Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Dieta OXY – opinie, przepisy, efekty. Przykładowy jadłospis

Dieta OXY jest niezwykle popularna w mediach społecznościowych. Trudno jednak szukać opracowań na jej temat w literaturze naukowej. By dowiedzieć się więcej, sięgamy zatem po informacje zawarte na stronie internetowej. Czym jest dieta OXY, jakie daje efekty i czy jest bezpieczna dla organizmu?
Sałatka w diecie OXY
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest dieta OXY?

Twórcy diety OXY określają ją jako dietę białkowo-rotacyjną, co wynika ze zmiennej proporcji między makroskładnikami w czasie jej stosowania. Cały cykl składa się z 4 faz, które trwają po 7 dni.

Wyróżniamy następujące etapy:

 • DETOX – potocznie nazywana fazą oczyszczania. Jej zadaniem jest przygotowanie organizmu do odchudzania. Zakłada spożywanie większej ilości warzyw, owoców, szczególnie w postaci koktajli.
 • FAT BURNING – faza szybszego spalania tkanki tłuszczowej, w której zwiększeniu ulega udział białka (głównie pochodzenia zwierzęcego). Stanowi ono 30-40 proc. wartości energetycznej. Podczas tego etapu w jadłospisie nie pojawiają się produkty zbożowe (np. chleb, kasza) i owoce.
 • STEP – etap zwiększonego udziału białka pochodzenia roślinnego. W odróżnieniu od poprzedniej fazy, menu zostaje wzbogacone głównie o nasiona roślin strączkowych, ale również ryby oraz nabiał. W jadłospisie pojawiają się także produkty zbożowe w postaci płatków i pieczywa chrupkiego. Mniej jest w nim natomiast posiłków mięsnych.
 • BALANCE – w tej fazie następuje równowaga między makroskładnikami. Do menu zostają wprowadzone wcześniej wykluczone produkty, w tym: owoce i większość zbóż.

Plan w diecie OXY jest dobierany na podstawie:

 • masy ciała,
 • płci,
 • wieku,
 • poziomu aktywności fizycznej,
 • celu.

Do wyboru mamy 3 warianty diety: OXY, OXY Vege, OXY Vege + Fish, a każdy z nich składa się z 5 posiłków. Możemy dostosować rodzaj planu: szybki lub angażujący oraz tradycyjny lub mieszany, a w trakcie diety wymieniać posiłki zgodnie z naszymi preferencjami. Podczas generowania menu zostaniemy poproszeni o wypełnienie testu „motywacji do odchudzania”, a w aplikacji znajdziemy moduł poświęcony temu tematowi.

Reklama

Dieta OXY - 4-stopniowy podział

Dieta OXY rozpoczyna się fazą oczyszczania. Modny od jakiegoś czasu detoks budzi jednak mieszane odczucia. Pamiętajmy, że organizm każdego dnia pozbywa się zbędnych produktów przemiany materii i nie potrzebuje stosowania specjalnych zabiegów np. spożywania koktajli. By wesprzeć pracę narządów wystarczy jedynie zwiększyć spożycie warzyw i owoców w codziennym menu, a w szczególności w ich surowej postaci i jak najmniej przetworzonych (w miarę możliwości ze skórką).

W kolejnym kroku przechodzimy do faz o zwiększonym udziale białka. OXY posiada kilka cech popularnej diety Dukana, nie jest jednak jednostronnie białkowa i nie trwa zbyt długo. Dzięki temu nie przyczynia się do wzrostu ryzyka zachorowania na choroby nerek, wątroby czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dodatkowo na tych etapach, twórcy rekomendują specjalny shake, który ma zapobiegać zaparciom związanym z zwiększoną ilością białka w diecie, a zmniejszonym udziałem produktów zbożowych będących źródłem błonnika.

Koktajl w diecie OXY składa się z:

 • liofilizowanej żurawiny,
 • otrębów owsianych,
 • babki płesznik,
 • ksylitolu,
 • kefiru.

Ostatnim etapem jest stabilizacja, która opiera się na opracowanym przez towarzystwa naukowe rozkładzie makroskładników. Zadaniem tego kroku jest zmniejszenie ryzyka efektu jo-jo. To ciekawy koncept, jeśli tylko mamy świadomość, że nawet wprowadzenie dodatkowej fazy nie gwarantuje dożywotniego efektu. Zbyt szybkie wyjście z diety i powrót do starych nawyków żywieniowych, jak w przypadku każdego planu, może bowiem spowodować wzrost masy ciała z nadwyżką sprzed etapu odchudzania.

Dieta OXY - jadłospis

Każdy etap diety OXY różni się od siebie rodzajem potraw zaproponowanych w planie. Pierwsza faza charakteryzuje się dużą ilością owoców oraz warzyw i większą, niż na innych etapach, zawartością produktów zbożowych.

Na śniadanie najczęściej pojawiają się: owsianka, płatki na mleku czy kanapki, a na przekąskę: koktajle, kanapki i owoce. Natomiast najczęstszą propozycją obiadową jest mięso lub ryba z warzywami i kaszą, a kolacyjną koktajl, sałatka oraz kanapki.

W drugiej fazie w menu wykorzystujemy dużą ilość produktów białkowych, w szczególności mięsa, a wykluczamy zboża. Na śniadanie dostaniemy propozycję sałatki z mięsem, jogurtu lub serka twarogowego z dodatkami czy jajek w postaci jajecznicy lub omleta. Na przekąskę zaproponowane są pasty roślinne z warzywami, OXY shake, nabiał z warzywami czy sałatki. Obiad jest w formie mięsa z warzywami, a kolacja sałatki z rybą lub jajkami.

Faza STEP również charakteryzuje się większym spożyciem różnych źródeł białka, ale jest w niej mniej mięsa, a więcej produktów pochodzenia roślinnego. Na śniadanie zwiększeniu ulega udział węglowodanów w porównaniu z poprzednią fazą i tu możemy spotkać się z takimi propozycjami, jak nabiał z pieczywem chrupkim lub owsianka. Przekąski są bardziej urozmaicone niż w poprzedniej fazie. Zaproponowane są takie dania jak: OXY shake, kakao, orzechy, nabiał czy koktajle. Na obiad najczęściej dostaniemy rybę z warzywami lub zupy. Na kolacje pojawiają się dania z nasionami roślin strączkowych.

Ostatnią fazą jest faza BALANCE. Tutaj ponownie zostają wprowadzone owoce i produkty węglowodanowe. Na śniadanie możemy się spodziewać kanapki, jaglanki czy płatków zbożowych. Na przekąskę w rozpisce znajdują się owoce, nabiał, koktajle, orzechy czy sałatki. Natomiast obiad jest najczęściej w formie mięsa z warzywami. Kolacja bazuje na koktajlach, kanapkach czy kaszy z warzywami.

Reklama

Efekty diety OXY

Jakie są efekty diety OXY? Trwa ona stosunkowo krótko, dlatego powinno być nam łatwiej na niej wytrwać.

O ile sam koncept wydaje się ciekawy, tak trudno określić możliwy efekt końcowy. Na stronie twórców OXY ciężko znaleźć bowiem sugerowaną utratę masy ciała po zastosowaniu kuracji. Po wygenerowaniu diety nie otrzymamy także kluczowej informacji dla efektywnej redukcji masy ciała, tj. jaki deficyt kaloryczny jest przewidziany dla konkretnego planu. Niestety nie znając nawet podstawowych założeń nt. deficytu czy szacowanego czasu osiągnięcia celu nie można odgórnie określić, jaki efekt osiągnie dana osoba po zastosowaniu planu.

Problemem może być także jej niedostosowanie do bardzo indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Dlatego przed jej wdrożeniem warto skonsultować się z dietetykiem bądź lekarzem. Ze względu na rotacyjny charakter grup produktów i proporcje między składnikami odżywczymi nie jest ona także rekomendowana osobom zmagającym się z chorobami m.in.:

I najważniejsze, pamiętać należy, że skuteczna dieta to taka, która zakłada stałą zmianę nawyków żywieniowych, a jej rozpoczęcie nie wymaga przechodzenia przez kolejne etapy przygotowania organizmu. Jeśli zatem od samego początku wdrożymy zasady racjonalnego odżywiania, zmniejszymy spożycie żywności wysokoprzetworzonej, a zwiększymy ilość warzyw i owoców w codziennym menu, osiągniemy i utrzymamy wymarzony efekt.

W codziennym zabieganiu często brakuje jednak pomysłów na to, co i kiedy powinniśmy jeść. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy ekspertów. Na rynku dostępne są dobrze zbilansowane programy dietetyczne. Poza spersonalizowanym pod nasze cele planem żywieniowym, dostajemy też pełne wsparcie dietetyka oraz tysiące kulinarnych inspiracji.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Diety
Koszerne jedzenie - co to jest żywność koszerna?
Koszerne jedzenie
Dieta wątrobowa. Przepisy na cały tydzień. Co można jeść?
Pieczony dorsz to dobra propozycja na obiad przy diecie wątrobowej
Dieta detox, czyli jadłospis, który oczyści Twój organizm z toksyn w 1, 3 lub 7 dni
Pokarmy usuwające toksyny z organizmu
Podobne artykuły
Soki owococo-warzywne
Dieta płynna - przepisy i jadłospis. Co jeść?
Produkty o niskim indeksie glikemicznym
Dieta 1000 kcal - dla kogo jest polecana? Na jakie efekty liczyć?
Produkty diety katogenicznej
Dieta ketogeniczna - jak zacząć i co jeść? Zasady, efekty i jadłospis
Kobieta z płaskim brzuchem
Dieta na płaski brzuch - jak wygląda i na czym polega? Sprawdź, jak schudnąć z tej partii ciała
Dieta redukcyjna
Dieta redukcyjna - jadłospis. Sprawdzone posiłki na redukcję

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!