Sebidin

Reklama

Działanie

Antyseptyk jamy ustnej, gardła i krtani. Chlorheksydyna wykazuje działanie przeciwbakteryjne przez nieswoiste łączenie się z fosfolipidami błon komórkowych bakterii. Hamuje w obrębie błon komórkowych bakterii aktywność dehydrogenazy i ATP-azy oraz zaburza przepuszczalność dla jonów potasu, nukleotydów i aminokwasów. Działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo zwłaszcza na bakterie Gram-dodatnie, drożdżaki Candida albicans a słabiej na bakterie Gram-ujemne. Kwas askorbowy bierze udział w procesie tworzenia kolagenu i regeneracji tkanek.

Wskazania

Miejscowe leczenie objawów zapalenia błony śluzowej gardła i krtani.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorheksydynę lub inne składniki preparatu.

Środki ostrożności

Stosowanie leku może zaburzać odczuwanie smaku, które zwykle ustępuje po 4 h od zastosowania. Podczas długotrwałego stosowania mogą wystąpić zmiany odcienia barwy zębów oraz języka, które ustępują samoistnie lub muszą być usunięte przez lekarza. U pojedynczych chorych (z chorobami przewodu pokarmowego i wątroby) mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe tj. nudności, wymioty, odbijanie; w takich przypadkach należy przerwać zażywanie leku. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu.

Ciąża i laktacja

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu chlorheksydyny na płód u kobiet ciężarnych. Nie jest wiadomo, czy chlorheksydyna jest wydzielana z mlekiem u kobiet karmiących piersią. Kwas askorbowy przenika do mleka matki. Stosowanie preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią wymaga konsultacji lekarskiej.

Działania niepożądane

Niekiedy mogą wystąpić reakcje alergiczne (rzadko występują wysypki na skórze oraz powierzchniowe złuszczanie się nabłonka błony śluzowej jamy ustnej i obrzęk ślinianek przyusznych), podrażnienie lub zapalenie błony śluzowej jamy ustnej oraz podrażnienie żołądka i biegunka. Stosowanie powyżej 7 dni może spowodować działania niepożądane w postaci przemijających przebarwień grzbietu języka, powierzchni zębów i uzupełnień z materiałów złożonych z akrylanów.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku od 12 lat: ssać po 1 tabl. 4 razy na dobę (co 6 h). Ze względu na zawartość sacharozy wskazana jest ostrożność podczas podawania osobom z cukrzycą oraz z tendencją do próchnicy. Lek zaleca się stosować po posiłku i oczyszczeniu zębów. Przez 2 h po zastosowaniu leku nie zaleca się płukania jamy ustnej lub picia dużej objętości płynów. Nie zaleca się stosowania preparatu dłużej niż 14 dni.

Reklama

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex