Pielęgnacja kikuta pępowiny u noworodka

Obecnie zaleca się u zdrowych noworodków tzw. suchą pielęgnację polegającą na przemywaniu kikuta czystą wodą z mydłem, a następnie jego osuszenie

Spis treści

Po wypisaniu dziecka z oddziału położniczego właściwa, systematyczna pielęgnacja kikuta pępowiny u noworodka jest zabiegiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia zapalenia pępka.  Zabiegi pielęgnacyjne powinny być kontynuowane aż do czasu odpadnięcia kikuta pępowiny.  Sprawdź też: Krew pępowinowa na cele społeczne

 

Zobacz wideo: Badanie stawów biodrowych u noworodka

Zapalenie pępka

Zapalenie pępka występuje z częstością 0.2 -0.9% , u noworodków donoszonych może dochodzić  do niego miedzy  5 - 9 dniem życia, a u wcześniaków  3 - 5 dobą życia. W Polsce do niedawna  do pielęgnacji kikuta pępowiny stosowano 70% rozwór alkoholu etylowego. Obecnie zaleca się u zdrowych noworodków tzw. suchą pielęgnację polegającą na przemywaniu kikuta czystą wodą z mydłem, a następnie jego osuszenie. 

Spośród bezpiecznych preparatów antyseptycznych dostępna jest oktenidyna z fenoksyetanolem (preparat Octenisept).  Stosowanie preparatów antyseptycznych zaleca się w trakcie pobytu dziecka w oddziale położniczym, u wcześniaków oraz w przypadkach wymagających ścisłego przestrzegania zaostrzonych zasad higieny.

Zobacz: Krew pępowinowa ma coraz więcej zastosowań w terapii

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!