ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Paroksetyna - dawkowanie, działanie i skutki uboczne. Cena

Paroksetyna to jeden z przedstawicieli leków przeciwdepresyjnych z grupy inhibitorów SSRI. Leki z tej grupy stają się coraz powszechniejsze, a liczba sprzedanych opakowań rośnie z roku na rok. Dzieje się tak z tego powodu, że każdego roku wzrasta zachorowalność na depresję i inne choroby psychiczne.
Mężczyzna cierpiący na zaburzenia lękowe
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest paroksetyna?

Paroksetyna należy do grupy leków zwanych SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor), czyli selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Ale czym jest ta serotonina? Jest to jeden z najważniejszych neuroprzekaźników obecnych w organizmie - popularnie nazywa się ją hormonem szczęścia. Ilość serotoniny w mózgu wpływa na zachowanie psychiczne organizmu. Niski poziom tego związku może powodować agresję, zmęczenie czy też depresję. W organizmie człowieka istnieją specjalne białka, które mają za zadanie eliminować serotoninę ze szczelin synaptycznych znajdujących się pomiędzy neuronami. 

Działanie paroksetyny polega na blokowaniu transporterów wychwytujących serotninę, zwiększając tym samym jej stężenie w szczelinach synaptycznych, a co za tym idzie, zwiększając neuroprzekaźnictwo między komórkami. 

Reklama

Dawkowanie paroksetyny

Paroksetyna została wprowadzona do lecznictwa w 1990 roku, a w jej oficjalnych wskazaniach terapeutycznych można znaleźć między innymi:

Przeważnie stosuje się dawkę w wysokości 20 mg na dobę, choć jest to uzależnione od stopnia ciężkości i rodzaju schorzenia, na które został przepisany preparat. Zwiększanie dawki odbywa się stopniowo, po 10 mg co kilka tygodni. Maksymalna dawka jaką można dziennie przyjmować to 50 lub 60 mg. 

Paroksetyna w pierwszych dniach stosowania nie będzie przynosiła większych rezultatów. Na efekty działania paroksetyny trzeba poczekać co najmniej dwa tygodnie lub dłużej. Żeby leczenie było skuteczne, należy lek przyjmować co najmniej przez sześć miesięcy. 

Fachowa literatura podaje też nieoficjalnie, że bardzo skuteczna jest paroksetyna w leczeniu przedwczesnego wytrysku, jednakże nie znajduje się to aktualnie w jej oficjalnych wskazaniach.

Reklama

Skutki uboczne paroksetyny

Jako że jest to lek stosowany już od prawie trzydziestu lat to został on całkiem dobrze poznany i można powiedzieć, że wśród lekarzy i naukowców ma paroksetyna opinie pozytywne. Wysoka skuteczność działania w połączeniu z niewielkimi działaniami ubocznymi sprawia, że jest to lek bardzo chętnie stosowany. 

Jednakże zgłębiając ulotkę paroksetyny zawsze znajdzie się kilka skutków ubocznych, o których trzeba wiedzieć. Najczęściej podczas stosowania leku może dojść do objawów natury gastrycznej (wzdęcia, nudności, wymioty, bóle brzucha i biegunki), a także do zaburzeń łaknienia, senności, zawrotów i bólów głowy, zaburzeń koncentracji czy nieostrego widzenia. 

Rzadziej dochodzi do zaburzeń krzepnięcia, splątania, omamów, a także hiponatremii, bradykardii, zespołu serotoninowego, jaskry czy zapalenia wątroby. Odnotowywano także pewien wpływ paroksetyny na orgazm – jednym z rzadszych działań ubocznych są właśnie różnego rodzaju zaburzenia seksualne.

Mimo, że stosuje się paroksetynę na lęki to jednak paradoksalnie mogą też wystąpić epizody paniki czy właśnie lęku. Jest to dość rzadkie zjawisko ale całkiem możliwe. Trzeba także zaznaczyć, że pomimo stosowania paroksetyny na nerwice różnego typu to leczenie nie zawsze jest skuteczne. Czasami może nawet dojść do pojawienia się myśli lub zachowań samobójczych. Odnotowywano takie przypadki w trakcie terapii, lub krótko po jej zakończeniu. 

Należy również pamiętać, że paroksetyna może upośledzać zdolności psychomotoryczne czy sprawność intelektualną i dlatego należy zachować ostrożność w przypadku prowadzenia samochodów czy obsługi maszyn. 

Reklama

Cena paroksetyny

Aktualnie w Polsce nie można kupić paroksetyny bez recepty. Aby ją zdobyć należy najpierw udać się do lekarza, który określi diagnozę i wystawi odpowiedni dokument jakim jest recepta. Posiadając takową można zakupić paroksetynę w aptece, na terenie całego kraju. 

Cena paroksetyny w aptece jest uzależniona od wybranego odpowiednika leku, dawki i stopnia refundacji. W przypadku recepty na pełnopłatny lek należy liczyć się z wydatkiem około 20 – 30 złotych za jedno opakowanie. Za taki sam lek, ale w wersji refundowanej należy zapłacić dużo mniej, bo kilka, lub kilkanaście złotych.

Reklama

Leki i preparaty zawierające paroksetynę

Czytaj również

Bibliografia

  • S. Pużyński, J. Landowski, J. Rybakowski i in.; Paroksetyna w leczeniu dużej depresji – wyniki badań wieloośrodkowych w Polsce; Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii; 3; 97; 62-80
  • J. Samochowiec, J. Rybakowski, P. Gałecki, A. Szulc, J. Rymaszewska, W.J. Cubała, D. Dudek; Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego dotyczące leczenia zaburzeń afektywnych u kobiet w wieku rozrodczym. Część I: Leczenie depresji; Psychiatria Polska; 2019; 53(2); 245-262
  • J. Pełka-Wysiecka, J. Samochowiec; Depresja – czy faktycznie zróżnicowana farmakoterapia?;
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!