Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Alergia skórna u dzieci – co ją wywołuje, jak się objawia i leczy?

Alergia skórna u dzieci może być spowodowana rozmaitymi czynnikami, takimi jak np. nadmiar słońca, dany lek, chrom, czy składnik kosmetyku. Objawia się m.in. krostami, swędzeniem, zaczerwienieniem, czy napięciem skóry. Sposób leczenia alergii skórnych dobiera lekarz stosownie do rodzaju reakcji uczuleniowej.
Dziecko z alergią
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Alergia skórna u dzieci może być wywołana przez wiele różnych czynników. Wśród nich występują m.in. takie alergeny jak składnik kosmetyku, czy proszku do prania, lek, promienie słoneczne, niska temperatura zewnętrzna. Uczulać może dzieci także np. nikiel, guma, czy lateks. Należy sprawdzić jakie jest źródło reakcji uczuleniowej.
  • Uczulenie u dziecka może objawiać się np. wysypką, obrzękiem, zaczerwienieniem. Inne symptomy to np. stan podgorączkowy, problemy pokarmowe, ciemne plamy wokół oczu oraz częste zapalenie spojówek.
  • Sposób leczenia choroby alergicznej jest uzależniony od czynnika wywołującego alergię oraz jej rodzaju. Postępowaniem pierwszego rzędu jest podanie alergikowi wapna. Pediatra lub lekarz innej specjalizacji może zalecić dalszą terapię farmakologiczną, a także odczulanie.
SPRAWDŹ TEŻ: Atopowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, badania, leczenie
Spis treści

Reklama

Co wywołuje alergię skórną u dzieci?

Alergia skórna u dzieci, ale także u dorosłych, stanowi reakcję organizmu na czynnik pochodzący z zewnątrz. Reakcja alergiczna u dzieci jest odpowiedzią ustroju na działanie jakiegoś alergenu. Dodać należy, że nie jest to proces prawidłowy, oznacza, iż układ immunologiczny nie pracuje właściwie, ponieważ uznał jakiś faktor za wroga, którego trzeba zwalczyć.

Wysypka, obrzęk, zaczerwienienie, widoczne na dziecięcej skórze, są właśnie efektem pozbywania się z ustroju niechcianych czynników, uznanych za toksyny, zatem – groźne dla organizmu.

Najczęstsze przyczyny alergii u dzieci mają związek z trzema sytuacjami: pokrzywką alergiczną, atopowym zapaleniem skóry (AZS) oraz kontaktowym zapaleniem skóry.

Pokrzywka alergiczna ma miejsce kiedy nastąpi kontakt z alergenem, ale także wywołują ją m.in. ucisk, zadrapanie skóry, niska temperatura zewnętrzna, podwyższona temperatura ciała, nadmierne pocenie się, promieniowanie UV, sytuacje stresowe, alkohol, niektóre leki, styczność skóry z wodą oraz pewnymi artykułami spożywczymi.

Natomiast za atopowe zapalenie skóry odpowiadają alergeny białkowe. Ten rodzaj uczulenia dominuje w okresie niemowlęcym.

Z kolei kontaktowe zapalenie skóry pochodzi od takich czynników jak np. nikiel, guma, lateks, chrom, barwniki oraz niektóre komponenty wchodzące w skład kosmetyków.

Reklama

Objawy skórne alergii u dzieci

Jak wyglądają objawy skórne alergii u dzieci? To zależy od czynnika, który wywołał uczulenie. Najczęściej jednak najpowszechniej występującymi symptomami są mniejsze lub większe bąble, które mogą swędzieć, boleć, występować pojedynczo lub w grupach, puchnąć, itp.

Uczulenie skórne u dzieci z pokrzywką objawia się swędzącym bąblem – jednym lub wieloma. Na początku może wyglądać jak twardy guzek, jednak z czasem puchnie i zmienia kolor na różowy lub porcelanowo-biały. Ten rodzaj reakcji alergicznej dość szybko znika, nie zostawiając śladów na cerze.

O AZS decydują zaś charakterystyczne „lukrowe” policzki u małych dzieci. Ich skóra jest napięta, zaczerwieniona, błyszczy się, w efekcie złuszczania się naskórka. Prowadzi to do suchości skóry, a w dalszej konsekwencji do większej podatności na podrażnienia skórne.

Atopowe zapalenie skóry może się również uwidaczniać poprzez m.in. nawracające zapalenie spojówek, pociemnienie skóry wokół oczu, rumień twarzy, czy wypryski na stopach i dłoniach.

Jak wygląda uczulenie u dzieci z kontaktowym zapaleniem skóry? W tym przypadku występują dwie fazy reakcji uczuleniowej. W pierwszej – alergizujące związki chemiczne przedostają się do naskórka, gdzie łączą się z białkami, tworząc tzw. kompleksy.

W kolejnym etapie wspomniane kompleksy wędrują do układu immunologicznego wywołując uczulenie na konkretny czynnik. To z kolei przedstawia się jako np. wypryski o charakterze grudkowato-pęcherzykowatym, opuchlizna, a nawet stan podgorączkowy.

Reklama

Leczenie alergii skórnej u dzieci

Zmiany alergiczne na skórze u dziecka wymagają specjalnego traktowania podczas kąpieli i pielęgnacji naskórka. Oznacza to, iż do mycia i balsamowania małego alergika należy stosować specjalne preparaty przeznaczone dla skóry wrażliwej, np. emolienty, które nie tylko nawilżają, ale także natłuszczają skórę, zostawiając na niej ochronny film.

Wychodząc z dzieckiem na dwór dobrze jest posmarować jego skórę kremem z filtrem przeciwsłonecznym, zawierającym tlenek cynku, bądź dwutlenek tytanu. Warto także zmienić proszki do prania dziecięcych ubranek na takie, które są bezpieczne pod względem alergologicznym. Ciuszki dla dziecka powinny zaś być wykonane z przewiewnych, naturalnych tkanin.

Skoro uczulenia skórne u dzieci wywołują konkretne czynniki, to powinno się je zdecydowanie ograniczyć, bądź całkowicie wyeliminować z otoczenia malucha. Zatem jeśli jest on uczulony na jakiś lek lub jego składnik, nikiel, czy składnik kosmetyku, trzeba usunąć konkretny alergen ze środowiska dziecka i starać się unikać sytuacji, w których pociecha mogłaby się skontaktować z uczulającą substancją.

Terapia powinna być dostosowana do rodzaju alergii. W przypadku alergicznych zmian skórnych u dzieci, które zostały spowodowane pokrzywką alergiczną, kuracja zazwyczaj nie jest potrzebna. Zmiany skórne szybko schodzą, bez śladu.

Zazwyczaj leczenie jest natomiast potrzebne w przypadku alergii skórnej u dzieci z atopowym zapaleniem skóry lub kontaktowym zapaleniem skóry. Po przeprowadzeniu m.in. testów skórnych oraz badań krwi na obecność przeciwciał IgE, lekarz może wprowadzić np. farmaceutyki przeciwhistaminowe albo/i glikokortykosteroidy.

Rodzice uczulonego mogą zaś podać mu wapno do picia. Warto zastanowić się nad odczulaniem, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że na rezultat niejednokrotnie trzeba czekać kilka lat i nie zawsze taki rodzaj terapii okazuje się trafiony.  

Reklama

Alergia skórna u niemowlaka

Alergia u niemowląt często objawia się jako wysypka, ale też swędzenie skóry. Delikatny, mały organizm może podrażniać wiele substancji i czynników, m.in. pachnące mydło, czy inny kosmetyk, ale też proszek do prania, czy nowy pokarm, wprowadzony do jego jadłospisu, np. truskawka, czy seler.

Alergia pokarmowa u niemowlaka także może doprowadzić do pojawienia się zmian skórnych. Innymi symptomami mogą być bóle brzuszka, biegunka, ulewanie, wymioty, zaparcia oraz krew i/lub śluz w stolcu. Uczulony niemowlak zwykle też słabiej przybiera na wadze.

Kolejne objawy alergii skórnej u niemowlaka mogą mieć związek z częstymi infekcjami dróg oddechowych, takimi jak przewlekły katar, nawracające zapalenia uszu i spojówek, problemy z dusznością i obturacją.

Jak już wcześniej zostało napisane, alergia u niemowląt często wynika z AZS, wywołującego suchą skórę. Wiąże się to nierzadko z wprowadzaniem mleka i produktów mlecznych do dziecięcej diety. Ten rodzaj schorzenia może samoistnie zniknąć, może też rozwinąć się w inną chorobę alergiczną.

Alergia u mniejszego i starszego dziecka może być rozpoznana wyłącznie przez lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy zwrócić się po pomoc do pediatry, który zaleci właściwe postępowanie lecznicze.

Ważna jest też odpowiednia pielęgnacja skóry niemowlęcia, m.in. przy użyciu dermokosmetyków oraz specjalnych preparatów dedykowanych alergikom, czy skórze atopowej.

Czytaj również

Bibliografia

  • Narbutt Joanna, Choroby alergiczne skóry w praktyce lekarza rodzinnego, Edra Urban & Partner, 2021, ISBN 9788366548558.
  • Myłek Danuta, Oswoić alergie. Skąd się biorą uciążliwe dolegliwości i jak sobie z nimi radzić, Wydawnictwo Słowne, 2018, ISBN 817678.
  • Jakimowicz-Klein Barbara, Alergia u dzieci i dorosłych. Profilaktyka i skuteczne metody leczenia, Wydawnictwo Astrum, 2015, ISBN 70352502802KS.
  • Sears Robert, Sears William, Alergia w rodzinie: jak rozwiązywać rodzinne problemy z alergią, astmą, nietolerancją pokarmową oraz dolegliwościami towarzyszącymi, Wydawnictwo Mamania, 2020, ISBN 9788366329874.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rodzaje alergii i alergeny
Jak objawia się uczulenie na jajka i czy białko jest groźniejsze od żółtka?
Jajecznica
Uczulenie na twarzy – od kosmetyków, słońca, maseczki. Jak łagodzić objawy?
Kobietę swędzi twarz
Uczulenie na pomidory – objawy na rękach, w ustach. Jak leczyć alergię?
Kobieta nie chce jeść pomidorów
Podobne artykuły
Kobietę swędzi nos
Swędzenie nosa - w środku, z lewej i prawej strony. Co oznacza?
Jabłka
Dlaczego uczulenie na jabłka występuje razem z alergią na pyłki brzóz? Przyczyny i objawy
Bylica
Alergia na bylicę - jak ją leczyć i czego nie jeść? Objawy
Szklanka mleka a problem skazy białkowej
Skaza białkowa u dorosłych - objawy i dieta. Jak ją rozpoznać?
Dziecki mają często alergię na koty i psy
Jakie objawia się alergia na kota i kiedy jest powód do niepokoju?

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!