Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Tussicom

Spis treści

Reklama

Tussicom - skład

5 g proszku do sporządzania roztworu (1 saszetka) zawiera 200 mg, 400 mg lub 600 mg acetylocysteiny. Preparat zawiera sacharozę; ponadto saszetki 400 mg zawierają żółcień chinolinową (E 104), a saszetki 600 mg czerwień koszenilową (E 124).

Reklama

Tussicom - działanie

Lek mukolityczny. Zmniejsza lepkość wydzieliny dróg oddechowych, ułatwia jej wykrztuszanie oraz poprawia oddychanie i łagodzi męczący kaszel. Mechanizm działania polega na rozrywaniu mostków dwusiarczkowych między cząsteczkami śluzu zalegającego w drogach oddechowych. Lek wykazuje również działanie przeciwutleniające i neutralizuje wolne rodniki w komórkach zmienionych procesami zapalnymi. Po podaniu doustnym lek szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 0,5-1 h. Biodostępność wynosi 4-10%. Acetylocysteina metabolizowana jest w wątrobie. T0,5 eliminacji wynosi ok. 6 h. Ok. 30% dawki jest eliminowane przez nerki.

Reklama

Tussicom - wskazania

Leczenie chorób dróg oddechowych przebiegających z wydzielaniem gęstej wydzieliny oskrzelowej, wymagającej rozrzedzenia. Mukowiscydoza.

Reklama

Tussicom - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na acetylocysteinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Reklama

Tussicom - ostrzeżenia

Stosowanie acetylocysteiny może spowodować zwiększenie objętości wydzieliny oskrzelowej. Ze szczególną ostrożnością lek należy stosować u pacjentów z astmą; w przypadku wystąpienia i utrzymywania się skurczu oskrzeli preparat należy odstawić. Preparat stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, u pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z ciężką niewydolnością oskrzelową. Leku nie należy podawać pacjentom ze zmniejszoną zdolnością do odkrztuszania, jeśli nie zapewni się choremu w czasie leczenia fizykoterapii oddechowej. Odnotowano bardzo rzadkie przypadki ciężkich reakcji skórnych, takich jak zespół Stevensa-Johnsona czy toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (zespół Lyella) podczas jednoczesnego stosowania acetylocysteiny. W większości przypadków zidentyfikowano co najmniej jeden, inny lek stosowany jednocześnie, który był bardziej prawdopodobnym źródłem wystąpienia zmian skórno-śluzówkowych. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nowe zmiany na skórze lub błonach śluzowych, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem oraz przerwać leczenie acetylocysteiną. Preparat zawiera sacharozę - ok. 0,4 jednostki chlebowej w 1 saszetce (5 g) - należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Saszetki 400 mg zawierają żółcień chinolinową (E 104), a saszetki 600 mg czerwień koszenilową (E 124), które mogą powodować reakcje alergiczne.

Reklama

Tussicom - ciąża

Preparatu nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią, jeśli nie jest to konieczne.

Reklama

Tussicom - efekty uboczne

Niezbyt często: nadwrażliwość (skurcz oskrzeli, duszność, świąd, pokrzywka, wysypka skórna, obrzęk naczynioruchowy i tachykardia); ból głowy; szumy uszne; zapalenie jamy ustnej, ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka; gorączka; obniżone ciśnienie krwi. Rzadko: niestrawność. Bardzo rzadko: wstrząs anafilaktyczny, reakcje anafilaktyczne i (lub) rzekomoanafilaktyczne; krwawienie; w początkowym okresie stosowania preparatu: skurcz oskrzeli, nadmierne wydzielanie śluzu, drażniący kaszel; zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (zespół Lyella). Częstość nieznana: rozszerzenie naczyń krwionośnych i nagłe zaczerwienienie twarzy po zastosowaniu dużych dawek; obrzęk twarzy.

Tussicom - interakcje

Acetylocysteiny nie należy stosować z antybiotykami (erytromycyną, tetracyklinami, amoksycykliną) - należy zachować 2 h przerwę w przyjmowaniu tych leków. Leki zmniejszające odruch kaszlu nie powinny być podawane jednocześnie z acetylocysteiną. Acetylocysteina może nasilać działanie rozszerzające naczynia nitrogliceryny - należy zachować ostrożność. Węgiel aktywowany może zmniejszać działanie acetylocysteiny z powodu zmniejszonego wchłaniania. Acetylocysteina może wpływać na wyniki analizy salicylanu metodą kolorymetryczną.

Tussicom - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 14 lat: do 600 mg na dobę; dzieci w wieku od 6 do 14 lat: do 400 mg na dobę; dzieci w wieku od 2 do 6 lat: do 300 mg na dobę. W mukowiscydozie: dzieci w wieku powyżej 6 lat: do 600 mg na dobę; dzieci w wieku od 2 do 6 lat: do 400 mg na dobę. Sposób podania. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance wody i wypić zaraz po rozpuszczeniu. Zawartości saszetki nie należy dzielić. Należy unikać zetknięcia roztworu z metalami (zwłaszcza z żelazem, niklem oraz miedzią) i gumą.

Tussicom - uwagi

Brak dostępnych danych dotyczących wpływu acetylocysteiny na zdolność prowadzenia pojazdów.


Podobne leki
ACC
Aflegan
AmbroHEXAL
Ambroksol Takeda

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!