Pectosol

Spis treści

Pectosol - Skład

100 g preparatu zawiera 90 g płynnego wyciągu z: ziela tymianku, porostu islandzkiego, ziela hyzopu, korzenia mydlnicy. Preparat zawiera etanol i glicerynę.

Pectosol - Działanie

Roślinny preparat leczniczy stosowany tradycyjnie w określonych wskazaniach wynikających wyłącznie z długiego okresu stosowania.

Reklama

Pectosol - Wskazania

Stany zapalne górnych dróg oddechowych. Utrudnione odkrztuszanie z zalegającą wydzieliną.

Pectosol - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu lub rośliny z rodziny jasnotowatych.

Pectosol - Ostrzeżenia

Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat. Jeśli wystąpią duszności, gorączka lub ropna plwocina należy skontaktować się z lekarzem. Preparat zawiera 57-63% (V/V) etanolu (alkoholu), tj. do 2500 mg w dawce jednorazowej (5 ml), co odpowiada 63 ml piwa, 26,3 ml wina na dawkę. Szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Zawartość etanolu należy uwzględnić u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, u dzieci i grup zwiększonego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobami wątroby lub epilepsją.

Pectosol - Ciąża

Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Pectosol - Efekty uboczne

Ziele tymianku - częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości (w tym jeden przypadek wstrząsu anafilaktycznego i jeden przypadek obrzęku Quinckego) i zaburzenia żołądka. Porost islandzki: reakcje alergiczne, bóle brzucha i nudności. Korzeń mydlnicy (w rzadkich przypadkach): podrażnienie żołądka.

Pectosol - Interakcje

Istnieje ryzyko potencjalnych reakcji leków syntetycznych z saponazydami (substancje czynne korzenia mydlnicy). Saponazydy poprzez obniżenie napięcia powierzchniowego zwiększają rozpuszczalność niektórych trudno rozpuszczalnych w wodzie leków ułatwiając tym samym ich wchłanianie przez błony komórkowe.

Pectosol - Dawkowanie

Doustnie. <u>Dorośli i młodzież powyżej 12 lat:</u> 1 łyżeczka (ok. 5 ml) rozpuszczona w 0,5 szklanki (ok. 125 ml) wody, 3 razy na dobę. <u>Dzieci poniżej 12 lat:</u> nie zaleca się stosowania. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 1 tydz., należy skonsultować się z lekarzem.

Pectosol - Uwagi

Ze względu na zawartość alkoholu, stosowanie preparatu zgodnie z zaleconym dawkowaniem osłabia zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługę maszyn. Nie zaleca się stosowania preparatu przed podróżą oraz w jej trakcie, ponieważ alkohol zawarty w preparacie może być wykryty w powietrzu wydychanym

Pharmindex
<-- popup -->