożnie i wyłącznie po konsultacji z lekarzem, ze względu na możliwość zbyt silnego działania leku oraz niebezpieczeństwo zakrztuszenia się. Nie stosować u dzieci poniżej 3 rż. Podczas stosowania leku, w celu łatwiejszego odkrztuszania zalegającej wydzieliny, należy w ciągu całego dnia pić często małe ilości płynów.

Pastylki wykrztuśne - uwagi

Pharmindex
Podobne leki
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Kobieta z kaszlem może stosować lewodropropizynę
Lewodropropizyna - czym jest i jak działa ten lek? Preparaty
Deflegmin Baby
Deflegmin Junior
Erdomed Muko
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?
Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!