ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Częste odbijanie - co oznacza ciągłe odbijanie się powietrzem lub odbijanie po jedzeniu?

Częste odbijanie pojawia się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Choć jest to naturalny proces organizmu, to może świadczyć o dolegliwościach związanych z pracą układu trawiennego. W wielu przypadkach odbijaniu towarzyszą gazy, wzdęcia, bóle brzucha czy wymioty. Sprawdź, co pomaga na odbijanie i kiedy należy skontrolować przewód pokarmowy i udać się do lekarza.
Kobieta z problemem odbijania po jedzeniu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Odbijanie jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym i sposobem organizmu na usuwanie nadmiaru powietrza i resztek pokarmowych z przewodu pokarmowego. W normalnych warunkach, bez dodatkowych dolegliwości nie powinno wzbudzać niepokoju.
 • Częste odbijanie i towarzyszące mu bóle brzucha, zgaga czy nudności mogą być oznaka choroby. Najczęściej pojawiają się przy refluksie żołądkowym, anomaliach przewodu pokarmowego lub mogą także wskazywać na chore serce.
 • Ciągłe odbijanie dość powszechni występuje u małych dzieci, które mimowolnie połykają większe ilości powietrza przy jedzeniu. Jeśli dolegliwość nie znika z wiekiem, warto udać się do specjalisty.
Spis treści

Reklama

Czym jest częste odbijanie?

Odbijanie u człowieka jest naturalnym procesem fizjologicznym. W miejscu połączenia przełyku z żołądkiem leży dolny zwieracz przełyku. Jego zadaniem jest zapobieganie trafianiu treści pokarmowej do samego przełyku.

Żołądek po obfitym posiłku jest mocno wzdęty, ponieważ znajduje się w nim mnóstwo gazów. Część z nich w sposób naturalny wydostaje się do jamy ustnej. Sam proces zmniejsza dyskomfort w nadbrzuszu.

Problem pojawia się, gdy zdarza się za często. Podczas odbijania powietrze z żołądka dochodzi do ust i wydostaje się na zewnątrz.

Częste odbijanie u dorosłych może być sygnałem o rozwijającej się chorobie. W niektórych momentach dochodzi uczucie odbijania kwasem - oznacza to pojawienie się minimalnej treści żołądkowej.

Częste „bekanie” jest kłopotliwe, ale nie zawsze musi być wywołane chorobą. Niepokojące dodatkowe objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza.

Przykładem bekania o podłożu chorobowym jest odbijanie powietrzem. Nadmierne połykanie powietrza często pojawia się u osób chorych na nerwicę. W tych przypadkach odbijanie ma charakter nawykowy i dodatkowo wzmaga stres.

Reklama

Jakie przyczyny ma puste odbijanie się powietrzem?

Przyczynami częstego bekania są nie tylko naturalne odruchy organizmu, który chce pozbyć się nadmiaru powietrza z przewodu pokarmowego. Często problem jest bardziej złożony, a podłoże dolegliwości ma charakter chorobowy.

Co oznacza częste odbijanie? Najczęściej oznacza chorobę. Jeśli występuje często, towarzyszą mu dodatkowe przykre dolegliwości oraz ma nieprzyjemny zapach warto udać się do lekarza.

Do głównych przyczyn częstego odbijania o podłożu chorobowym należą:

 • choroba refluksowa, która wywołuje zmiany oraz stany zapalne w błonie śluzowej i pojawia się w sytuacji nieprawidłowego działania zwieracza przełyku,
 • nerwowy żołądek (dyspepsja czynnościowa), który oznacza nadwrażliwość układu nerwowego w obrębie przewodu pokarmowego,
 • nieżyt żołądka, który oznacza zapalenie błony śluzowej żołądka,
 • aerofagia, która jest zaburzeniem nerwicowym i powoduje nadmierne połykanie powietrza w stresujących sytuacjach,
 • niestrawność, która charakteryzuje się częstym pustym odbijaniem,
 • choroba wrzodowa żołądka, którą charakteryzuje również odbijanie na czczo,
 • zespół jelita wrażliwego, któremu towarzyszą także zaparcia i biegunki,
 • przetoka okrężniczo-żołądkowa, która jest upośledzeniem drożności przewodu pokarmowego.

Reklama

Co powoduje częste odbijanie po jedzeniu?

Częste odbijanie po posiłku, które powtarza się kilkukrotnie w krótkim czasie zaraz po zjedzeniu z towarzyszącymi nieprzyjemnymi objawami (zgaga, nudności, ból brzucha) oznacza podłoże chorobowe.

Odbijanie to naturalny odruch organizmu w pozbywaniu się nadmiaru treści pokarmowej i powietrza z żołądka. Z reguły, przy zdrowym organizmie trwa maksymalnie do godziny po jedzeniu i pojawia raz lub dwa.

Taki czas jest potrzebny do całkowitego opróżnienia przewodu pokarmowego z powietrza. Nie oznacza to jednak, iż odbijanie ma trwać przez całą godzinę.

Częste bekanie po jedzeniu ma z reguły inne podłoże niż samo usuwanie nadmiaru powietrza. Powinno być sporadyczne, związane bezpośrednio z przyjętym pokarmem.

Częste odbijanie po jedzeniu i piciu najczęściej towarzyszy zaburzeniom czynnościowym przewodu pokarmowego. Warto zwrócić baczną uwagę na dietę, wyeliminować napoje gazowane, jeść częściej i w małych porcjach.

Niewskazane jest żucie gumy bezpośrednio po posiłku, ponieważ w trakcie tej czynności zbyt duża ilość powietrza przedostaje się przewodu pokarmowego, a to sprzyja wzdęciom.

Częste odbijanie po posiłku może świadczyć o istnieniu przewlekłych chorób, które upośledzają opróżnianie żołądka. Do takich należy cukrzyca lub twardzina układowa, które sprzyjają fermentowaniu pokarmu zalegającego w żołądku i wytwarzają większą ilość gazów.

Reklama

Częste odbijanie powietrza i gazy

W przewodzie pokarmowym zawsze znajdują się gazy trawienne, które pochodzą z dwóch źródeł – rozkładu niestrawionych resztek pokarmu i połkniętego powietrza. Częste odbijanie i gazy pojawiają u wielu osób jednocześnie.

Większość połkniętego powietrza czy nadmiar treści pokarmowej w żołądku opuszcza organizm poprzez odbijanie, a niewielka część przemieszcza się do jelita cienkiego i tutaj jest częściowo wchłaniania.

Pozostałości przesuwają się do jelita grubego i usuwane są w postaci gazów. Ta przypadłość może być bardziej krępująca niż odbijanie.

Gazy to nie jedyny symptom. Głównymi objawami, które towarzyszą częstemu odbijaniu i powinny zaniepokoić to:

 • mdłości, które towarzyszą zespołowi jelita nadwrażliwego,
 • zgaga, która może świadczyć o chorobie refluksowej,
 • ból brzucha, które mogą wskazywać na choroby jelit,
 • czkawka,
 • niesmak w ustach,
 • ból w podbrzuszu.

Częste odbijanie i dodatkowe nieprzyjemne objawy są sygnałem do konsultacji z lekarzem.

Reklama

Lek na odbijanie. Co pomaga na częste odbijanie?

Podstawą diagnostyki częstego odbijania się jest szczegółowy wywiad z pacjentem oraz najczęściej gastroskopia.

Leczenie polega głównie na wprowadzeniu środków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Łagodzenie nadmiernego odbijania wymaga wcześniejszego określenia przyczyny takiego stanu.

Farmakoterapia to najczęstsza forma leczenia, która zaleca stosowanie preparatów usprawniających proces trawienia oraz leki na częste odbijanie się, które wchłaniają nadmiar powietrza i gazów fermentacyjnych.

Lekarze często zalecają zmianę nawyków żywieniowych i unikanie spożywania obfitych posiłków oraz jedzenia w pośpiechu. Ulgę przynoszą także leki, które łagodzą wzdęcia, zawierające symetykon lub zioła.

Reklama

Co oznacza częste odbijanie u dziecka?

Przyczyny problemu odbijania u dzieci są inne niż u dorosłych, szczególnie jeśli dotyczą małych dzieci.

Częste odbijanie u niemowlaka wywoływane jest następującymi czynnikami:

 • brak prawidłowych odruchów dotyczących jedzenia, które powodują połykanie nadmiernej ilości powietrza,
 • nieprawidłowe techniki karmienia dziecka,
 • nie w pełni wykształcony układ pokarmowy,
 • przejadanie się,
 • nietolerancja na konkretny składnik pokarmu.

Częste bekanie u dziecka zanika po pierwszym roku życia. Wizyta u lekarza jest konieczna, gdy odbijanie nie przechodzi i nasila się z wiekiem. U starszych dzieci problem może mieć podłoże chorobowe.

Jedną z przyczyn częstego odbijania mogą być pasożyty układu pokarmowego.

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Korzonek, A. Dziergas, M. Kuczyńska „Choroba refluksowa przełyku (GERD) - problem wciąż aktualny”, Forum Medycyny Rodzinnej 2014, tom 8, nr 5, 201–210
 • M. Czerwionka-Szaflarska, B. Romańczuk „Choroba refluksowa przełyku u dzieci i młodzieży”, 2010 Via Medica
 • M. Banks „Choroba refluksowa przełyku: najnowsze badania i postępowanie”, Medycyna po Dyplomie, vol. 19/nr 10/październik 2010
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Ból pod lewym żebrem – co oznacza i jak się objawia?
Mężczyzna odczuwa ból pod lewymi żebrami
Luźny stolec to skutek nieprawidłowego formowania kału. Sprawdź, jak go zatrzymać
Młoda kobieta ma biegunkę
Podobne artykuły
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!