USG tarczycy - przygotowanie do badania i interpretacja wyników

USG tarczycy to jedno z badań pozwalających ocenić stan gruczołu tarczycy. Jak wygląda przygotowanie do USG tarczycy i w jaki sposób należy odczytać jego wyniki?
Osoba u lekarza podczas prześwietlenia tarczycy
Źródło: 123RF
Spis treści

USG tarczycy pozwala określić rozmiar, kształt, strukturę i położenie gruczołu tarczycy. Badanie to umożliwia wykrycie zmian, których nie da się rozpoznać podczas badania palpacyjnego, oraz tych, których nie widać na obrazie scyntygraficznym. USG tarczycy pozwala także na różnicowanie charakteru zmian guzowatych powstałych w obrębie gruczołu.

USG tarczycy - przygotowanie

Do USG tarczycy nie trzeba przygotowywać się w żaden szczególny sposób. Warto mieć za to ze sobą wyniki innych badań – na przykład poprzedniego USG, poziomu hormonów we krwi lub scyntygrafii tarczycy. Warto dodać, że USG tarczycy jest bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne, dzięki czemu bez obaw można je wykonywać u kobiet w ciąży i dzieci. W trakcie badania pacjent powinien leżeć z lekko odchyloną głową. Szyja musi być odsłonięta, a wszystkie ozdoby (na przykład łańcuszki) muszą być wcześniej zdjęte.

Zobacz: Jak przygotować się do USG?

USG tarczycy – wyniki

Objętość tarczycy powinna wynosić średnio 18 ml u kobiet i 25 ml u mężczyzn. Wynik powyżej tej normy wskazuje na rozwój wola tarczycy. Prawidłowy miąższ gruczołu to tak zwany miąższ normoechogenicznegy. Jeżeli nie jest on zbudowany tak, jak powinien, w wynikach badań określa się go mianem niejednorodnego. Jeśli w opisie znajdziemy informację, że w tarczycy znajduje się obszar bezechowy, jest to najczęściej oznaka obecności płynu w gruczole – cysty lub torbieli. Inną nieprawidłowością, która może zajść w obrębie tarczycy jest jej zwapnienie. Gruczoł ten jest narażony także na powstawanie guzków.

Zobacz też: USG – jak to działa?

Wyniki USG tarczycy a nowotwór

Samodzielna diagnoza, nawet jeśli jest wykonywana na podstawie badania i jego fachowego opisu, nie jest zalecana. Na wyniki USG tarczycy zawsze powinien spojrzeć lekarz. Zwykle nie można jednoznacznie stwierdzić czy zmiana unaoczniona w obrazie USG jest złośliwa. Są jednak elementy, które sugerują toczący się w obrębie tarczycy złośliwy proces nowotworowy. Jedną z cech na to wskazujących jest tak zwana hipoechogeniczność gruczołu. Około 2/3 zmian złośliwych ma właśnie taki charakter. Ważnym wskaźnikiem jest także obecność mikrozwapnień o średnicy mniejszej niż 2 mm. W 75 procentach przypadków towarzyszą one rakom brodawkowatym i rdzeniastym. Większe zwapnienia zazwyczaj są oznaką łagodnychzmian. Na złośliwość guza wskazuje obraz naciekania sąsiadujących z nim struktur oraz uwidocznienie przerzutów w węzłach chłonnych. Ostatecznego rozpoznania dokonuje się na podstawie wyniku biopsji celowanej wykonywanej pod kontrolą USG.

Ile kosztuje USG tarczycy?

Koszt wykonania badania USG tarczycy to około 100 zł. Cena ta waha się w zależności od przychodni i jej lokalizacji. USG tarczycy można wykonać bezpłatnie pod warunkiem otrzymania skierowania od endokrynologa. Takiego dokumentu nie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

​Zobacz też: Akromegalia

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Jakie objawy osłabienia organizmu najczęściej obserwujesz?

  Senność i brak energii

  Nawracające infekcje

  Utrudnione gojenie uszkodzeń skóry

  Wysypki skórne

  Dolegliwości układu pokarmowego

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama