Nowy sklep

już ON-LINE

Ból i leczenie zębów w ciąży - bezpieczeństwo przede wszystkim

W ciąży stosowanie części środków farmakologicznych jest niewskazane, stąd przeświadczenie, że należy zrezygnować także z leczenia zębów. Niestety zmiany hormonalne w ciąży mogą powodować problemy w jamie ustnej, a zły stan zębów zaszkodzić płodowi. Dla bezpieczeństwa, nie zwlekaj z wizytą u dentysty.
ciąża
Źródło: 123RF

Spis treści

Ból zęba w ciąży

Jeśli w ciąży pojawiają się dolegliwości bólowe, przyszła mama, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, nie powinna przyjmować leków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem. Nie wolno też bagatelizować bólu zęba. Infekcje i bakterie rozmnażające się w jamie ustnej mogą być niebezpieczne także dla dziecka. Nieleczone dolegliwości, takie jak próchnica i kamień mogą stać się przyczyną niskiej wagi urodzeniowej i spowodować skurcze, zakończone przedwczesnym porodem. Dlatego regularne kontrole stomatologiczne są w okresie ciąży niezwykle ważne.Przed ciążą do stomatologa

Gabinet dentystyczny warto odwiedzić już na etapie planowania potomstwa, by wyleczyć wszelkie ubytki. Pozwoli to przyszłej mamie na uniknięcie niepotrzebnego stresu w ciąży. Tym bardziej, że zwłaszcza w pierwszym trymestrze, niewskazane są radykalne działania dentystyczne. W tym wyjątkowym stanie niezwykle istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. W utrzymaniu zdrowych zębów pomoże dokładne i systematyczne szczotkowanie, także języka oraz używanie nici dentystycznych.

Zobacz: Konflikt serologiczny - na czym polega i kiedy może wystąpić?

 

Co na ból zęba w ciąży?

Choć ból zęba w ciąży to sygnał do wizyty u dentysty jest kilka domowych sposobów, które pomogą w uśmierzaniu przykrych dolegliwości. Kobiety w ciąży mogą stosować:

 • zimne okłady,
 • masowanie bolących dziąseł szczoteczką,
 • płukankę (woda z solą)
 • oczyszczanie octeniseptem.

Reklama

Leczenie zębów w ciąży

Nie ulega wątpliwości, że zęby w ciąży należy leczyć, jednak o swoim wyjątkowym stanie należy poinformować lekarza, na samym początku wizyty. Niewskazane jest wykonywanie, niektórych czynności dentystycznych, takich jak:

Lepiej unikać także wyrywania zębów, zwłaszcza w trzech pierwszych miesiącach ciąży. Jeśli jednak zabieg okaże się konieczny lekarz powinien zdecydować o odpowiednim terminie oraz jego bezpiecznym przebiegu.

Przyszłe mamy nie powinny się jednak obawiać:

 • Czyszczenia i wypełniania ubytków, gdyż zastosowane materiały nie wydostają się poza strukturę zęba.
 • Nie trzeba unikać także działań ortodontycznych, na przykład zakładania aparatu.
 • Bezpieczne jest również znieczulenie u dentysty, pod warunkiem, że lekarz nie użyje leków obkurczających naczynia krwionośne.
 • W przypadku ciężkiego stanu zapalnego można zastosować dozwolone antybiotyki (z grupy penicylin).
 • Ze względu na rozszerzenie się naczyń krwionośnych i ich kruchość, kobieta może zaobserwować wzmożoną wrażliwość dziąseł oraz ich zdecydowanie częstsze krwawienie.
 • Problem ten warto zgłosić dentyście, który bez obaw może w czasie ciąży zalecić oczyszczanie zębów (skaling). Pozwoli to pozbyć się niebezpiecznego kamienia i osadu.
 • Leczenie kanałowe w ciąży jest możliwe, jednak jego przeprowadzenie jest utrudnione ze względu na niemożność wykonania rtg zęba. Jednak istnieją nowoczesne, bezpieczne metody prześwietleń stosowane w sytuacji, gdy wykonanie zdjęcia jest konieczne.

Przeczytaj także:

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Jak zamierzasz zabezpieczyć przyszłość swojego przyszłego dziecka?

  Uważam, że jeszcze za wcześnie na takie kroki.

  Gdy tylko się urodzi założę polisę ubezpieczeniową.

  Odkładam pieniądze na osobnym koncie na jego przyszłość.

  Myślę o bankowaniu krwi pępowinowej.