Polski wynalazek pozwoli wyspać się w 3 godziny?

Wstać wyspanym po 3 godzinach snu - to marzenie wielu goniących za życiem ludzi. Grupa Polaków opracowuje wynalazek, który ma to umożliwić. Zdobyła dofinansowanie i jest na etapie realizacji pomysłu.

NeuroOn to specjalna maska, którą zakłada się w trakcie snu na głowę, zasłaniając oczy. Jej wnętrze kryje wiele zaawansowanych technologicznie układów elektronicznych, które odpowiedzialne są m.in. za analizę fal mózgowych, ruchów gałek ocznych czy mięśni twarzy. Zebrane dane pozwalają na odpowiednie wpływanie na nasz sen.

Zwykle gdy śpimy, na osiągnięcie fazy REM, podczas której regeneruje się mózg, potrzebujemy do 90 minut. Maska NeuroOn ma tak wpłynąć na nasz mózg, by wejść w nią niemal natychmiast. Ma też jeszcze jedno zadanie. Wybudzi nas w odpowiednim momencie, gdy z fazy REM przejdziemy do fazy snu płytkiego. Pozwoli to uniknąć uczucia niewyspania, rozbicia, które nieraz pojawiają się przy gwałtownym przebudzeniu nawet po wielu godzinach snu.

Czytaj także: Co się dzieje w naszym mózgu podczas snu?

Autorami pomysłu maski NeuroOn są Polacy: student Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i dwóch doktorantów z Politechniki Warszawskiej, którzy założyli firmę Intelclinic. By pozyskać fundusze na swój projekt, zdecydowali się na finansowanie społecznościowe na międzynarodowym portalu Kickstarter. Osoby, którym spodobał się projekt, dofinansowały go drobnymi sumami, razem zapewniając jednak pełne założone finansowanie o wartości 100 tys. dolarów w ciągu niecałej doby. Do dziś zebrano ponad 400 tys. dolarów.

Maska NeuroOn ma zostać udostępniona pod koniec tego roku i kosztować 225 dolarów. Jeśli założenia autorów się sprawdzą, skorzystać z niej będą mogły np. osoby intensywnie pracujące czy rodzice małych dzieci.

Wiele osób ma jednak wątpliwości, czy bazująca na teorii snu polifazowego maska zadziała, a jeśli - to czy nie wpłynie negatywnie na psychikę korzystających z niej osób. Sukces projektu może zmienić nasze życie, stwarzając nowe możliwości i zagrożenia.

Warto również przeczytać: Znaczenie snu dla organizmu człowieka

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!