Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Tussipect

Tussipect to lek w formie syropu o działaniu wykrztuśnym. Działa rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli, a ponadto redukuje przekrwienie błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych. Prowadzi do hamowania obrzęku, jak również ilości zalegającej wydzieliny. Poznaj wskazania, działanie oraz dawkowanie preparatu.       
Spis treści

Reklama

Tussipect - skład

1 tabl. zawiera 15 mg chlorowodorku efedryny, 60 mg suchego wyciągu z korzenia lukrecji (DER 5-9:1), 72 mg sproszkowanego korzenia lukrecji, 12 mg saponiny i 16,7 mg benzoesanu sodu. Preparat zawiera sacharozę i czerwień koszenilową (E 124).

Reklama

Tussipect - działanie

Złożony preparat o działaniu wykrztuśnym. Efedryna silnie rozluźnia i rozkurcza mięśnie gładkie przede wszystkim oskrzeli oraz pogłębia i przyspiesza proces oddychania. Pobudza receptory w drzewie oskrzelowym, powodując rozkurcz oskrzeli i zahamowanie czynności wydzielniczej błony śluzowej. Składniki zawarte w lukrecji obniżają napięcie powierzchniowe i rozmiękczają śluz wydzielany w górnych drogach oddechowych, działają przeciwzapalnie, bakteriostatycznie i przeciwwirusowo. Saponiny i benzoesan sodu powodują zwiększenie wydzielania gruczołów oskrzelowych. Po podaniu doustnym efedryna osiąga Cmax w ciągu 3 h. T0,5 wynosi 6 h. Efedryna nie wiąże się z białkami osocza, cała frakcja występuje w stanie wolnym, a metabolity są wydalane z moczem.

Reklama

Tussipect - wskazania

Choroby dróg oddechowych przebiegające z trudnością w odksztuszaniu. Efedryna działa rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli, zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, prowadząc do zmniejszenia obrzęku i ilości powstającej wydzieliny. Ze względu na zawartość saponin oraz korzenia lukrecji, lek wykazuje działanie wykrztuśne.

Reklama

Tussipect - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Ze względu na zawartość efedryny nie należy stosować leku w nadciśnieniu tętniczym, chorobie niedokrwiennej mięśnia sercowego, zaburzeniach rytmu serca, nadczynności tarczycy, cukrzycy, jaskrze z zamkniętym kątem przesączania, przeroście gruczołu krokowego i padaczce. Nie stosować leku u dzieci w wieku do 12 lat.

Reklama

Tussipect - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami układu krążenia, chorobami psychicznymi oraz zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby. Nie należy stosować równocześnie innych leków zawierających substancje o podobnym mechanizmie działania, np. leków zawierających efedrynę, pseudoefedrynę lub leków przeciwastmatycznych bez konsultacji z lekarzem. Nie należy przyjmować leku w godzinach wieczornych, gdyż może powodować trudności w zasypianiu. Lek zawiera sacharozę - pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania gluzkozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni go przyjmować. Ponadto preparat zawiera czerwień koszenilową (E 124), która może wywołać reakcje alergiczne.

Reklama

Tussipect - ciąża

Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Reklama

Tussipect - efekty uboczne

Ze względu na zawartość efedryny mogą wystąpić: pobudzenie, zawroty głowy, rozdrażnienie, niepokój, drżenie rąk, zaburzenia snu; kołatanie serca, wzrost ciśnienia krwi. Ze względu na zawartość saponin istnieje możliwość podrażnienia błony śluzowej żołądka, objawiająca się wystąpieniem mdłości, wymiotów, bólów brzucha. U niektórych osób w czasie stosowania leku mogą wystąpić inne działania niepożądane.

Tussipect - interakcje

Stosowanie efedryny może spowodować interakcje z: glikozydami nasercowymi lub halotanem (zwiększone ryzyko zaburzeń rytmu serca), lekami hipotensyjnymi (zmniejszenie ich skuteczności), inhibitorami MAO (ryzyko zwiększenia ciśnienia krwi, z przełomem nadciśnieniowym włącznie, działanie to utrzymuje się przez 2 tyg. po zakończeniu leczenia MAO), pochodnymi alkaloidów sporyszu lub oksytocyną (nasilenie ich działania), acetazolamidem i innymi związkami alkalizującymi mocz (nasilenie działania efedryny), salbutamolem i innymi lekami pobudzającymi układ współczulny (nasilenie działań niepożądanych efedryny na układ krążenia, nie powinny być jednocześnie stosowane).

Tussipect - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 rż.: 2 tabl. 3 razy dziennie, popijając niewielką ilością wody. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Tussipect - uwagi

Ze względu na zawartość efedryny preparat nie może być stosowany podczas zawodów sportowych. Ze względu na możliwość znacznego pobudzenia psychoruchowego nie stosować w trakcie prowadzenia pojazdów oraz obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu. Po zastosowaniu leku nie należy prowadzić pojazdów oraz obsługiwać urządzeń do czasu ustąpienia objawów ze strony układu nerwowego.


Podobne leki
Alcep
Depulol
Echinasal
Hedelix

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!