Sebidin

Spis treści

Sebidin - Skład

1 tabl. do ssania zawiera 50 mg kwasu askorbowego i 5 mg dichlorowodorku chlorheksydyny. Preparat zawiera sacharozę.

Sebidin - Działanie

Antyseptyk jamy ustnej, gardła i krtani. Chlorheksydyna wykazuje działanie przeciwbakteryjne przez nieswoiste łączenie się z fosfolipidami błon komórkowych bakterii. Hamuje w obrębie błon komórkowych bakterii aktywność dehydrogenazy i ATP-azy oraz zaburza przepuszczalność dla jonów potasu, nukleotydów i aminokwasów. Działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo zwłaszcza na bakterie Gram-dodatnie, drożdżaki <i>Candida albicans</i> a słabiej na bakterie Gram-ujemne. Kwas askorbowy bierze udział w procesie tworzenia kolagenu i regeneracji tkanek.

Reklama

Sebidin - Wskazania

Miejscowe leczenie objawów zapalenia błony śluzowej gardła i krtani.

Sebidin - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na chlorheksydynę lub inne składniki preparatu.

Sebidin - Ostrzeżenia

Stosowanie leku może zaburzać odczuwanie smaku, które zwykle ustępuje po 4 h od zastosowania. Podczas długotrwałego stosowania mogą wystąpić zmiany odcienia barwy zębów oraz języka, które ustępują samoistnie lub muszą być usunięte przez lekarza. U pojedynczych chorych (z chorobami przewodu pokarmowego i wątroby) mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe tj. nudności, wymioty, odbijanie; w takich przypadkach należy przerwać zażywanie leku. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu.

Sebidin - Ciąża

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu chlorheksydyny na płód u kobiet ciężarnych. Nie jest wiadomo, czy chlorheksydyna jest wydzielana z mlekiem u kobiet karmiących piersią. Kwas askorbowy przenika do mleka matki. Stosowanie preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią wymaga konsultacji lekarskiej.

Sebidin - Efekty uboczne

Niekiedy mogą wystąpić reakcje alergiczne (rzadko występują wysypki na skórze oraz powierzchniowe złuszczanie się nabłonka błony śluzowej jamy ustnej i obrzęk ślinianek przyusznych), podrażnienie lub zapalenie błony śluzowej jamy ustnej oraz podrażnienie żołądka i biegunka. Stosowanie powyżej 7 dni może spowodować działania niepożądane w postaci przemijających przebarwień grzbietu języka, powierzchni zębów i uzupełnień z materiałów złożonych z akrylanów.

Sebidin - Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku od 12 lat: ssać po 1 tabl. 4 razy na dobę (co 6 h). Ze względu na zawartość sacharozy wskazana jest ostrożność podczas podawania osobom z cukrzycą oraz z tendencją do próchnicy. Lek zaleca się stosować po posiłku i oczyszczeniu zębów. Przez 2 h po zastosowaniu leku nie zaleca się płukania jamy ustnej lub picia dużej objętości płynów. Nie zaleca się stosowania preparatu dłużej niż 14 dni.

Sebidin - Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex
<-- popup -->