Rubital

Reklama

Działanie

Lek przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach. Jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Macerat z korzenia prawoślazu lekarskiego zawiera jako główne składniki śluzy o charakterze kwaśnym. Działa osłaniająco na błonę śluzową jamy ustnej i gardła, łagodzi stany zapalne i podrażnienia.

Wskazania

Tradycyjnie stosowany jako środek pomocniczy w kaszlu w przebiegu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła: chrypka, kaszel, np. w przebiegu przeziębienia. Pomocniczo w podrażnieniach błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, w tym na benzoesan sodu.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość benzoesanu sodu nie zaleca się stosowania u pacjentów z astmą oskrzelową. 10 ml syropu zawiera 7,8 g sacharozy - ostrożnie stosować u pacjentów z cukrzycą; nie stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych, nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Działania niepożądane

U osób wrażliwych na benzoesan sodu może wystąpić pobudzone wydzielanie śliny i podrażnienie żołądka.

Interakcje

Syrop forte: preparat nie powinien być podawany na 1/2-1 h przed i po stosowaniu innych leków.

Dawkowanie

Doustnie. Rubital. Dzieci >3 rż. do 6 rż.: 20 ml do 3 razy dziennie; dzieci >6 rż.: 20 ml do 3 razy dziennie; młodzież od 13 rż. i dorośli: 20 ml do 3-4 razy dziennie. Rubital forte. Dzieci >3 rż. do 6 rż.: 10 ml do 3 razy dziennie; dzieci >6 rż.: 10 ml do 3 razy dziennie; młodzież od 13 rż. i dorośli: 10 ml do 3-4 razy dziennie.

Reklama

Uwagi

Pharmindex