Co to jest stomia?

Choć życie z workiem stomijnym może wydawać się bardzo uciążliwe, to jednak w rzeczywistości da się z nim żyć. Co więcej, można robić niemal wszystko: jeździć na rowerze, uprawiać seks, wspinać się po górach. Wystarczy przestrzegać kilku zasad.
Lekarz Adam Dziki
Źródło: 123RF

Spis treści

Rak jelita grubego jest wciąż zbyt późno wykrywany. Bardzo często, nawet jeśli będzie możliwe wykonanie operacji i usunięcie chorego odcinka jelita z odpowiednim marginesem, długości jelita jest niewystarczająca do ponownego połączenia dwóch końców przewodu pokarmowego. Wtedy zwykle konieczna jest stomia, czyli chirurgiczne wyłonienie ujścia przewodu pokarmowego przez powłoki brzuszne. Zwykle umieszcza się ją po lewej stronie brzucha.

Czytaj też: Gazy, bąki, wiatry – wszystko, co chcesz o nich wiedzieć, a wstydzisz się zapytać

Należy pamiętać, że stomia jest pozbawiona naturalnego zwieracza odbytu, który zamyka układ pokarmowy. Przez to stolec i gazy będą wydobywać się na zewnątrz w sposób niekontrolowany. Jednak jest na to rozwiązanie. Do ujścia stomii przymocowywane są specjalne worki stomijne, które zbierają kał. Mają one pochłaniające zapachy filtry węglowe. Po założeniu stomii personel medyczny przekazuje każdemu pacjentowi dokładną instrukcję, jak żyć ze stomią.

Zobacz wideo: Stomia - co to jest?

Podstawowe zasady życia ze stomią

Stomia zaczyna działać w ciągu kilku dni po zabiegu. Co pewien czas, najlepiej wtedy, gdy stomia jest mniej aktywna, należy wymienić worek. Wystarczy go delikatnie odkleić, oczyścić okolicę specjalnym środkiem i na suchą skórę nakleić nowy worek. Płytka od worka musi bardzo dokładnie przylegać dookoła stomii. Skóra w tej okolicy musi być utrzymana w czystości, jest to bardzo ważne dla prawidłowego jej działania.

Osoby ze stomią powinny przestrzegać pewnych zaleceń dietetycznych. Regularne spożywanie pokarmów zmniejszy ryzyko powstawania dużej ilości gazów. Powolne przeżuwanie jedzenia powinno ułatwić trawienie pokarmu. Warto spożywać pokarmy z dużą zawartością błonnika – błonnika zapobiega zaparciom. Można go znaleźć w produktach z pełnego ziarna, warzywach i owocach. Dodatkowo, należy pić co najmniej 2 litry płynów dziennie i unikać produktów o dużej zawartości tłuszczu.

Po założeniu stomii można prowadzić normalny tryb życia - uprawiać sport, seks, a także podróżować. Trzeba zawsze jednak zapobiegać urazom w okolicy stomii. Warto poznać członków Polskiego Towarzystwa Stomijnego, którzy mają już za sobą początkowe etapy życia ze stomią – z pewnością pomogą w przypadku pytań i wątpliwości. W Polsce sprzęt stomijny jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 100%.

Autor: lek. Łukasz Januszkiewicz

Więcej: Co to jest stomia?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->