Stomia – co to jest i jak wygląda? Rodzaje

Stomia jest chirurgicznie wytworzonym połączeniem części jelita z powierzchnią ciała. W przypadku nieprawidłowej pracy tego narządu chirurg wycina chory jego fragment i tworzy nową drogę wypróżniania, znajdującą się na ścianie brzucha. Od tego momentu wypróżnianie oraz wydalanie gazów odbywa się przez wyłonioną stomię do podłączonego worka stomijnego.

Spis treści

Co to jest stomia?

Stomia najczęściej jest konsekwencją występowania:

  • nowotworu jelita grubego,
  • chorób zapalnych,
  • polipowatości jelita grubego,
  • choroby Leśniowskiego-Crohna.

Ze względu na pominięcie zwieracza zamykającego ujście jelita, nie ma możliwości kontroli wypróżnień i wydalania gazów. Pacjent korzysta ze specjalnego worka stomijnego, który sam musi wymieniać.

Rodzaje stomii

Występują trzy typy stomii w zależności od zmian chorobowych, które spowodowały jej wyłonienie:
1. Ileostomia – tworzy się ją, gdy konieczne jest usunięcie całego jelita grubego. Wyłania się ją, wykorzystując do tego część jelita cienkiego, po prawej stronie brzucha.

2. Kolostomia – tworzona jest wtedy, gdy konieczne jest usunięcie części jelita grubego i/lub odbytnicy. W  trakcie operacji jelito grube zostaje wyłonione na powierzchnię brzucha, by utworzyć z niego stomię. Końcowa
kolostomia może być czasowa, gdy na przykład przywrócenie ciągłości jelita grubego w trakcie jednego zabiegu chirurgicznego jest niebezpieczne dla pacjenta.

3. Urostomia – operacja wyłonienia urostomii prowadzi do utworzenia nowej drogi oddawania moczu z pominięciem pęcherza moczowego. Konieczność przeprowadzenia zabiegu w większości przypadków wynika z usunięcia pęcherza moczowego w wyniku choroby lub jego uszkodzenia. W czasie operacji chirurg wszczepia moczowody do wyizolowanego odcinka jelita. Jego jeden koniec zostaje zaszyty, a drugi wprowadzony na powierzchnię brzucha, gdzie zostaje utworzona stomia. Zwykle znajduje się po prawej stronie ciała.

Zobacz wideo: Stomia - co to jest?

Stomia a sport

Posiadanie stomii nie wyklucza powrotu do aktywności fizycznej sprzed operacji. Okres rekonwalescencji trwa zwykle około 3 miesiące. Po tym czasie można wrócić do tego samego stopnia aktywności fizycznej, jaką miało się przed operacją.

Oczywiście wszystko zależy od ogólnego stanu organizmu oraz typu stomii.

Jak żyć ze stomią?

Przy stomii bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej diety. Należy codziennie jeść warzywa i owoce. Trzeba pamiętać także o produktach wysokobiałkowych jak:

  • mięso,
  • ryby,
  • jajka,
  • ser,
  • jogurty.

Połowę wszystkich spożywanych produktów powinny stanowić węglowodany. Są też takie produkty, których lepiej unikać. Kalafior, kapusta, fasola, napoje gazowane, ostre przyprawy, groszek, cebula sprzyjają tworzeniu się gazów jelitowych.
Przyczyną biegunek natomiast często jest alkohol, czekolada, suszone śliwki, napoje zawierające kofeinę a także soki z owoców cytrusowych.

Stomia a infekcje układu pokarmowego

Po wyłonieniu urostomii wzrasta ryzyko infekcji dróg moczowych. Dlatego ważne jest, by pić dziennie około 2-3 litrów płynów, co zapobiegnie odwodnieniu. Pomocne może okazać się picie soku żurawinowego, który
zapobiega infekcjom. Unikać go jednak powinny osoby przyjmujące warfarynę.

Osoby ze stomią wspiera kampania społeczna „STOMAlife Odkryj stomię".

Czytaj też: Gazy, bąki, wiatry – wszystko, co chcesz o nich wiedzieć, a wstydzisz się zapytać

Oceń artykuł

(liczba ocen 20)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!