Nowy sklep

już ON-LINE

Choroba zmienia człowieka - historia Justyny [FILM]

Ostatnio udostępniono w sieci film "Było sobie życie", który w 90 sekund pokazuje, jak choroba nowotworowa zmienia życie zwykłego człowieka. To prawdziwa historia.
 

W półtorej minuty bez słów opowiedziano historię dziewczyny chorej na nowotwór dziewczyny. Historię prawdziwą, bo jej scenariusz napisało życie Justyny Husarek. Od 6 lat walczy ona z chłoniakiem, przeszła w tym czasie kilkadziesiąt chemioterapii i dwa autoprzeszczepy. Na początku tego roku lekarze oznajmili jej, że więcej pomysłów na leczenie nie mają. Tym, co może jej naprawdę pomóc, jest przeszczep szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy. Tak w pomoc Justynie zaangażowała się Drużyna Szpiku, na której kanale pojawił się film.

Nie chodzi w nim jednak o ten jeden przypadek, a pokazanie wielu podobnych sytuacji. Ludzi, których życie jest zagrożone, którzy cierpią przez lata, a marzenia muszą odkładać na boczną półkę. Można im pomóc, oddając swój szpik. Dopasowanie dawcy i biorcy nie jest proste, dlatego baza osób wspierających powinna być jak największa. Zapisanie się do niej to kwestia jednej wizyty w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wypełnia się wtedy formularz, przechodzi badanie lekarskie i oddaje próbkę krwi. To wystarczy, by zwiększyć czyjeś szanse na życie. Historia Justyny może jeszcze mieć szczęśliwe zakończenie.

Jak powstał film dla Drużyny Szpiku?

Film dla Drużyny Szpiku, grupy wolontariuszy promujących zgłaszanie się do Rejestru Potencjalnych Dawców Szpiku, zrealizowali studenci poznańskiej School of Form. Jest to dla nich nie tylko okazja wsparcia, ale też sposób zaliczenia na zajęciach na III roku kierunku Communication Design. W ramach projektu Video Virale w 6 tygodni chcą oni stworzyć 6 popularnych filmów dla 6 organizacji pozarządowych.

Czytaj też: Transplantacja szansą na zdrowie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)