Robitussin Expectorans

Spis treści

Robitussin Expectorans - Skład

5 ml syropu zawiera 100 mg gwajafenezyny. Preparat zawiera sorbitol, maltitol, etanol.

Robitussin Expectorans - Działanie

Lek wykrztuśny o właściwościach sekretomimetycznych - zwiększa wydzielanie śluzu w oskrzelach oraz zmniejsza gęstość i lepkość wydzieliny oskrzelowej, ułatwiając jej odkrztuszanie. Wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, jest metabolizowany w wątrobie; jest wydalany z moczem.

Reklama

Robitussin Expectorans - Wskazania

Kaszel z nadmierną ilością trudnej do odkrztuszenia wydzieliny zalegającej w oskrzelach.

Robitussin Expectorans - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na gwajafenezynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Robitussin Expectorans - Ostrzeżenia

Zaleca się szczególne środki ostrożności w przypadku występowania przewlekłego kaszlu, jaki pojawia się podczas palenia tytoniu bądź w przypadku przewlekłej choroby płuc, takiej jak astma czy też rozedma. Nie zaleca się stosowania preparatu, jeżeli kaszel utrzymuje się dłużej niż 7 dni, nawraca bądź towarzyszy mu gorączka, wysypka lub trwały ból głowy. Ze względu na zawartość sorbitolu i maltitolu prepartu nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Lek może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Wartość kaloryczna 2,6 kcal/g sorbitolu. Wartość kaloryczna 2,3 kcal/g maltitolu. Preparat zawiera 2,5 v/v % etanolu (alkohol), tzn. 103 mg na dawkę (5 ml), co jest równoważne z 2,5 ml piwa, 1 ml wina na dawkę - jest szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową; należy wziąć to pod uwagę podczas stosowania u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dzieci oraz u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby czy padaczką.

Robitussin Expectorans - Ciąża

Preparat nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią oraz u kobiet w wieku rozrodczym nie stosujących skutecznej metody antykoncepcji.

Robitussin Expectorans - Efekty uboczne

Mogą wystąpić: nudności, wymioty, biegunka, bóle żołądka, nadwrażliwość, ból i zawroty głowy, wysypka, pokrzywka.

Robitussin Expectorans - Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 10 ml 4 razy na dobę. Dzieci w wieku 6-12 lat: 5 ml 4 razy na dobę. Nie stosować dawek większych niż zalecane. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Robitussin Expectorans - Uwagi

Ze względu na zawartość etanolu lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex