Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Syrop prawoślazowy alte forte

Spis treści

Reklama

Syrop prawoślazowy alte forte - skład

100 g syropu (co odpowiada 76 ml) zawiera 36,6 g maceratu z 6 g korzenia prawoślazu lekarskiego (DER 6:36). Ekstrahent: mieszanina wody i etanolu (47,9:1), substancja pomocnicza kwas benzoesowy. Zawartość etanolu nie więcej niż 1,0% (v/v). Preparat zawiera sacharozę i kwas benzoesowy.

Reklama

Syrop prawoślazowy alte forte - działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Preparat zawiera wyciąg wodny (macerat) z korzenia prawoślazu lekarskiego. Macerat zawiera jako główne składniki śluzy o charakterze kwaśnym. Śluz korzenia prawoślazu tworzy roztwory koloidalne, które pokrywają błony śluzowe cienką warstwą i działają na nie ochronnie. Ponadto śluz, działa osłaniająco na zmienioną błonę śluzową gardła oraz zmniejsza podrażnienie receptorów kaszlu i częstotliwość odruchu kaszlowego.

Reklama

Syrop prawoślazowy alte forte - wskazania

Tradycyjnie stosowany jako środek pomocniczy w objawach stanów zapalnych jamy ustnej i gardła: chrypka, kaszel, np. w przebiegu przeziębienia. Pomocniczo w podrażnieniach błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

Reklama

Syrop prawoślazowy alte forte - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, w tym na kwas benzoesowy i jego pochodne.

Reklama

Syrop prawoślazowy alte forte - ostrzeżenia

Jeśli podczas stosowania wystąpi duszność, gorączka lub ropna wydzielina należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ze względu na zawartość kwasu benzoesowego zaleca się zachowanie ostrożności u chorych z astmą. Lek zawiera sacharozę w związku z tym należy go ostrożnie stosować u chorych na cukrzycę. 5 ml syropu zawiera 4,2 g sacharozy, 10 ml syropu zawiera 8,4 g sacharozy. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy galaktozy lub niedoborem sacharazy izomaltazy nie powinni przyjmować leku. Preparat zawiera małą ilość etanolu, mniej niż 100 mg na dawkę (nie więcej niż 1,0% (v/v) etanolu).

Reklama

Syrop prawoślazowy alte forte - ciąża

Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Reklama

Syrop prawoślazowy alte forte - efekty uboczne

U osób szczególnie wrażliwych na kwas benzoesowy może wystąpić pobudzone wydzielanie śliny i podrażnienie żołądka. Przy zbyt częstym dawkowaniu syropu, powyżej zatwierdzonego schematu dawkowania, może dochodzić do działania przeczyszczającego.

Syrop prawoślazowy alte forte - interakcje

Syrop prawoślazowy zawarty w leku może opóźniać wchłanianie niektórych leków, dlatego zaleca się zachowanie 1/2 do 1 h odstępu podczas przyjmowania innych leków. Preparatu nie należy stosować dłużej niż tydzień.

Syrop prawoślazowy alte forte - dawkowanie

Doustnie. Dzieci od 3 do 6 lat: 5 ml, dawkę powtórzyć w zależności od nasilenia objawów podrażnienia (do 3 razy na dobę). Dzieci od 7 do 12 lat: 5 ml, dawkę powtórzyć w zależności od nasilenia objawów podrażnienia (do 5 razy na dobę). Młodzież powyżej 12 lat i dorośli: 10 ml, dawkę powtórzyć w zależności od nasilenia objawów podrażnienia (do 6 razy na dobę). Jeśli objawy nie ustąpią po 7 dniach stosowania, pacjent powinien zwrócić się do lekarza. Stosowanie leku u dzieci poniżej 3 lat nie jest zalecane.

Syrop prawoślazowy alte forte - uwagi


Podobne leki
Apitussic
Guajazyl
GuajaVIS
Kalium guajacolosulfonicum

Reklama

Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!