Dla Ciebie, na zdrowie!

Chód bociani to już nie problem dzięki ortezom na opadającą stopę

Różnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania stóp człowieka negatywnie oddziałują na kondycję całego układu kostno-stawowego. Liczne kontuzje, urazy czy zwichnięcia mają ogromny wpływ na właściwe poruszanie się. Zdarzają się także rozmaite schorzenia, które wywołują patologiczne poruszanie się człowieka. Jednym z nich jest opadająca stopa, której objawem jest chód bociani, pogarszający codzienne funkcjonowanie oraz jakość życia pacjenta. Czym on się charakteryzuje i jak można sobie z nim radzi
Orteza na opadającą stopę
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Reklama

Chód bociani – jak wygląda?

Chód bociani zwany również brodzącym, kogucim bądź końskim, to patologiczny rodzaj chodu człowieka, który wynika z niedowładu mięśni prostowników stopy oraz palców. Może być wywołany na przykład uszkodzeniem nerwu strzałkowego. Zauważalny jest szczególnie u pacjentów borykających się z opadającą stopą. Na co dzień mają oni problem z prawidłowym poruszaniem się, gdyż swoje kroki stawiają z palców na piętę, czyli odwrotnie niż osoba zdrowa. Do tego osoby te cały czas wysoko unoszą kolana, aby uniknąć potknięcia się, gdyż mają wrażenie, że zahaczą oni palcami o nawierzchnię.

Opadająca stopa i chód bociani - terapia

Opadającą stopę leczy się poprzez wyeliminowanie przyczyn uszkodzenia nerwu strzałkowego. Następnie wdraża się rehabilitację, która polega na wykonywaniu indywidualnie dobranych ćwiczeń. Poza tym w większości przypadków zaleca się stosowanie sprzętu rehabilitacyjnego w postaci ortezy na opadającą stopę, która umożliwia prawidłowe ułożenie kończyny i właściwe poruszanie się.

Reklama

Ortezy na opadającą stopę – rodzaje

W przypadku występowania opadającej stopy i chodu bocianiego możemy zastosować ortezy do kończyn dolnych statyczne bądź dynamiczne. Te pierwsze są w postaci sztywnych stabilizatorów, które utrzymują stopę w jednym i tym samym położeniu przez cały czas. Te drugie zaś ortezy są zaprojektowane w taki sposób, by mogły utrzymać fizjologiczne ułożenie kończyny dolnej, a także umożliwiały naturalny ruch stopy w trakcie chodzenia.

Reklama

Innowacyjne dynamiczne ortezy do kończyn dolnych firmy Thuasne

W trosce o pacjentów z opadającą stopą firma Thuasne zaprojektowała gamę produktów SpryStep. Powstały one dzięki opatentowanej, nowoczesnej technologii produkcji wykorzystującej precyzyjnie dobrane, różnorodne materiały kompozytowe, gwarantujące niezwykłą wytrzymałość produktu, a przy tym estetyczny wygląd. Ortezy te dostępne są w różnych, unikalnych konfiguracjach, dzięki czemu indywidualnie wspomagają codzienne funkcjonowanie chorego, poprawiając jego mobilność oraz jakość życia. W ofercie dostępna jest także orteza na opadającą stopę stworzona dla młodych pacjentów, którzy cierpią z powodu dysfunkcji chodu bądź upośledzenia fizycznego, wpływającego na staw skokowy i stopę. Jej budowa oraz zastosowane materiały zapewniają niezbędna interakcję elastyczności oraz sztywności podczas wykonywanej aktywności. Produkt ten jest bezpieczny i mogą go nosić dzieci od 18 miesiąca życia, aż do momentu uzyskania rozmiaru buta 33 (EUR).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!