Najzdrowsze miejsce w internecie

Ból mięśni nóg - w ciąży, po treningu, przy chodzeniu

Ból mięśni nóg może występować, jako jeden z objawów różnych dolegliwości chorobowych, być spowodowany zaburzeniami metabolizmu, trwać chwilowo lub oznaczać poważniejsze problemy zdrowotne. Dlaczego nogi bolą w określonych sytuacjach?
Kobietę bolą mięśnie nóg
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Ból mięśni nóg po treningu

Ból mięśni nóg zazwyczaj jest związany z przeciążeniem organizmu. Zwykle dotyczy to tworzenia się tzw. zakwasów w wyniku długotrwałego wysiłku fizycznego. Zakwasy to opóźniona reakcja mięśni na mikrouszkodzenia, których doznały podczas intensywnego treningu. Sama nazwa natomiast odnosi się do faktu, że podczas wysiłku w mięśniach gromadzi się kwas mlekowy. Warto wiedzieć, że jest on wypłukiwany z organizmu dość szybko i to nie on powoduje ból. Ból mięśni nóg po treningu pojawia się zazwyczaj dzień lub dwa po wykonywanych ćwiczeniach  i może utrzymywać się nawet do tygodnia, stopniowo tracąc na sile. W trakcie trwania tego procesu mięśnie się regenerują i wzmacniają. Zakwasy powodują ból mięśni przy chodzeniu. Mamy wtedy wrażenie, że chodzimy “sztywno”, nie zginając nóg tak, jak w normalnej sytuacji. Ból mięśni nóg po bieganiu jest całkowicie normalny i nie powinien zrażać do kolejnego treningu. Aby zapobiec zakwasom trzeba pamiętać o rozgrzewce przed każdym treningiem oraz rozciąganiu po wysiłku. W ten sposób znacznie redukowane jest ryzyko kontuzji, a mięśnie są dobrze przygotowane do wzmożonej pracy. 

Ból mięśni nóg a osłabienie organizmu

Ból mięśni nóg może być spowodowany dużym osłabieniem organizmu. Często występuje, jako jeden z objawów zbliżającej się:

  • grypy
  • przeziębienia, 
  • ospy,
  • różyczki. 

Gorączka i ból mięśni nóg to typowe symptomy związane z infekcją bakteryjną lub wirusową organizmu. Czasami ból mięśni nóg występuje bez wyraźnych, grypopodobnych dolegliwości towarzyszących. Jeśli równolegle odczuwamy utrzymujący się spadek nastroju, uczucie zmęczenia oraz problemy z sennością, a wszystkie te objawy trwają dłużej niż 6 miesięcy można już wtedy podejrzewać występowanie zespołu chronicznego zmęczenia. Dolegliwość ta nie jest zawarta w rejestrze chorób, natomiast powszechnie mówi się, że jest to jeden z cywilizacyjnych problemów zdrowotnych. Dlaczego bolą mięśnie po antybiotyku?

Antybiotykoterapia powoduje zawsze osłabienie organizmu w wyniku wyniszczenia bakterii zarówno niekorzystnych, jak i tych dobrych. Ból mięśni nóg w takiej sytuacji nie powinien być więc niepokojący, pod warunkiem, że nie utrzymuje się zbyt długo. Gdy dolegliwość obecna jest po grypie to także wynik osłabienia organizmu. 

Reklama

Ból mięśni nóg w ciąży

Ból mięśni nóg w czasie ciąży zazwyczaj występuje zwykle po 20. tygodniu ciąży, gdy kręgosłup jest znacznie bardziej obciążony rosnącym w łonie matki dzieckiem, wodami płodowymi oraz rozciągającą się macicą. Zazwyczaj dolegliwość jest spowodowana utrudnionym przepływem krwii towarzyszy mu opuchnięcie. 

Ból mięśni nóg poniżej kolan może sygnalizować zakrzepicę, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu zasinienie lub zaczerwienienie skóry, która jest przy tym znacznie bardziej wrażliwa na dotyk. W takim wypadku konieczna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem. 

Ból mięśni nóg u dziecka

Ból mięśni nóg u dziecka to zazwyczaj bóle wzrostowe spowodowane wzrostem tkanki kostnej i mięśniowej. Często wzrostowe bóle nóg są odczuwane w nocy, zazwyczaj przechodzą dość szybko. Mogą się pojawiać na różnych etapach dorastania. 

Jeżeli ból mięśni nóg u dziecka trwa długo i wyjątkowo dokucza, należy skonsultować to z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci dodatkowe badania diagnostyczne. 

Reklama

Ból mięśni nóg po alkoholu

Część osób skarży się na uporczywy ból nóg po alkoholu. Przyczyna takiego stanu nie jest jasna i najlepiej skonsultować ją z lekarzem. Być może dzieje się tak z powodu odwodnienia organizmuoraz wypłukania pierwiastków takich, jak potas i magnez. Zazwyczaj jednak dolegliwość wiąże się z osłabionym układem żylnym i warto zrobić badania w kierunku zakrzepicy oraz niewydolności żył.

Reklama

Ból mięśni nóg nad kolanem

Ból mięśni nóg  umiejscowiony nad kolanem, może oznaczać przeciążenie mięśnia czworogłowego uda. Czasami dolegliwość w obszarze mięśnia jest mylona z bólem stawu lub więzadła

Jeżeli towarzyszą mu skurcze, może to oznaczać niedobory potasu i magnezu. Natomiast jeśli ból jest odczuwany w kościach, prawdopodobnie ma to związek ze zwyrodnieniami kostnymi lub kręgosłupem. 

Dowiedz się więcej:

Reaktywne zapalenie stawów - jak długo trwa, objawy, leczenie

Bolące uda - z przodu, z tyłu, z boku. Jakie są ich przyczyny?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bieganie w ciąży – czy jest bezpieczne dla matki i dziecka?
Ciężarna kobieta na bieżni
Przeczytaj artykuł
Ból kolana po bieganiu - dlaczego bolą kolana po bieganiu?
Bolące kolano po bieganiu
Przeczytaj artykuł
Ból kolana po bieganiu - jak leczyć, a jak zapobiegać?
Rozgrzewka kolana przed bieganiem
Podobne artykuły
Co na ból stawów? Domowe sposoby na bolące stawy
Ból pod pachami - możliwa diagnoza i zalecenia
Ból pięty - jakie są przyczyny bólu z tyłu i od spodu?
Ból pięty przy chodzeniu - od czego bolą i co na bolące pięty?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama


Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!