Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Tussal Expectorans

Spis treści

Reklama

Tussal Expectorans - skład

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera laktozę.

Reklama

Tussal Expectorans - działanie

Lek o działaniu mukolitycznym, sekretolitycznym i wykrztuśnym. W odróżnieniu od bromoheksyny, ambroksol nie ma grupy metylowej oraz ma grupę hydroksylową w pozycji para-trans pierścienia cykloheksylowego. Chociaż mechanizm działania ambroksolu nie został dotychczas całkowicie wyjaśniony, w różnych badaniach stwierdzono, że ambroksol działa sekretolitycznie i sekretomotorycznie. Po podaniu doustnym działanie rozpoczyna się średnio po 30 min i utrzymuje się przez 6-12 h w zależności od wielkości pojedynczej dawki. W badaniach przedklinicznych ambroksol zwiększał ilość surowiczej wydzieliny oskrzelowej. Uważa się, że zmniejszenie lepkości wydzieliny oraz pobudzenie czynności nabłonka migawkowego przyspiesza transport śluzu, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając Cmax w czasie 0,5-3 h. Około 30% dawki podanej doustnie jest eliminowane w wyniku pierwszego przejścia przez wątrobę. Jest wydalany z moczem w postaci metabolitów. T0,5 wynosi 7-10 h.

Reklama

Tussal Expectorans - wskazania

Wspomagająco w ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli przebiegających z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu, tj.: ostre lub przewlekłe zapalenie oskrzeli lub płuc, astma oskrzelowa, rozedma płuc, mukowiscydoza.

Reklama

Tussal Expectorans - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Reklama

Tussal Expectorans - ostrzeżenia

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów: z zaburzeniami czynności nerek lub ciężką chorobą wątroby (w ciężkiej niewydolności nerek należy brać pod uwagę możliwość kumulacji metabolitów ambroksolu, które powstały w wątrobie); z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy w wywiadzie; z zaburzeniami transportu śluzu w oskrzelach. U pacjentów z astmą oskrzelową ambroksol może początkowo nasilać kaszel. Zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych, takich jak rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona (SJS), toksyczna martwica naskórka (TEN) i ostra uogólniona krostkowica (AGEP), związanych ze stosowaniem chlorowodorku ambroksolu. Jeśli wystąpią przedmiotowe i podmiotowe objawy postępującej wysypki skórnej (czasem związane z pojawieniem się pęcherzy lub zmian na błonach śluzowych), należy natychmiast przerwać leczenie chlorowodorkiem ambroksolu i udzielić pacjentowi porady lekarskiej. Ze względu na zawartość laktozy, nie stosować preparatu u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp oraz zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Reklama

Tussal Expectorans - ciąża

W ciąży (zwłaszcza w I trymestrze) i okresie karmienia piersią lek stosować wyłącznie po dokładnej ocenie stosunku korzyści do ryzyka.

Reklama

Tussal Expectorans - efekty uboczne

Często: biegunka. Niezbyt często: nudności, ból brzucha, wymioty, gorączka. Rzadko: zgaga, reakcje nadwrażliwości, wysypka, pokrzywka. Częstość nieznana: reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, świąd, zaburzenia oddechowe; ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica).

Tussal Expectorans - interakcje

Podawanie ambroksolu z niektórymi antybiotykami (amoksycylina, erytromycyna, ampicylina, doksycyklina i cefuroksym) powoduje zwiększenie stężenia tych antybiotyków w miąższu płucnym i w konsekwencji nasilenie ich działania. Ambroksol i teofilina wzajemnie nasilają swe działanie. Ambroksolu nie należy stosować jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi, ponieważ może dojść do nagromadzenia wydzieliny oskrzelowej w związku z osłabionym odruchem kaszlowym.

Tussal Expectorans - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci >12 lat: 30 mg (1 tabl.) 3 razy na dobę przez 2-3 dni, następnie 30 mg 2 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 15 mg (1/2 tabl.) 2-3 razy na dobę. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub ciężką chorobą wątroby należy wydłużyć odstępy między dawkami lub stosować mniejsze dawki leku. Nie należy stosować preparatu u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Sposób podania. Preparat należy przyjmować po posiłkach, popijając odpowiednią ilością płynu, nie stosować bezpośrednio przed snem.

Tussal Expectorans - uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
ACC
Aflegan
AmbroHEXAL
Ambroksol Takeda

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!