Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Diagnostyka tarczycy może pomóc w problemach z zajściem w ciążę

Zaburzenia czynności tarczycy u kobiet w wieku rozrodczym wpływają na stres oksydacyjny, co przekłada się na problemy z zajściem w ciążę - wynika z badań naukowców z ICZMP w Łodzi.
Kobieta w czasie badania tarczycy
Źródło: 123RF
Spis treści

"Naszym zdaniem w wielu przypadkach wdrożenie właściwego leczenia u kobiet z dysfunkcją tarczycy w krótkim czasie umożliwia zajście w ciążę" – mówi PAP prof. Małgorzata Karbownik-Lewińska z Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, która naukowo zajmuje się stresem oksydacyjnym.

Reklama

Co to jest stres oksydacyjny?

Stres oksydacyjny to sytuacja, w której w organizmie powstaje więcej wolnych rodników (i innych reaktywnych form tlenu), niż są je w stanie zneutralizować naturalne mechanizmy obronne, takie jak enzymy i substancje antyoksydacyjne.

"Wolne rodniki niszczą struktury biologiczne, ale w warunkach fizjologicznych – czyli w warunkach pełnego zdrowia – pewien ich poziom jest niezbędny; tym bardziej, że reakcje związane ze stresem oksydacyjnym są potrzebne do przebiegu wielu procesów fizjologicznych, tj. chociażby syntezy hormonów tarczycy" – wyjaśniła ekspertka z ICZMP w Łodzi.

Jak podkreśliła, dopiero przy wyższym poziomie stresu oksydacyjnego dochodzi do zjawisk patologicznych.

Zbyt długo utrzymujący się stres oksydacyjny może być przyczyną m.in.

Specjaliści z Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych ICZMP przeprowadzili badania, mające wykazać związek pomiędzy odbiegającym od optymalnego poziomem hormonu TSH u kobiet w wieku prokreacyjnym, a stresem oksydacyjnym.

Reklama

Czym jest hormon TSH?

TSH, czyli hormon tyreotropowy, wytwarzany jest przez przysadkę. Pobudza on tarczycę do syntezy i wydzielania hormonów (tyroksyny - T4 i trijodotyroniny - T3), które z kolei stymulują przebieg procesów metabolicznych. Zmiany stężenia TSH we krwi mogą wskazywać zarówno na rozpoczynające się (a więc nieznaczne), jak i na ciężkie zaburzenia w pracy tarczycy; to właśnie poziom TSH ulega jako pierwszy zmianie u pacjenta z rozpoczynającą się dysfunkcją tarczycy. Zbyt niskie stężenie TSH może świadczyć o nadczynności tarczycy, a zbyt wysokie – o jej niedoczynności.

Reklama

Jakie badania przeprowadzono?

Badania przeprowadzono u pozornie zdrowych kobiet w wieku prokreacyjnym. W ich przypadku poziomy hormonów tarczycy i wskaźnika TSH mieściły się w granicach wartości referencyjnych (od około 0,5 do 4,5 mIU/l). Pozornie zdrowych, bowiem – jak podkreśla prof. Karbownik-Lewińska – wiadomo, że u osób stosunkowo młodych stężenie TSH powinno wynosić najwyżej 2,5 mIU/l, czyli mieścić się w dolnym przedziale wartości referencyjnych.

W związku z tym w świecie naukowym toczy się debata, czy pacjentki w wieku prokreacyjnym, a w szczególności będące już w ciąży lub planujące ciążę – u których wskaźnik TSH jest wyższy, choć jeszcze w normie – powinny być leczone podobnie, jak osoby z rozpoznaną niedoczynnością tarczycy. W badaniach przeprowadzonych przez specjalistów z ICZMP wykazano, że kobiety w wieku prokreacyjnym, choć jeszcze nie ciężarne, u których wskaźnik TSH był w górnym przedziale wartości referencyjnych (powyżej 2,5 mIU/l), częściej miały nieprawidłowe wartości lipidogramu. Jak powszechnie wiadomo, nieprawidłowy lipidogram ma związek z podwyższonym ryzykiem miażdżycy i chorób układu krążenia. U tych samych pacjentek podwyższony był także poziom oksydacyjnych uszkodzeń lipidów błon komórkowych (peroksydacji lipidów), będący wskaźnikiem stresu oksydacyjnego.

"W naszym odczuciu pacjentki z takimi wynikami badań powinny być poddane bardzo wnikliwej obserwacji, a w większości przypadków - leczeniu" – podkreśliła prof. Karbownik-Lewińska.

Wiadomo, że wyższe stężenia TSH wiążą się z obniżonym prawdopodobieństwem zapłodnienia. Dlatego – uwzględniając wyniki łódzkich badań można założyć, że to właśnie stres oksydacyjny w jakiś sposób utrudnia zapłodnienie, albo przynajmniej stanowi jeden z mechanizmów niepłodności u pacjentek z dysfunkcją tarczycy – sugeruje badaczka.

Reklama

TSH a stres oksydacyjny

"Jeżeli te pacjentki będą właściwie leczone lewoskrętną tyroksyną (tak jak pacjenci ze zdiagnozowaną niedoczynnością tarczycy), to TSH ulegnie obniżeniu i prawdopodobnie również stres oksydacyjny zostanie obniżony. Myślę, że w tym mechanizmie bardziej prawdopodobne będzie zajście w ciążę. To, że pacjentki z niższymi wartościami TSH mają większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest już udokumentowane" – oceniła ekspertka.

Udowodnienie wpływu nieznacznych zaburzeń czynności tarczycy na stres oksydacyjny, a tym samym na problemy związane z zajściem w ciążę, będzie wymagało jeszcze wieloletnich badań. Ale zdaje się to potwierdzać codzienna praktyka lekarzy z Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych ICZMP.

"Z naszej codziennej praktyki lekarskiej wynika, że u wielu pacjentek z nieoptymalnymi wynikami testów czynności tarczycy, które długo nie mogły zajść w ciążę, po rozpoznaniu dysfunkcji tarczycy i wdrożeniu właściwego leczenia, u większości z nich dochodzi w krótkim czasie do zapłodnienia" – podsumowała prof. Małgorzata Karbownik-Lewińska. 

Czytaj również:

Materiał opracowano na podstawie PAP Nauka

Bibliografia

  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,77474,czy-diagnostyka-chorob-tarczycy-pomoze-rozwiazac-problemy-z-zajsciem-w-ciaze
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Problemy z zajściem w ciążę
Kryptozoospermia a ciąża. Czy może być przyczyną męskiej niepłodności?
Plemniki
Podobne artykuły
Kobieta i hormon ciałka żółtego
Ciałko żółte - jak powstaje, jak wygląda?
Produkty zawierające idealne witaminy dla mężczyzn
Jakie witaminy powinni stosować mężczyźni starając się o dziecko?
Kartka z kalendarza miesiączkowego
Niedomoga lutealna - jaki ma wpływ na zajście w ciążę?
Para trzymająca się za ręce
Jak zwiększyć płodność? 8 sposobów na poprawę płodności
Kobieta trzyma test ciążowy
Problemy z zajściem w ciążę - od czego zacząć? Badania

Reklama


Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!