Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Sebidin

Spis treści

Reklama

Sebidin - skład

1 tabl. do ssania zawiera 50 mg kwasu askorbowego i 5 mg dichlorowodorku chlorheksydyny. Preparat zawiera sacharozę oraz czerwień koszenilową (E124).

Reklama

Sebidin - działanie

Antyseptyk jamy ustnej, gardła i krtani. Chlorheksydyna wykazuje działanie przeciwbakteryjne przez nieswoiste łączenie się z fosfolipidami błon komórkowych bakterii. Hamuje w obrębie błon komórkowych bakterii aktywność dehydrogenazy i ATP-azy oraz zaburza przepuszczalność dla jonów potasu, nukleotydów i aminokwasów. Działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo zwłaszcza na bakterie Gram-dodatnie, drożdżaki Candida albicans a słabiej na bakterie Gram-ujemne. Na chlorheksydynę są szczególnie wrażliwe bakterie Streptococcus mutans, Streptococcus salivarius, Escherichia coli, Selenomonas i bakterie beztlenowe oraz drożdżaki z rodzaju Candida albicans. Mniejszą wrażliwość wykazują szczepy Streptococcus sanguis, Proteus, Pseudomonas, Klebsiella oraz Veillonella. Działanie przeciwbakteryjne zależy od stężenia. W małym stężeniu poniżej 20 mg/l wykazuje głównie działanie bakteriostatyczne, w wyższych stężeniach wykazuje działanie bakteriobójcze. Kwas askorbowy bierze udział w procesie tworzenia kolagenu i regeneracji tkanek.

Sebidin - wskazania

Miejscowe leczenie objawów zapalenia błony śluzowej gardła i krtani.

Reklama

Sebidin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorheksydynę, kwas askorbowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Sebidin - ostrzeżenia

Stosowanie leku może zaburzać odczuwanie smaku, które zwykle ustępuje po 4 h od zastosowania. Podczas długotrwałego stosowania mogą wystąpić zmiany odcienia barwy zębów oraz języka, które ustępują samoistnie lub muszą być usunięte przez lekarza. U pojedynczych chorych (z chorobami przewodu pokarmowego i wątroby) mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe tj. nudności, wymioty, odbijanie; w takich przypadkach należy przerwać zażywanie leku. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu. Lek może wpływać szkodliwie na zęby. Lek może powodować reakcje alergiczne ze względu na zawartość barwnika - czerwieni koszenilowej (E124).

Reklama

Sebidin - ciąża

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu chlorheksydyny na płód u kobiet ciężarnych. Nie jest wiadomo, czy chlorheksydyna jest wydzielana z mlekiem u kobiet karmiących piersią. Kwas askorbowy przenika do mleka matki. Stosowanie preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią wymaga konsultacji lekarskiej.

Reklama

Sebidin - efekty uboczne

Niekiedy mogą wystąpić reakcje alergiczne (rzadko występują wysypki na skórze oraz powierzchniowe złuszczanie się nabłonka błony śluzowej jamy ustnej i obrzęk ślinianek przyusznych), podrażnienie lub zapalenie błony śluzowej jamy ustnej oraz podrażnienie żołądka i biegunka. Stosowanie powyżej 7 dni może spowodować działania niepożądane w postaci przemijających przebarwień grzbietu języka, powierzchni zębów i uzupełnień z materiałów złożonych z akrylanów.

Sebidin - dawkowanie

Na sluzówkę jamy ustnej. Dorośli i dzieci w wieku od 12 lat: ssać po 1 tabl. 4 razy na dobę (co 6 h). Nie zaleca się stosowania preparatu dłużej niż 14 dni. Ze względu na zawartość sacharozy wskazana jest ostrożność podczas podawania osobom z cukrzycą oraz z tendencją do próchnicy. Sposób podania. Lek zaleca się stosować po posiłku i oczyszczeniu zębów. Przez 2 h po zastosowaniu leku nie zaleca się płukania jamy ustnej lub picia dużej objętości płynów.

Sebidin - uwagi

Lek nie ogranicza zdolności psychomotorycznych, nie zaburza zdolności do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Daktarin - oral
Corsodyl

Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!