Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Czy grypa w ciąży jest groźna i jak się objawia?

Kobiety w ciąży są bardziej narażone na ciężki przebieg zakażenia wirusem grypy. Jak się objawia grypa w ciąży? Jak można ją leczyć?
Kobieta w ciąży szczepi się na grypę
źródło:123RF
W skrócie
 • Kobiety w ciąży znajdują się grupie wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem grypy.
 • Grypa w ciąży objawia się podobnie jak u pozostałych grup chorych. Ciężarne mogą mieć jedynie bardziej nasilony katar.
 • Leczenie grypy w ciąży jest problematyczne, gdyż ciężarne ze względów bezpieczeństwa nie mogą zażywać większości leków. W przypadku ciężkiego przebiegu może zajść konieczność hospitalizacji.
SPRAWDŹ TEŻ: Grypa (wirus grypy) - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Spis treści

Reklama

Czy grypa w ciąży jest groźna? 

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, wywołaną przez wirusa grypy (A, B lub C). Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową przez kontakt bezpośredni z osobą chorą lub poprzez dotykanie skażonych przedmiotów. Grypa jest chorobą sezonową.

Występuje corocznie w okresie jesienno-zimowym (od października do kwietnia). Każdego roku w Polsce na grypę choruje nawet kilka milionów osób, w tym także kobiety w ciąży.

Co istotne, grypa w ciąży może być niebezpieczna zarówno dla kobiety, jak i dziecka. 

Prof. Leszek Szenborn w swojej pracy „Grypa u ciężarnych - leczenie i profilaktyka” dowodzi, że ciężarne znajdują się grupie wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem grypy, powołując się na statystyki dotyczące pandemii grypy, które występowały na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. 

W czasie pandemii grypy w 1918 r., nazywanej hiszpanką, umieralność kobiet w ciąży wynosiła od 27 do 45 proc. Co więcej, w czasie tej pandemii ponad połowa kobiet straciła ciążę.

Profesor podkreśla, że także pandemia, która miała miejsce 40 lat później (tj. w latach 1957-1958) przyczyniła się do wysokiej śmiertelności kobiet w ciąży, mimo postępu medycyny. Umieralność wśród ciężarnych była wyższa niż w populacji ogólnej. 

Reklama

Objawy grypy w ciąży 

Objawy grypy w ciąży zasadniczo nie różnią się od symptomów obserwowanych w pozostałych grupach pacjentów. Do podstawowych objawów grypy zaliczają się:

 • wysoka gorączka,
 • dreszcze,
 • bóle mięśniowe,
 • suchy, męczący kaszel, które następnie przechodzi w wilgotny,
 • ból głowy,
 • katar,
 • ból gardła. 

Ciężarne w porównaniu z populacją ogólną mogę mieć jedynie bardziej nasilony katar. Wskazuje się także, że w kobiet w ciąży częściej występuje duszność. 

Reklama

Co na grypę w ciąży? 

Leczenie grypy w ciąży jest problematyczne, gdyż ciężarne ze względów bezpieczeństwa nie mogą zażywać większości leków lub wyrobów medycznych. Większość osób leczy grypę objawowo za pomocą leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Jednakże ciąża stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do stosowania wielu preparatów o tym działaniu. Jak zatem leczyć grypę w ciąży? Najlepiej nie na własną rękę.

Kobietom w ciąży zaleca się, by zasięgnęły opinii lekarza lub chociaż farmaceuty przed zażyciem jakiegokolwiek leku.Także nie wszystkie domowe sposoby na grypę w czasie ciąży będą bezpieczne. Przykładowo, popularne w sezonie grypowym herbatki malinowe powinny zawierać wyciąg z owoców, a nie z liści. Napar z liści maliny może bowiem wyzwolić skurcze macicy. 

Reklama

Leki na grypę w ciąży 

Do dozwolonych leków objawowych na grypę w ciąży zalicza się paracetamol. W przypadku wysokiej gorączki kobieta spodziewająca się dziecka może zażywać paracetamol co sześć godzin, jednakże dawka dobowa nie powinna wynosić więcej niż 3 gramy. Dozwolony jest także ibuprofen, jednakże w I i II trymestrze. Substancji czynnej nie można stosować w III trymestrze. Co bardzo istotne, w trosce o zdrowie dziecka, kobieta powinna przed zażyciem tych leków skontaktować się z lekarzem. 

W przypadku nieustępowania objawów w ciągu 2-3 dni, wskazana jest wizyta u lekarza. Należy pamiętać, że grypy nie leczy się tylko objawowo. Istnieją bowiem leki przeciwgrypowe. Zazwyczaj w leczeniu ostrej infekcji wywołanej wirusem grypy stosuje się inhibitory neuraminidazy. Z uwagi na wysokie ryzyko powikłań grypy w ciąży, leczenie przeciwwirusowe jest wysoce wskazane. Najczęściej stosowanymi lekami na grypę dla ciężarnych, zaliczanymi do inhibitorów neuraminidazy, są oseltamiwir i zanamiwir. 

Reklama

Szczepienie na grypę w ciąży 

Grypie zdecydowanie lepiej zapobiegać. Z tego powodu kobietom w ciąży zalecane są szczepienia ochronne w sezonie epidemicznym. Zgodnie z zaleceniami WHO, szczepionka na grypę w ciąży powinna być trójwalentna i inaktywowana (TIV – trivalent inactivated influenca vaccine). 

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 2008 r. przez Zamana i wsp., skuteczność szczepienia na grypę w ciąży wynosi 36 proc. Jeżeli chodzi o skutki uboczne, to w badaniu stwierdzono jedynie łagodne działania niepożądane jak ból w miejscu wstrzyknięcia oraz niewielką gorączkę. U narodzonych noworodków nie stwierdzono zaś istotnych różnic w stanie zdrowia w porównaniu z dziećmi kobiet, które nie były szczepione. Oznacza to, że szczepionka jest nie tylko skuteczne, ale także bezpieczna. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Leszek Szenborn, Grypa u ciężarnych – leczenie i profilaktyka, Medycyna po Dyplomie 2010; (19); 7 (172): 98-103.
 • Modelowy program profilaktyki grypy dla kobiet w ciąży, Kraków 2019.
 • K. Zaman, E. Roy, S.E. Arifeen, M. Rahman, R. Raqib, E. Wilson, S. B. Omer, N. S. Shahid, R. F. Breiman, M.C. Steinhoff, Effectiveness of maternal influenza immunization in mothers and infants, N Engl J Med 2008;359:1-10.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Infekcje wirusowe
Jak się objawia grypa u dziecka?
Matka podaje dziecku termometr
Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej - u dzieci i dorosłych. Ile trwa i na czym polega leczenie?
Choroba jamy ustnej
Sposoby na opryszczkę - jak się jej pozbyć? Maści, zioła, domowe sposoby
Stosowanie sposobów na opryszczkę
Podobne artykuły
Mężczyzna z widocznymi zmianami skórnymi
Opryszczka penisa - jak leczyć? Przyczyny i objawy
Cytryna, czosnek i imbir na grypę
Domowe sposoby na grypę - jak leczyć dzieci i dorosłych? Co pomaga?
Przeziębienie czy grypa
Przeziębienie a grypa - jakie są różnice? Leczenie i objawy
Mężczyzna chory na grypę typu A
Grypa typu A - objawy wirusa. Jak wygląda leczenie?
Kobieta z objawami grypy ketogenicznej
Keto grypa - czym jest i jak długo trwa? Przyczyny i objawy

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!