Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Czym jest ciąża urojona i jak ją leczyć?

Ciąża urojona stanowi przeświadczenie kobiety, iż znajduje się ona w ciąży. Kobieta odczuwa różne objawy somatyczne, tożsame z symptomami ciążowymi, takie jak ból podbrzusza, nudności, wahania nastroju, czy zachcianki. Hormony mogą tak wpłynąć na funkcjonowanie organizmu, że zostanie wstrzymana menstruacja, a wynik domowego testu ciążowego będzie pozytywny. Dowiedz się kiedy i jak ją leczyć.
Kobieta z problemem urojonej ciąży
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ciąża urojona pojawia się najczęściej u kobiet po 30. jako wynik trudności z zajściem w ciążę, niepłodności ale też lęku przed zajściem w prawdziwą ciążę.
 • Objawy tego zaburzenia to m.in. brak miesiączki, ból brzucha, nudności, zmiany nastroju. Może dojść do takich procesów w organizmie kobiety, że kobiecie będzie rósł brzuch, powiększą się piersi, a wynik testu ciążowego będzie pozytywny.
 • Leczenie ciąży rzekomej jest konieczne, ponieważ stan kobiety może się pogorszyć i przeobrazić np. w depresję, zaburzenia osobowości, czy nerwicę.
Spis treści

Reklama

Co to jest ciąża urojona?

Ciąża urojona, określana też jako ciąża histeryczna, to stan, w którym kobieta jest przekonana, iż jest w ciąży, podczas gdy w rzeczywistości w jej macicy nie zamieszkuje płód, nie doszło bowiem do zapłodnienia komórki jajowej.

Odpowiadając na pytanie: co to jest ciąża urojona, to ciąża, która de facto nie istnieje, pomimo iż zachowanie kobiety, jej świadomość oraz fizyczne oznaki wskazują na bycie brzemienną.

Ciążę urojoną u kobiety najczęściej wywołuje silne pragnienie bycia matką. Pojawia się ona zwykle u pań zmagających się z bezpłodnością, które tak bardzo chcą mieć dziecko, że ich psychika zaczyna wpływać na fizyczność powodując symptomy, które wyglądają jak objawy ciąży.

Opisywane schorzenie występuje też w zupełnie przeciwnych przypadkach: np. kiedy kobieta bardzo boi się zajścia w ciążę (dotyczy to głównie nastolatek, młodych kobiet oraz samotnych). Na taki stan cierpią częściej panie, które w przeszłości doznały napaści seksualnej, przeżyły związek kazirodczy, czy cierpią na zaburzenia związane z psychiką (np. mają depresję, nerwicę, itp.).

Statystycznie ciąża wymyślona zdarza się przede wszystkim kobietom mającym około 33 lat. Okazuje się, że ta przypadłość jest znana medycynie od setek lat. Pierwsze wzmianki o chorobie notował już Hipokrates. Jedną ze słynnych kobiet, które borykały się z tym schorzeniem miała być królowa Anglii, Maria Tudor.

Reklama

Objawy ciąży urojonej u człowieka

Jak rozpoznać ciążę urojoną? Każda pani może przechodzić ją nieco inaczej. Do częstych objawów urojonej ciąży należy zatrzymanie miesiączki lub nieregularne krwawienia menstruacyjne. Kolejne symptomy mogą być tożsame z tymi, które faktycznie występują w czasie ciąży.

Należą do nich m.in.:

 • senność,
 • zmęczenie,
 • bóle głowy i brzucha,
 • poranne mdłości oraz wymioty,
 • wahania nastroju,
 • zachcianki.

U niemałej rzeszy kobiet dochodzi do powiększenia i uczucia tkliwości piersi, łącznie z wyciekiem wydzieliny z brodawek (laktacja). Niektórym paniom rośnie brzuch w ciąży urojonej, zdarza się, że jego obwód powiększa się w tempie „normalnej” ciąży. W poważniejszych przypadkach mogą być odczuwane ruchy dziecka oraz skurcze Braxtona-Hicksa, przepowiadające poród.

Ciąża urojona u ludzi może dać też takie obawy jak pozytywny wynik testu ciążowego. Dzieje się to za sprawą hormonów, produkowanych przez mózg kobiety. Wszystko to może sprawić, iż lekarz ginekolog na pierwszej wizycie może stwierdzić obecność ciąży – potwierdza to 18% przypadków.

Jednak już na dalszym etapie „prowadzenia ciąży” rozpoznanie ciąży urojonej nie stanowi problemu dla medyka. Nie ma bowiem jej potwierdzenia w wynikach badania USG, KTG, nie słychać pracy serca płodu, itd. 

Reklama

Leczenie ciąży urojonej

Jak pozbyć się ciąży urojonej? Należy zdawać sobie sprawę, iż leczenie ciąży urojonej to długotrwały, trudny proces, ponieważ jest to poważne schorzenie, jednak każdorazowo należy podjąć próbę terapii.

Nieleczenie tej anomalii może bowiem doprowadzić do poważniejszych dysfunkcji na tle psychicznym. Zostawiona sobie urojona ciąża u kobiety może spowodować u niej zaburzenia osobowości, depresję, nerwice, stany lękowe i wiele innych powikłań.

Kuracja tego schorzenia wymaga współpracy lekarzy różnych specjalizacji, przede wszystkim ginekologa, psychologa i psychiatry. Często medycy decydują się w tym przypadku na psychoterapię, rozłożoną na kilka-kilkanaście miesięcy (a jak jest taka potrzeba, to na dłużej), ponadto lekarze najczęściej muszą wprowadzić farmakoterapię.

Objawy ciąży urojonej zwykle mijają po takim postępowaniu, po około kilku-kilkunastu miesiącach. Niektórzy specjaliści sięgają po bardziej alternatywne metody lecznicze, takie jak np. hipnoza, masaże, czy doświadczenie fałszywego porodu.

Fizyczne symptomy urojonej ciąży należy sprawdzić badaniami ogólnymi i obrazowymi, by wykluczyć istnienie innych chorób, które mogą wywoływać te oznaki.

Warto podkreślić, że ogromną rolę w powodzeniu terapii mają bliscy chorej, którzy powinni otoczyć ją wsparciem i zrozumieniem.

Reklama

Ciąża urojona a rzekoma

Za urojoną ciążę uznaje się przeświadczenie, że jest się w ciąży, podczas gdy naprawdę ciąża nie występuje. Jest to bardziej wiara kobiety w to, że za kilka miesięcy będzie mamą, niż odczuwanie jakiś objawów somatycznych. Stanowi to rodzaj zaburzenia myślenia.

Natomiast stan, kiedy psychika kobiety tak mocno wpływa na cielesne procesy biochemiczne, hormony, że aż ciało reaguje zmianami do złudzenia przypominającymi objawy ciążowe, medycyna określa jako ciąża rzekoma. Jest to zaburzenie nerwicowe, nazywane też pseudociążą albo ciążą fantomową (klasyfikowane psychiatrycznie jako ICD-10, DSM-V).

Objawy ciąży rzekomej to wymienione już wcześniej m.in. takie oznaki jak zatrzymanie okresu, powiększenie brzucha i piersi, a nawet macicy (co może być uwidocznione na obrazie USG), ponadto nudności, zmiany nastroju, senność, zachcianki pokarmowe, bóle brzucha, a nawet w późniejszej fazie „ciąży” – wrażenie odczuwania ruchów płodu, czy skurczy porodowych.

Potocznie jednak tych dwóch pojęć: ciąża urojona i ciąża rzekoma używa się wymiennie.

Można nadmienić, że podobny stan może pojawić się u mężczyzn – to tzw. zespół Kudawy. Ciąża współczulna to zaburzenie, w którym obserwuje się, że mężczyźni silnie związani ze swoimi partnerkami współodczuwają ich prawdziwe ciąże i porody, mając podobne do ciążowych objawy.

Tacy panowie mogą tyć, cierpieć na bóle brzucha, nudności, czy skurcze odczuwane w okolicy podbrzusza. Jednak zwykle mijają one zaraz po porodzie i nie stanowią zagrożenia dla ich zdrowia psychicznego.

Czytaj również

Bibliografia

 • Alasdair D. Cameron, Psychiatria, Urban & Partner, 2005, Wrocław, II, s. 168, seria: Crash Course, ISBN 978-83-8958-176-1.
 • Bręborowicz Grzegorz, Położnictwo i ginekologia Tom 1-2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020, Warszawa, 3, ISBN 9788320060638.
 • Hanley Jane, Zaburzenia psychiczne w ciąży i połogu, Wydawnictwo Medyczne Urban&Partner, 2012, ISBN 12144846.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ciąża
Inhalacje w ciąży - na katar, kaszel i zatoki. Czy można je robić?
Kobieta w ciąży inhaluje się z użyciem naturalnych olejków
Sączenie wód płodowych - objawy i test. Jak długo trwa i kiedy jechać do szpitala?
Kobieta w ciąży patrząca na usg dziecka
Prowadzenie ciąży - jak wygląda na NFZ i prywatnie? Co przysługuje pacjentce?
Badanie przed porodem
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?
Sfrustrowana para
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?
Kobieta w ciąży bliźniaczej pokazuje zdjęcie USG
Ciąża bliźniacza - objawy. Jak w nią zajść i kiedy jest widoczna na USG?
Wykonany test ciążowy
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?
Kobieta trzyma w dłoni zdjęcie z badania USG w ciąży
Ciąża bliźniacza dwujajowa tydzień po tygodniu – USG, poród

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!