Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Jakie są przyczyny piany w moczu i co oznacza w ciąży?

Piana w moczu stanowi objaw, który niekiedy ma związek z czynnikami, takimi jak większy wysiłek fizyczny, stres, czy za mała podaż płynów. Czasem jednak pieniący się mocz wynika z chorób istniejących w organizmie, np. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego krwi, czy schorzeń związanych z nerkami. Mocz z pianą może być jednak szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży oraz dla płodu.
Piana w moczu może świadczyć o wielu schorzeniach
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Piana w moczu może wiązać się z czynnikami, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia osoby, u której wystąpił ten objaw. Chodzi tu o takie okoliczności jak np. stres, duży wysiłek fizyczny, czy za mała ilość wypijanych płynów.
 • Pienisty mocz może także, niestety, wynikać z różnych chorób, spośród których niektóre uznaje się za groźne dla organizmu. Są to m.in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze krwi, schorzenia związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem nerek, czy szpiczak mnogi.
 • Pieniący się mocz w ciąży może oznaczać niebezpieczną dla ciężarnej i płodu gestozę, ale także m.in. cukrzycę, zawyżone ciśnienie tętnicze krwi, bądź niewydolność krążeniową.
 • W przypadku wystąpienia objawu jakim jest piana w moczu należy wykonać badanie ogólne moczu oraz udać się do lekarza. Ciężarna z takim symptomem powinna niezwłocznie powiadomić o tym fakcie ginekologa prowadzącego ciążę.
SPRAWDŹ TEŻ: Białko w moczu - co to oznacza? Jakie są objawy i norma?
Spis treści

Reklama

Co oznacza piana w moczu?

Badanie moczu powinno się wykonywać regularnie, przynajmniej raz na rok, chyba, że zalecenia lekarskie dla konkretnego pacjenta przedstawiają się odmiennie. W wyniku obserwacji mikroskopowej oraz szczegółowej analizy laboratoryjnej niekiedy stwierdza się pewne nieprawidłowości.

Jedną z nich jest piana w moczu, czyli występowanie białka w moczu. Ten rodzaj anomalii można też spostrzec samodzielnie, podczas oddawania moczu do ubikacji.

Co oznacza pieniący się mocz? Powody mogą być niegroźne, ale też bardzo poważne. Dlatego nie należy ignorować tego objawu, lecz uważniej przyglądać się swojemu organizmowi, a jeśli symptom nie mija oraz/lub pojawiają się inne niepokojące oznaki, najlepiej jak najszybciej udać się na wizytę lekarską.

Pianę w moczu mogą spowodować m.in. takie czynniki jak:

 • stres,
 • intensywny wysiłek fizyczny,
 • odwodnienie organizmu,
 • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej,
 • dieta bogata w białko,
 • gorączka,
 • niedawno przebyta infekcja.

Za pianę w urynie może odpowiadać ciąża, bądź zbyt mocny strumień moczu, powodujący wzburzenie i pienienie.

Z czym jeszcze może wiązać się piana w moczu? Przyczyny o poważniejszym charakterze to przede wszystkim groźne dla zdrowia choroby, dające objaw pieniącego się strumienia moczu, a nierzadko również inne symptomy (np. krwiomocz, puchnięcie kończyn, bóle głowy i stawów).

Należą do nich głównie cukrzyca, nadciśnienie tętnicze krwi oraz schorzenia dotyczące funkcjonowania nerek, np. kłębuszkowe zapalenie nerek, czy zespół nerczycowy, a także choroby autoimmunologiczne.

Poza tym mocz się pieni w przypadku zachorowania na szpiczaka mnogiego, czyli nowotworu bytującego w komórkach plazmatycznych krwi. Na szczęście jest to to rzadko występujący typ raka, zwykle u osób po 65. roku życia.

Reklama

Jak wygląda pieniący się mocz?

Mocz z pianą może pojawić się w toalecie w wyniku stosowanych środków czyszczących i dezynfekujących, zainstalowanych w muszlach klozetowych. Wówczas nierzadko oprócz piany można zauważyć podbarwienie cieczy znajdującej się w ubikacji na kolor owego detergentu.

Piana na moczu, która może niepokoić, to tworzenie się niewielkich pęcherzyków powietrza na urynie w trakcie oraz tuż po oddaniu moczu. Jak już wcześniej zostało napisane, trudno stwierdzić gołym okiem czy pieniący się mocz stanowi niebezpieczne dla zdrowia i życia odstępstwo od normy, czy jest rezultatem błahego powodu.

W każdym przypadku powinno się przeprowadzić badanie ogólne moczu oraz udać na wizytę lekarską.

Jeśli analiza moczu potwierdzi występowanie w nim białka, czyli takiego stężenia, które przewyższa 200 mg/l, oznacza to, że proces gromadzenia i filtracji aminokwasów w organizmie przebiega nieprawidłowo.

Wówczas medyk z pewnością zleci wykonanie dodatkowych badań, takich jak m.in.

 • oznaczenie miana ASO,
 • poziom kreatyniny i mocznika w surowicy krwi,
 • stężenie lipidów, sodu i potasu,
 • morfologia krwi.

Niekiedy niezbędne okazuje się poddanie się badaniu obrazowemu, takiemu jak USG nerek, zwłaszcza w przypadku podejrzenia schorzenia związanego z tym organem.

Pienisty mocz nie zawsze oznacza poważne konsekwencje dla zdrowia, czasem wystarczy jedynie wyeliminować czynnik prowadzący do takiego objawu, czyli np. zredukować stres, zmniejszyć intensywność treningów, zwiększyć ilość przyjmowanych płynów, zredukować produkty białkowe w diecie, itp.

Pieniący się mocz w ciąży

Natomiast w ciąży pieniący się mocz może występować fizjologicznie. Nerki są w tym czasie bardzo obciążone zwiększoną filtracją krwi, w związku z tym przyszła mama może obserwować taki objaw. Zwiększona ilość białek zwykle jest zatrzymywana we krwi, jednak w trakcie ciąży czasem ich znikoma część przenika do moczu.

Jeśli jednak ciężarna zauważy inne niepokojące oznaki oraz pogłębienie wiodącego symptomu, powinna natychmiast powiadomić o tym lekarza prowadzącego ciążę.

Piana na powierzchni moczu może mieć związek z bardzo ryzykownymi dla zdrowia ciężarnej i płodu konsekwencjami. Może bowiem wynikać m.in. z zatrucia ciążowego. Gestoza, bo tak się je inaczej określa, stanowi najbardziej poważną przyczynę omawianej dolegliwości.

Poza zmienionym wyglądem uryny, obserwuje się również występowanie obrzęków kończyn dolnych, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi oraz rzucawkę (prowadzącą nawet do drgawek i śpiączki). W wyniku zatrucia ciążowego u dziecka może wystąpić znacznie zmniejszona masa urodzeniowa.

Za pieniący się mocz w ciąży odpowiedzialność może także ponosić gorączka, wysiłek fizyczny, czy spożywanie posiłków zawierających duży poziom białka. Poza tym kobieta będąca w ciąży może cierpieć na takie schorzenia, które manifestują się właśnie tym symptomem, a zatem np. na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze krwi, schorzenia związane z nerkami (np. kłębuszkowe zapalenie nerek), zapalenie stawów, niewydolność krążeniową albo infekcje moczowe.

Stąd ginekolodzy opiekujący się ciążą zlecają comiesięczną analizę moczu u przyszłych mam, by w porę wyłapać ewentualne nieprawidłowości i móc jak najskuteczniej im przeciwdziałać.

Prawidłowa wartość białka w moczu u kobiet w ciąży nie powinna przekraczać 300 mg/l. Najlepiej by stężenie białka wynosiło do 150 mg/l, jednak wynik oscylujący między 150 a 250 mg/l uznaje się jeszcze za dopuszczalny.

Bibliografia

 • Solnica B., Atlas osadu moczu w chorobach nerek i dróg moczowych, Medpharm, 2016.
 • Brunzel Nancy A., Diagnostyka laboratoryjna moczu i innych płynów ustrojowych, Edra Urban & Partner, 2016, Wrocław, ISBN 978-83-65373-38-0.
 • Szczeklik Edward, Szczeklik Andrzej, Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1979, Warszawa, VII, ISBN 83-200-0019-X.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Mocz
Erytrocyty, czyli czerwone krwinki w moczu. Czy krwiomocz to objaw poważnej choroby?
Próba moczu z erytrocytami
Krew w moczu, czyli krwiomocz - przyczyny, objawy towarzyszące i sposoby leczenia
Co może oznaczać zielony mocz?
Próbki z moczem
Podobne artykuły
Próbki z moczem do badania ph
Co oznacza wysokie i niskie ph moczu? Sprawdź, jakie jest prawidłowe
Próbki z różnymi kolorami moczu
Kolor moczu - jak wygląda prawidłowy? Sprawdź, kiedy warto wykonać badanie moczu
Próbka moczu do badania
O czym świadczy cukier w moczu? Poznaj normy i objawy glikozurii
Badanie próbki z moczem
Białko w moczu - normy. Co oznacza podwyższony poziom?
Próbka moczu do badania escherichia coli
Bakteria Escherichia coli w moczu (pałeczki okrężnicy) - objawy i leczenie

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!