Dla Ciebie, na zdrowie!

Wypadanie zębów - kiedy, dlaczego i w jakim wieku?

Wypadanie zębów w dzieciństwie nie jest niczym niezwykłym – tak zwane mleczaki zastąpione zostają zębami stałymi. Co jednak, gdy zęby wypadają w dorosłym życiu? Co jest tego przyczyną i jak odpowiednio dbać o zęby?
Brak jednego zęba
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Wypadanie zębów

Wypadaniem zębów w żadnym przypadku nie należy martwić się, będąc dzieckiem – mleczne zęby zostają wówczas zastąpione przez stałe. Od tego momentu należy jednak uważnie przyglądać się swemu uzębieniu. Niedostateczna higiena i choroby dziąseł mogą doprowadzić do wypadania zdrowych zębów oraz doprowadzać do zakażeń, które mogą zagrażać zdrowiu całego organizmu.

Przyczyn wypadania zębów jest wiele, najczęściej jednak głównym czynnikami są: brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, choroby dziąseł i zębów, wiek oraz uwarunkowania genetyczne. Stąd też, jeśli zęby zaczną się poruszać i wypadać, konieczna będzie wizyta u stomatologa.

Przyczyny wypadania zębów u dorosłych

Jedną z z najpoważniejszych przyczyn zbyt wczesnego wypadania zębów stałych są choroby dziąseł, spowodowane nieodpowiednią dbałością o higienę jamy ustnej. Jest to zarazem jedna z najczęstszych dolegliwości dentystycznych u osób dorosłych. Czynnikiem zwiększającym podatność na choroby dziąseł mogą być również geny.

By zahamować rozwój chorób dziąseł, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej – zbyt pobieżne mycie zębów nie usuwa wszystkich bakterii oraz kamienia nazębnego, odpowiedzialnych za rozwój zapalenia. Z łatwością dostają się do przestrzeni międzyzębowej, doprowadzając do infekcji. W takim przypadku dziąsła stają się miękkie, zaczerwienione i często krwawią. To z kolei może doprowadzić do osłabienia tkanki i wypadania zębów.

Paradontoza

Poważne stadium choroby dziąseł może przekształcić się w paradontozę, czyli zapalenie przyzębia. Winowajcą również są bakterie pochodzące z kamienia nazębnego, które docierają do głębszych struktur, a nawet do kości szczęki i żuchwy, wywołując ubytki kostne. Do pierwszych objawów zalicza się odsłonięcie szyjek zębowych i zanik dziąseł.

W wyniku ubytków kostnych oraz zapalenia dziąseł dochodzi do stopniowego obluzowania zębów, a następnie ich wypadania. Ciekawe jest również to, że paradontoza atakuje nie tylko zęby, ale także implanty zębów. Stąd też bardzo ważne jest podjęcie leczenia.

Wypadanie zębów a menopauza

Problem z wypadaniem zębów dotyka zarówno osób młodych, jak i starszych. Bardzo często kłopot z zębami miewają kobiety w okresie przekwitania. Wynika to z powolnego zaniku wytrzymałości kości, w tym szczęki oraz żuchwy. Tłumaczy to, dlaczego właśnie kobiety są bardziej narażone na wypadanie zębów niż mężczyźni.

Na dodatek czynnikami zwiększającymi ryzyko wypadania mogą być nadwaga i cukrzyca.

Reklama

Jak zapobiegać wypadaniu zębów?

By uniknąć problemów z wypadaniem zębów, należy przede wszystkim odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Poza codziennym szczotkowaniem zębów trzy razy dziennie należy pamiętać o używaniu nici dentystycznej, dzięki której możliwe jest wyczyszczenie przestrzeni między zębami i usunięcie resztek, a także płynu do płukania, który dotrze do tych miejsc jamy ustnej, których nie objęła szczoteczka.

Między posiłkami warto natomiast żuć gumę, która usunie resztki pokarmu. Nawet jeśli nie widać niepokojących objawów, należy regularnie odwiedzać stomatologa i poddawać się jego kontroli, lecząc nawet najmniejsze ubytki oraz usuwając kamień nazębny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Leczenie ropnia zęba
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Jak wygląda ukruszony ząb
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Kontrola stomatologiczna zębów
Przebarwienia na zębach - białe, brązowe. Jak się ich pozbyć?
Plomba w zębie
Plomba - tymczasowa, amalgamatowa, kompozytowa. Rodzaje
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaką dawkę witaminy D stosujesz?