Pulmonil

Reklama

Działanie

Preparat o działaniu rozgrzewającym, miejscowo znieczulającym, przeciwzapalnym, udrożniającym drogi oddechowe oraz łagodzącym kaszel, katar i uczucie duszności. Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Wskazania

Maść tradycyjnie stosowana: w bólach mięśni, stawów i nerwobólach; pomocniczo w przeziębieniu z suchym kaszlem, katarem, w infekcjach górnych dróg oddechowych; profilaktycznie po przemarznięciu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne m.in. terpenoidy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u osób z astmą oskrzelową oraz jeśli wcześniej występowały objawy nadwrażliwości takie jak pokrzywka. Nie stosować u osób uczulonych na lewomentol i kamforę.

Środki ostrożności

Nie stosować na otwarte rany i uszkodzoną lub podrażnioną skórę. Unikać kontaktu maści z oczami i błonami śluzowymi. Po zastosowaniu należy umyć ręce. Leku, podobnie jak innych, zawierających olejek eukaliptusowy, miętowy, kamforę lub lewomentol nie zaleca się stosować na twarz, zwłaszcza w obrębie nosa z uwagi na ryzyko skurczu krtani i oskrzeli.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w okresie ciąży i laktacji.

Działania niepożądane

Z doniesień literaturowych wynika, że w rzadkich przypadkach mogą występować reakcje skórne (zapalenie skóry, zapalenie kontaktowe skóry) lub objawy podrażnienia skóry u pacjentów nadwrażliwych. W przypadku wystąpienia takich objawów, stosowanie maści należy przerwać. Wdychanie lewomentolu lub kamfory w dużych ilościach może u nadwrażliwych pacjentów wywołać skurcz oskrzeli lub krtani.

Interakcje

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji. Dotychczas nie obserwowano istotnych klinicznie interakcji z innymi lekami i innych rodzajów interakcji po stosowaniu leku. Należy brać pod uwagę, że wchłonięte w znacznej ilości z maści olejki lotne mogą spowodować interakcje farmakokinetyczne prowadzące do szybszego obniżenia poziomu we krwi równocześnie stosowanych innych leków jak: doustne środki antykoncepcyjne, cyklosporyny, digoksyna, warfaryna, indinavir.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli, młodzież i dzieci w wieku powyżej 6 lat. U dorosłych i młodzieży można użyć 1-2 g maści jednorazowo 2-3 razy dziennie; u dzieci w wieku powyżej 6 lat używać maści w ilości jednorazowo odpowiadającej wielkości ziarna grochu do wielkości wiśni. W bólach mięśni, stawów i nerwobólach natrzeć i masować bolące miejsca niewielką ilością maści (0,5-1 g) i okryć ciepłą tkaniną. Nie okrywać ceratką ani tworzywami utrudniającymi parowanie. Pomocniczo w przeziębieniu z suchym kaszlem i katarem, w infekcji górnych dróg oddechowych nacierać i masować klatkę piersiową, plecy, kark, stopy. Olejki lotne i substancje lotne parujące z maści po nacieraniu klatki piersiowej lub pleców i karku są wdychane i w drogach oddechowych powodują pobudzenie wydzielania śluzu co ułatwia odkrztuszanie. Profilaktyczne, po przemarznięciu natrzeć i masować plecy i stopy maścią (użyć 1-2 g maści). Nie stosować na uszkodzoną skórę, na błony śluzowe i w miejscach o cienkiej skórze, np. pod pachami. W czasie stosowania maści chronić oczy. Nie stosować bezpośrednio na twarz, szczególnie w okolicy nosa i na szyję. Nie zaleca się stosowania dłużej niż utrzymują się objawy przeziębienia. Brak danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u dzieci. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Reklama

Uwagi

Nie obserwowano wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex