Czy środki czystości są szkodliwe dla zdrowia?

Stosowane przez nas środki czystości mają ogromny wpływ na nasz organizm. Ich nieodpowiednie użycie może skutkować poważnymi problemami ze zdrowiem. Na które środki czystości należy szczególnie uważać?
Sprzątanie w domu
Źródło: 123RF
Spis treści

Odświeżacz powietrza

Częste stosowanie odświeżaczy powietrza może doprowadzić do rozwoju astmy, a także zatykać i podrażniać nos, oczy, gardło oraz drogi oddechowe. Niebezpieczne dla zdrowia są zwłaszcza odświeżacze w aerozolu – wypryskiwana z butelki substancja z łatwością przedostaje się do dróg oddechowych.

W odświeżaczach znajdują się formaldehydy, które mają działanie rakotwórcze. Bardzo niebezpieczne dla zdrowia jest połączenie substancji zawartych w odświeżaczu z ozonem, wytwarzanym przez niektóre urządzenia biurowe. Oprócz tego stosowanie odświeżaczy do powietrza może wywoływać bóle głowy oraz biegunki u dzieci.

Wybielacz

Szczególnie drażniące oczy oraz skórę są zawierające chlor wybielacze. Przedostanie się wybielacza do płuc w postaci oparów może spowodować poważne poparzenia dróg oddechowych. Dlatego z jego stosowaniem powinni uważać zwłaszcza alergicy oraz astmatycy.

Wybielacza nie należy łączyć z innymi substancjami. W połączeniu z amoniakiem może utrudniać oddychanie, natomiast w wyniku połączenia z octem lub cytryną możliwe jest wytworzenie szkodliwego tlenku chloru, który grozi poważnym zatruciem dróg oddechowych.

Środki do czyszczenia mebli

Środki lakierujące i nadające meblom połysk często powstają na bazie substancji ropopochodnych. Są więc łatwopalne i mogą wywołać poważne uszkodzenia ciała w przypadku połknięcia. Kontakt ze skórą może zaś wywoływać podrażnienia.

Środki do czyszczenia mebli w aerozolu mogą posiadać, podobnie jak odświeżacze powietrza, szkodliwe dla zdrowia formaldehydy. Rozprowadzona na meblach substancja łatwo przedostaje się do układu oddechowego, powodując duszności.

Środki do czyszczenia toalet

Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się tabletki oraz kapsułki do czyszczenia toalet. Są one funkcjonalne i przyjemnie pachną, należy jednak uważać z ich częstym stosowaniem. W skład produktów do czyszczenia toalet wchodzą silnie żrące substancje, które mogą podrażnić oczy, drogi oddechowe oraz skórę.

Środki czyszczące do toalet zawierają również wodorotlenek sodu, który doprowadza do poważnych zniszczeń w organizmie w przypadku połknięcia. Podrażnia również oczy oraz skórę. Należy uważać, by nie łączyć ze sobą produktów na bazie chloru i kwasów oraz amoniaku, tak jak w przypadku wybielacza.

Proszki i płyny do prania

Środki piorące często zawierają w sobie dodatki zapachowe. Mogą one powodować podrażnienie nosa, wysypkę, a także doprowadzać do łzawienia oczu. Podczas ich stosowania powinny uważać osoby mające alergię. Nierzadko stosowanym dodatkiem są też toksyczne fosforany.

Substancje zapachowe zawarte w płynach i proszkach do prania działają drażniąco na śluzówkę i skórę. Zbyt silny zapach może również wywoływać silne bóle głowy, a także nadmierne kichanie.

Płyn do mycia szyb

Popularne płyny do mycia szyb tworzone są najczęściej na bazie skażonego alkoholu, który dzięki swym właściwościom nie pozostawia śladu na szybach. Podczas jego rozpylania na szklaną powierzchnię narażeni jesteśmy na wdychanie substancji dodatkowych oraz skażonego alkoholu.

Cierpi na tym przede wszystkim nasz układ oddechowy. W skład płynów do mycia szyb wchodzi również amoniak.

Środki do udrożniania rur

Z największą rezerwą traktujemy środki do udrożniania rur, co jest w pełni uzasadnione. Środki te należą do silnie żrących substancji, które są niezwykle niebezpiecznie dla naszego zdrowia. Należy używać ich ze szczególną ostrożnością, chroniąc ciało oraz twarz.

Wbrew obiegowej opinii nie należy zalewać środka do udrożniania rur wrzącą wodą, ponieważ może to skutkować wystrzeleniem w górę żrących substancji i poważnym poparzeniem twarzy czy oczu. Natomiast połknięcie tej silnie żrącej substancji może skończyć się śmiercią.

Płyn do mycia naczyń

Szczególna ostrożność należy zachować także podczas stosowania płynu do naczyń. W jego skład wchodzą: wybielacze, suchy chlor, substancje rozpuszczające brud i tłuszcz, amoniak oraz środki bakteriobójcze, które są zbędne w przypadku środków do mycia naczyń.

Bardzo ważne jest, by dokładnie wypłukać, a następnie wytrzeć umyte naczynia. Niektóre płyny silnie przywierają do naczyń, nawet po ich dokładnym wypłukaniu. Następnie szkodliwe substancje chemiczne mogą przedostać się do naszego organizmu wraz z jedzeniem.

Oprócz tego substancje w płynach do mycia naczyń silnie uzależniają – zawierają detergenty oraz uczulającą lanolinę, która służy ochronie dłoni przed przesuszeniem.

Czytaj też:

Czytaj również
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Gwiazda betlejemska – piękna i... niebezpieczna
Przeczytaj artykuł
Kąpiele lecznicze we własnej wannie
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Gwiazda betlejemska – piękna i... niebezpieczna
Kąpiele lecznicze we własnej wannie
Legionella – objawy, leczenie i zwalczanie bakterii
Pluskwa domowa – jak wygląda, co ją odstrasza? Jaja pluskwy

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama