TussipectTussipect to lek w formie syropu o działaniu wykrztuśnym. Działa rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli, a ponadto redukuje przekrwienie błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych. Prowadzi do hamowania obrzęku, jak również ilości zalegającej wydzieliny. Poznaj wskazania, działanie oraz dawkowanie preparatu. 

 

 

 

Reklama

Działanie

Złożony preparat o działaniu wykrztuśnym. Efedryna silnie rozluźnia i rozkurcza mięśnie gładkie przede wszystkim oskrzeli oraz pogłębia i przyspiesza proces oddychania. Pobudza receptory w drzewie oskrzelowym, powodując rozkurcz oskrzeli i zahamowanie czynności wydzielniczej błony śluzowej. Wyciąg z ziela tymianku wzmaga samoistny ruch nabłonka rzęskowego górnych dróg oddechowych. Powoduje zwiększenie ilości wydzielanego śluzu i ułatwia odkrztuszanie. Saponiny powodują zwiększenie wydzielania gruczołów oskrzelowych. Preparat działa także przeciwbakteryjnie, przeciwskurczowo i przeciwzapalnie. Cmax dla efedryny po podaniu doustnym osiągany jest w ciągu 3 h. T0,5 wynosi 6 h. Efedryna nie wiąże się z białkami osocza, cała frakcja występuje w stanie wolnym, a metabolity są wydalane z moczem.

Wskazania

Lek w postaci syropu działa rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli, zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, prowadząc do zmniejszenia obrzęku i ilości powstającej wydzieliny. Syrop stosuje się w stanach przebiegających z trudnością w odkrztuszaniu (np. w trakcie przeziębień).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Ze względu na zawartość efedryny nie należy stosować leku w nadciśnieniu tętniczym, chorobie niedokrwiennej mięśnia sercowego, zaburzeniach rytmu serca, nadczynności tarczycy, cukrzycy, jaskrze z zamkniętym kątem przesączania, przeroście gruczołu krokowego i padaczce.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami układu krążenia, chorobami psychicznymi oraz zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby oraz u pacjentów z alergią na rośliny z rodziny Lamiaceae (Labiatae). Pacjenci z alergią na pyłki brzozy lub seler mogą wykazywać nadwrażliwość krzyżową na tymianek. Nie należy stosować równocześnie innych leków zawierających substancje o podobnym mechanizmie działania, np. leków zawierających efedrynę, pseudoefedrynę lub leków przeciwastmatycznych bez konsultacji z lekarzem. Nie należy przyjmować leku w godzinach wieczornych, gdyż może powodować trudności w zasypianiu. Ze względu na zawartość saponin ostrożnie stosować u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Ze względu na zawartość sacharozy, pacjenci z zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania gluzkozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować preparatu. Lek zawiera parahydroksybenzoesan etylu i w związku z tym może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Syrop zawiera 3,8% (v/v) etanolu, tzn. do 151 mg na dawkę, co jest równoważne 3,8 ml piwa lub 1,6 ml wina na dawkę. Należy to wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dzieci i u pacjentów z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką. Lek jest szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Działania niepożądane

Ze względu na zawartość efedryny mogą wystąpić: pobudzenie, zawroty głowy, rozdrażnienie, niepokój, drżenie rąk, zaburzenia snu; kołatanie serca, wzrost ciśnienia krwi. Ze względu na zawartość saponin istnieje możliwość podrażnienia błony śluzowej żołądka, objawiająca się wystąpieniem mdłości, wymiotów, bólów brzucha. U niektórych osób w czasie stosowania leku mogą wystąpić inne działania niepożądane.

Interakcje

Stosowanie efedryny może spowodować interakcje z: glikozydami nasercowymi lub halotanem (zwiększone ryzyko zaburzeń rytmu serca), lekami hipotensyjnymi (zmniejszenie ich skuteczności), inhibitorami MAO (ryzyko zwiększenia ciśnienia krwi, z przełomem nadciśnieniowym włącznie, działanie to utrzymuje się przez 2 tyg. po zakończeniu leczenia MAO), pochodnymi alkaloidów sporyszu lub oksytocyną (nasilenie ich działania), acetazolamidem i innymi związkami alkalizującymi mocz (nasilenie działania efedryny), salbutamolem i innymi lekami pobudzającymi układ współczulny (nasilenie działań niepożądanych efedryny na układ krążenia, nie powinny być jednocześnie stosowane).

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 rż.: 5 ml 2-3 razy dziennie (co 6-8 h).

Reklama

Uwagi

Syrop zawiera efedrynę i nie może być stosowany w czasie zawodów sportowych. Ze względu na możliwość znacznego pobudzenia psychoruchowego, nie stosować przed i w trakcie prowadzenia pojazdów oraz obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu.

Pharmindex